Kwestionowane przez inspektora PIP odbycie szkolenia bhp przez pracowników

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
W trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy pracodawca przedstawił zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego z zakresu bhp 10 pracowników. Organizatorem szkolenia był pracodawca. Inspektor pracy zażądał przedstawienia programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń. Pracodawca nie przedstawił inspektorowi żądanych dokumentów. Ponadto na podstawie imiennej karty ewidencji czasu pracy poddanych szkoleniu pracowników inspektor pracy ustalił, że w dniach przeprowadzania szkolenia jeden pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, drugi przebywał w podróży służbowej, a trzeci był nieobecny w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego. Inspektor pracy opisał stan faktyczny w protokole z kontroli, wydał nakaz poddania szkoleniom z zakresu bhp pracowników oraz skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na fałszowaniu dokumentacji. Czy inspektorzy pracy mogą kwestionować przedstawione przez pracodawcę szkolenia bhp i w jakich przypadkach?

Inspektorzy pracy mogą kwestionować zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu bhp, jeżeli organizator szkolenia nie jest w posiadaniu dokumentów związanych z organizacją szkolenia, jak również w przypadku udowodnienia, iż pracownicy nie uczestniczyli w szkoleniu i nie poddali się egzaminom sprawdzającym ich wiedzę z zakresu bhp.

Autopromocja

Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Ma on prawo organizacji takiego szkolenia, przy zapewnieniu określonych w przepisach wymogów oraz wydawania zaświadczeń o jego ukończeniu. Wydawanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia z zakresu bhp jest dokumentem potwierdzającym odbycie szkolenia zgodnie z programem, przeprowadzonym przez instruktorów/wykładowców zapewniających właściwy przebieg szkolenia.

Pracodawca organizujący i prowadzący szkolenie obowiązany jest zapewnić:

1) programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,

2) wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,

3) odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,

4) wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,

5) właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.


Programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego, określające szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia, dla poszczególnych grup stanowisk opracowuje pracodawca, na podstawie ramowych programów szkolenia.

Powinny być one dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia. Programy szkolenia, na podstawie których były prowadzone aktualne szkolenia pracowników, powinny być przechowywane przez pracodawców.

Inspektorom pracy, w toku czynności kontrolnych, w razie wątpliwości przysługuje prawo przesłuchania pracowników w celu ustalenia, czy faktycznie uczestniczyli oni w szkoleniu. W przypadku wystawienia przez organizatora szkolenia zaświadczeń o ukończeniu szkolenia z zakresu bhp dla pracowników, pomimo iż szkolenie się nie odbyło, inspektor pracy ma prawo nie tylko kwestionować zaświadczenia. Jednocześnie przysługuje mu prawo wydania decyzji administracyjnej nakazującej dokonanie szkolenia, jak również obowiązany jest do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa właściwe organy. Wystawianie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp bez faktycznego przeprowadzenia szkolenia pracownika jest w powszechnie obowiązujących przepisach przestępstwem polegającym na fałszowaniu dokumentacji. Dopuszczanie się czynu polegającego na wystawianiu fałszywych zaświadczeń zagrożone jest odpowiedzialnością karną.

Pracodawca powinien mieć na uwadze to, iż kto w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub taki dokument używa jako autentyczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 § 1 i 2 Kodeksu pracy,
  • § 5 i 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • art. 270 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553 ze zm.).
Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...