Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Katarzyna Grabowska-Wawrzeniecka
rozwiń więcej
W wielu firmach coraz powszechniejszą praktyką jest zamieszczanie na odwrocie karty szkolenia wstępnego programów ramowych instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?

Nie ma takiej konieczności, aby na odwrocie karty szkolenia wstępnego zamieszczać programy ramowe zaczerpnięte z rozporządzenia. Nie jest to jednak błędem. Należy tylko pamiętać, że nie jest to wystarczające dla udokumentowania programu szkolenia.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Udokumentowanie szkolenia bhp wymaga nie tylko potwierdzenia odbycia szkolenia na zaświadczeniu czy odnośnie do szkolenia wstępnego podpisaniem karty szkolenia wstępnego. Należy pamiętać, że każde szkolenie bhp wymaga także szczegółowego programu szkolenia.

Zagadnienia dotyczące szkoleń bhp, w tym szkolenia wstępnego, na które składa się instruktaż ogólny i stanowiskowy, szczegółowo reguluje rozporządzenie w sprawie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

WAŻNE!

Programy szkolenia wstępnego powinny:

● być opracowane na podstawie ramowych programów szkoleń,

● określać szczegółową tematykę, formy realizacji i czas trwania szkolenia dla poszczególnych grup stanowisk,

● być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia,

● uwzględniać zagadnienia z programów ramowych.

Warto pamiętać, że realizowane na podstawie programów szkolenia powinny zapewniać:

  • zaznajomienie się z czynnikami środowiska pracy mogącymi powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników podczas wykonywania pracy oraz z odpowiednimi środkami i działaniami zapobiegawczymi;
  • poznanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy w zakładzie pracy i na określonym stanowisku pracy, a także związanych z pracą obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bezpieczeństwa i hi-gieny pracy;
  • nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz udzielenia pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Należy także pamiętać, że pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. Oznacza to, że dla każdego z tych stanowisk musi być opracowany program szczegółowy instruktażu stanowiskowego i odbycie każdego z instruktaży powinien pracownik potwierdzić oddzielnie, w kolejnym polu karty lub na kolejnej karcie, jeśli nie ma więcej pól.


Pracownik powinien odbyć instruktaż stanowiskowy przygotowujący go do bezpiecznego wykonywania pracy w zmienionych warunkach w sytuacji wprowadzenia na stanowisku:

  • zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian:

– procesu technologicznego,

– organizacji stanowisk pracy,

  • do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz
  • nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.

Tematyka i czas trwania instruktażu stanowiskowego powinny być uzależnione od rodzaju i zakresu wprowadzonych na stanowisku zmian i ujęte w programie szczegółowym opracowanym na okoliczność powyższych zmian.

WSKAZÓWKA!

Wszystkie programy szkoleń powinny być przechowywane przez pracodawcę. Każdy pracodawca sam określa sposób przechowywania programów. Dobrą praktyką jest przechowywanie programów przynajmniej w dwóch egzemplarzach. Jeden powinien być przechowywany wraz z innymi dokumentami dotyczącymi bhp – w dziale bhp lub u pracodawcy, a gdy system zarządzania bhp został wdrożony – wraz z dokumentami systemowymi, drugi – u osób odpowiedzialnych za prowadzenie instruktaży.

Należy pamiętać, że programy szkoleń są potrzebne do celów dowodowych, ale też pełnią funkcję praktyczną – ułatwiają i porządkują przekazywane treści instruktażu osobom je prowadzącym. Z tego powodu osoby prowadzące instruktaże: pracownicy służb bhp, specjaliści spoza zakładu pracy, osoby kierujące pracownikami, powinny mieć dostęp do programu za każdym razem, kiedy przeprowadzają instruktaż.

WSKAZÓWKA!

Warto też wprowadzić numerację programów szczegółowych i prowadzić ich rejestr, zwłaszcza w zakładach, gdzie występuje wiele stanowisk pracy. Wpłynie to na lepszą kontrolę nad tworzonymi programami i wprowadzanymi zmianami.

Rejestr powinien obejmować przynajmniej takie dane, jak:

  • numer programu,
  • tytuł programu szczegółowego,
  • datę wprowadzenia,
  • osoby przechowujące,
  • datę wycofania/numer nowego programu.

PODSTAWA PRAWNA

  • Par. 7–16 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...