Czy zleceniobiorca powinien ukończyć szkolenie bhp?

Katarzyna Kruk
rozwiń więcej
W dziale obsługi klienta pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Jednocześnie kilka osób, głównie studentów, pracuje na podstawie umów zlecenia. Czy zleceniobiorcy powinni przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp, podobnie jak ich koledzy pracujący na podstawie umów o pracę?

Osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych powinny być przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca na podstawie art. 304 § 1 Kodeksu pracy ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy (opisane w art. 207 § 2 Kodeksu pracy) osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Trudno jest zapewnić bezpieczeństwo osobie, która nie zna podstawowych zasad dotyczących bezpiecznej pracy. Z tego powodu pracodawca powinien szkolić osoby pracujące na innej podstawie niż umowa o pracę. Niestety, przepisy nie wskazują jednoznacznie, jakie szkolenia powinien odbyć zleceniobiorca.

Niewątpliwie ważny jest czas i rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów. Wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania pracy lub przebywania w warunkach zagrożenia były dopuszczane wyłącznie osoby mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bhp. Można zatem przyjąć, że podobnie jak w przypadku pracowników etatowych należy zadbać o przeprowadzenie dla zleceniobiorców instruktażu ogólnego i instruktażu stanowiskowego. Jeśli są to podstawowe szkolenia wymagane dla pracowników, należy przyjąć, że są to też szkolenia istotne dla innych osób, zwłaszcza wykonujących taką samą pracę jak pracownicy etatowi.

WSKAZÓWKA!

Należy zweryfikować i odpowiednio dostosować szczegółowe programy szkoleń. Jeśli zakres szkoleń jest taki sam, wystarczy w założeniach dopisać, że jest to program wykorzystywany także do szkolenia zleceniobiorców oraz osób wykonujących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę. Jeśli jest to uzasadnione, można utworzyć nowe programy dla tej grupy osób. W programie szkoleń należy też określić, w jakiej formie zleceniobiorca potwierdza odbycie szkolenia.

Forma potwierdzenia nie jest w tym przypadku tak kluczowa jak program szczegółowy szkolenia, na podstawie którego będzie można wykazać, jaki był zakres szkolenia i o jakich zagrożeniach, przepisach i zasadach pracownik został poinformowany oraz do jakiej pracy został przygotowany.

Do potwierdzenia odbycia szkolenia można wykorzystać kartę szkolenia, tak jak w przypadku pracowników etatowych, lub opracować własny formularz zawierający wyliczenie zagadnień, z jakimi pracownik został zapoznany. Należy pamiętać, że ważnym obowiązkiem związanym z instruktażem stanowiskowym jest szczegółowe zapoznanie osoby szkolonej z oceną ryzyka zawodowego, właściwą dla rodzaju wykonywanej pracy.

WAŻNE!

Jeśli w ocenie ryzyka pracowników i zleceniobiorców nie ma różnic, mogą oni zostać zapoznani z tym samym dokumentem. Jeśli występują różnice w zakresie pracy i w związku z tym inne zagrożenia, konieczne jest zapoznanie tej grupy osób z adekwatną oceną ryzyka, a zatem należy stworzyć taką ocenę.

Uregulowania dotyczące obowiązku poddawania się szkoleniom bhp dobrze jest zawrzeć w umowie podpisywanej z osobą wykonującą prace na innej podstawie niż umowa o pracę, podobnie jak wszelkie inne obowiązki stron w zakresie bhp. Jeśli obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie będzie zrealizowany właściwie, to w momencie wystąpienia wypadku na pracodawcę zostanie nałożona odpowiedzialność za ten wypadek.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 207 § 2, art. 304 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...