Jak zakwalifikować pracownika na szkolenie okresowe?

Marcin Babski
rozwiń więcej
W firmie zatrudniamy pracowników zajmujących się przygotowaniem wysyłki produktów do klienta. Praca polega na zebraniu potrzebnych produktów do wspólnego opakowania oraz oznakowania i przygotowania ich do wysyłki. Pracownik po zebraniu produktów na podstawie komputerowej specyfikacji zamyka karton, drukuje etykietę adresową i nakleja ją na opakowanie. Prace te zwykle wykonują pracownicy magazynu. Jednak część tych prac wykonuje również pracownik sekretariatu (reklamacje, zwroty itp.). Wszyscy pracownicy wykonują pracę przy komputerze, a ciężar paczek nie przekracza kilku kilogramów. Do niedawna pracownicy magazynu szkoleni byli jako robotnicy, zaś pracownicy biura jako pracownicy administracyjno-biurowi. Ostatnio jednak zwrócono nam uwagę, że taki podział jest niewłaściwy. Jaka jest różnica między tymi grupami i według jakiego programu powinni być oni szkoleni?

Obie grupy pracowników należy zakwalifikować do grupy pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych, ale zagrożenia związane z tą pracą należy włączyć do programu szkolenia, można też zwiększyć częstotliwość szkoleń.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Coraz trudniej jest jednoznacznie rozgraniczyć poszczególne grupy pracowników, szczególnie zatrudnianych w magazynach, biurach itp.

Dodatkowo konstrukcja obowiązującego w chwili obecnej rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp nie ułatwia sprawy. W rozporządzeniu tym znajdujemy m.in. właśnie określenie „pracownik administracyjno-biurowy”. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy nie sprecyzowano tego określenia. Trudno również znaleźć definicję pracownika administracyjno-biurowego w innych źródłach.

Przyjmuje się, że robotnik to osoba świadcząca pracę najemną w zakładzie przemysłowym lub na terenie budowy, w większości niewymagającą szczególnych kwalifikacji lub wykształcenia. Najczęściej jest to prosta praca fizyczna pod nadzorem. Jest bardzo nisko płatna i wymaga dobrego ogólnego stanu zdrowia fizycznego.

Robotnik to osoba wykonująca pracę niewymagającą szczególnych kwalifikacji. W opisanej sytuacji do wykonywania podstawowej pracy potrzebne są konkretne umiejętności, np. obsługa komputera oraz znajomość specjalistycznego oprogramowania, a w takiej sytuacji nie można mówić o pracy niewymagającej kwalifikacji.

W opisanej sytuacji mamy więc do czynienia z pracownikami administracyjno-biurowymi, a świadczy o tym charakter wykonywanych czynności. Pracownicy pracujący w magazynie oraz pracownik sekretariatu, o których mowa w opisanej sytuacji, powinni przejść szkolenie okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych, tym bardziej że szkolenie to, zgodnie z zapisami w załączniku do rozporządzenia, jest przeznaczone m.in. dla pracowników zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych, a w ramowym programie szkolenia okresowego znajduje się temat „Problemy związane z organizacją pracy biurowej, z uwzględnieniem zasad ergonomii, w tym stanowisk wyposażonych w monitory ekranowe i inne urządzenia biurowe”. Do programu szkolenia należy włączyć zagadnienia związane z transportem ręcznym i specyficznymi zagrożeniami wynikającymi z tej pracy.

Warto pamiętać, że w przypadku łączenia pracy w sekretariacie z pracą polegającą na pakowaniu i wysyłce zagadnienia związane z pakowaniem i przenoszeniem paczek uwzględnić trzeba przede wszystkim w programie instruktażu stanowiskowego. A jeżeli w momencie przeprowadzania instruktażu nie przewidywano wykonywania przez pracownika prac związanych z pakowaniem i wysyłką, instruktaż stanowiskowy należy przeprowadzić ponownie, jak przy zmianie stanowiska pracy.

WAŻNE!

Czasokresy szkoleń (od szkolenia do powtórki szkolenia) można skracać w stosunku do podanych w rozporządzeniu. Jeśli pracodawca stwierdzi, że szkolenie przeprowadzane raz na 6 lat to zbyt odległy termin, powinien w szczegółowym programie zapisać odpowiednio skrócony okres, np. do 3 lat.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...