Jaki powinien być cel szkolenia bhp

Katarzyna Tomaszewska
rozwiń więcej
Zamierzam zatrudnić pracowników na umowy o pracę. Wiem, że musimy przeprowadzić szkolenia z zakresu bhp. Chcemy wybrać dobrą firmę szkoleniową. Jakie cele szkolenia powinna przedstawić nam taka firma?

Celem szkolenia powinno być m.in.: nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy.

Autopromocja

Obowiązek poddania pracownika szkoleniom z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wynika bezpośrednio z Kodeksu pracy. Zgodnie z tym aktem pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji albo potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 k. p.). Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest zobowiązany przede wszystkim zapewnić mu przeszkolenie w zakresie bhp oraz prowadzić okresowe szkolenia w tym zakresie (art. 2373 § 1 k. p.).

Dodatkowo, pracodawca jest zobowiązany zapoznać pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Pracodawca musi też wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowisku pracy danego pracownika. Natomiast pracownik jest zobowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bhp (art. 2374 k. p.). Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2006 r. nawet odmowa potwierdzenia przez pracownika na piśmie, że został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, nie jest równoznaczna z odmową ich przestrzegania (II PK 304/05).

Rozporządzenie szkoleniowe

Kodeks pracy nie jest jednak jedynym aktem regulującym problematykę szkolenia bhp. Na mocy art. 2375 k. p. w drodze rozporządzenia określono szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bhp, zakres tego szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, sposób dokumentowania oraz przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia. Właśnie te wszystkie kwestie reguluje rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, dalej: rozporządzenie szkoleniowe.

Cel i rodzaje szkolenia

Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy.

Jeżeli zdarzyłoby się, że na terenie jednego zakładu pracy, pracę wykonują nie tylko pracownicy tego zakładu, ale także osoby zatrudnione przez innego pracodawcę – zakład pracy musi poinformować takich pracowników o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia podczas ich pracy na terenie takiego zakładu. Uzyskanie tych informacji należy potwierdzić na piśmie.

PRZYKŁAD

Takie pismo, obok oświadczenia o zapoznaniu się z zagrożeniami, powinno zawierać co najmniej datę, imię i nazwisko osoby, która została poinformowana, oraz dane osoby, która informuje o zagrożeniach.


Szkolenie ma co do zasady zapewnić pracownikom:

w warunkach zimowych możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy, mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia pracowników podczas pracy, oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi,

w warunkach zimowych możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie niezbędnych do wykonywania pracy w całym zakładzie oraz na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w zakresie bhp,

w warunkach zimowych możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielania pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

WAŻNE!

Programy szkolenia bhp powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia.

Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzone są jako:

  • szkolenia wstępne,
  • szkolenia okresowe.

Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu i obejmuje szkolenie wstępne ogólne, czyli instruktaż ogólny, oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy, czyli instruktaż stanowiskowy.

Szkolenie a czas pracy

Szkolenie z zakresu bhp odbywa się na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w czasie pracy pracownika. W związku z tym szkolenie bhp jest to jedyne szkolenie, które w pełni zalicza się do czasu pracy. Dlatego też, nawet jeżeli nie odbywa się ono podczas czasu pracy danego pracownika, ale po jego zmianie, pracodawca musi ten czas zaliczyć jako świadczenie pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca zaplanował szkolenie bhp dla wszystkich pracowników na 8 godzin pomiędzy 10.00 a 18.00. W zakładzie pracownicy pracują na 2 zmiany – od 6.00 do 14.00 i od 14.00 do 22.00. W związku z tym, tak zaplanowane szkolenie spowoduje, iż obie zmiany będą zmuszone przyjść na więcej godzin niż to wynika z grafiku. Dlatego też I zmiana wypracuje nadgodziny pomiędzy 14.00 a 18.00, natomiast II zmiana będzie musiała przyjść do pracy wcześniej, bo na 14.00, i wypracuje nadgodziny pomiędzy 10.00 a 14.00.

Podstawa prawna:

  • art. 2373 § 1, art. 2374 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...