Czy pracownik służb bhp powinien prowadzić szkolenia okresowe?

Joanna Dymowska–Moussa
rozwiń więcej
Pracodawca, korzystając z zapisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zorganizował szkolenia okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych i pracowników inżynieryjno-technicznych. Przeprowadzenie tych szkoleń zlecił pracownikom służby bhp. Czy pracownik służb bhp powinien prowadzić szkolenia okresowe?

Pracownik służby bhp w zakładzie pracy może być jednym z wykładowców zatrudnionych do przeprowadzenia szkolenia okresowego dla pracowników, ale nie jedynym. Pracodawca, będący organizatorem szkolenia, powinien zatrudnić do jego przeprowadzenia specjalistów ze wszystkich dziedzin przewidzianych w programie ramowym szkolenia określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Organizatorem szkolenia okresowego dla pracowników może być pracodawca. Musi on jednak spełnić warunki określone w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca, który organizuje lub prowadzi szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewnia:

  • programy poszczególnych rodzajów szkolenia dla określonych grup stanowisk, wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
  • odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,
  • wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,
  • właściwy przebieg szkolenia oraz
  • prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów z przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.

WSKAZÓWKA!

Pracownik służby bhp nie powinien sam przeprowadzać całego szkolenia okresowego, gdyż jedna osoba może nie mieć dostatecznej wiedzy ani umiejętności obejmujących wszystkie dziedziny określone w programie szkolenia.

Również w przypadku organizowania szkoleń przy pomocy firm zewnętrznych szkolenia nie powinna przeprowadzać jedna osoba. Ze względu na wartość merytoryczną szkolenia wskazane jest, aby zajęcia prowadzili wykładowcy – trenerzy specjalizujący się w poszczególnych zagadnieniach.

Udział pracownika służby bhp w szkoleniu jest ważny chociażby ze względu na to, że żaden wykładowca zewnętrzny nie będzie mógł, bez udostępnienia mu odpowiednich danych, omówić okoliczności i przyczyn charakterystycznych wypadków przy pracy, jak również zdarzeń potencjalnie wypadkowych występujących w danym zakładzie.

Z kolei zakres obowiązków pracowników służby bhp nie obejmuje prowadzenia zajęć na szkoleniach okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przewiduje jedynie współpracę pracownika służby bhp z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bhp. W związku z tym pracodawca nie powinien zlecać pracownikowi służby bhp prowadzenia zajęć na takich szkoleniach w ramach jego umowy o pracę.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...