Kontrola PIP i PIS - co warto wiedzieć?

HSEC Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Kontrola PIP i PIS. /Fot. Fotolia / Photographer Andrey Popov / Fotolia
Kontrola PIP i PIS może spotkać każdą firmę. Większość pracodawców przewiduje możliwość skontrolowania ich przez Państwową Inspekcję Pracy, a Państwową Inspekcję Sanitarną kojarzą jedynie ze szpitalami czy stołówkami. To podstawowy błąd, gdyż PIS tak samo dociekliwie sprawdza przestrzeganie przepisów BHP jak PIP. Co warto wiedzieć o kontrolach w firmach?

Kontrola PIP i PIS

Każda firma może być kontrolowana przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) oraz Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS). O ile pracodawców nie dziwi możliwość kontroli przez PIP, wiele osób kojarzy PIS ze szpitalami, stołówkami, itp. Jest to niestety błędne postrzeganie tej instytucji ponieważ niejednokrotnie Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje równie dociekliwie przestrzeganie przepisów BHP jak PIP.

Autopromocja

Kiedy można się spodziewać kontroli?

Standardową procedurą jest poinformowanie pracodawcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Odbywa się to w formie pisemnej. Pracodawca po otrzymaniu takiego zawiadomienia powinien być przygotowany na kontrolę w terminie 7-30 od otrzymania zawiadomienia. Pracodawca może również być kontrolowany bez zapowiedzi w sytuacji kiedy PIP lub PIS otrzymają wiarygodną informację o występowaniu warunków pracy zagrażających życiu lub zdrowiu.

Zapisz się na nasz newsletter

Zakres kontroli PIP

Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje prawo pracy (legalność zatrudnienia) oraz warunki BHP. Zakres kontroli jest podany w zawiadomieniu o zamiarze wszczęcia kontroli. Należy więc dokładnie przeczytać ten dokument i znajdziemy odpowiedź jak się przygotować.

Prawo pracy – legalność zatrudnienia

  • akta osobowe, w tym m.in.: badania lekarskie, szkolenia BHP, umowy o pracę, zapoznanie z informacją z art. 29 Kp, świadectwa pracy,
  • zgłoszenie pracowników do ZUS,
  • płatność za Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń,
  • wpis do ewidencji działalności lub KRS,
  • czas pracy pracowników, wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny,
  • urlopy,
  • urlopy rodzicielskie,
  • wynagrodzenie za pracę.

Polecamy: Kontrola warunków pracy prowadzona przez służbę bhp

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

  • szkolenia BHP – zaświadczenia, szczegółowe programy szkoleń,
  • służba BHP - do 1 do 100 pracodawca może powierzyć firmie zewnętrznej, natomiast powyżej 100 osób powinna być służba BHP "etatowa",
  • osoby wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji,
  • instrukcje BHP,
  • ocena ryzyka zawodowego,
  • rejestr wypadków (nawet jeżeli w firmie nigdy nie było wypadku),
  • dokumentacje powypadkowe (jeżeli wypadki miały miejsce),
  • rejestr chorób zawodowych,
  • środki ochrony indywidualnej (jeżeli są wymagane) – kaski, szelki, buty, rękawice,
  • odzież robocza – tabela przydziału odzieży oraz rejestr wydanej odzieży pracownikom, a także pranie odzieży,
  • pomiary czynników szkodliwych (np. pomiar hałasu, pyłów, wibracji, czynników chemicznych),
  • karty charakterystyki substancji niebezpiecznych,
  • dokumentacja maszyn i urządzeń – DTR, przeglądy,
  • apteczki pierwszej pomocy.

Zakres kontroli może być rozszerzony o dodatkowe aspekty jeżeli prowadzona jest działalność w zakresie m.in. agencji zatrudnienia, transportu drogowego, itp.

Polecamy poradnik: Kodeks pracy 2014 z komentarzem


Zakres kontroli PIS

Państwowy Inspektor Sanitarny skontroluje tylko wybrane zagadnienia dotyczące danej firmy, w tym:

  • badania lekarskie pracowników,
  • system pierwszej pomocy – właściwe wyposażenie i oznaczenie apteczek, konsultacja z lekarzem medycyny pracy w zakresie składu apteczki, instrukcja pierwszej pomocy, wykaz osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy,
  • badania czynników szkodliwych – m.in. hałas, wibracja, zapylenie, pole elektromagnetyczne, czynniki chemiczne. W razie przekroczenia norm – program naprawczy. Informacja pracowników o wynikach pomiarów,
  • środki ochrony indywidualnej – właściwy dobór oraz oznaczenie stanowisk na których są wymagane,
  • magazynowanie – oznaczenie nośności regałów oraz magazynowanie substancji niebezpiecznych,
  • rejestr chorób zawodowych,
  • prawidłowość oznakowania zagrożeń występujących na stanowiskach pracy,
  • prawidłowość wystawiania skierowań na badania lekarskie,
  • rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy oraz karty badań pomiarów,
  • czynniki biologiczne występujące na stanowiskach pracy oraz dokumenty określające rodzaj i stopień zagrożenia,
  • czynniki rakotwórcze, mutagenne, działające na rozrodczość - źródła zagrożenia (chemiczne, biologiczne, fizyczne),
  • czynniki chemiczne - spisy, ewidencje rozchodu, procedury.

Kontrola nie zawsze musi wiązać się ze stresem. Właściwe przygotowanie się pracodawcy do kontroli gwarantuje pozytywny wynik i rzadsze kontrole.

Jeżeli jednak pracodawca zignoruje aspekty prawa pracy i BHP może niestety ponieść konsekwencje w postaci decyzji, wystąpienia, nakazu, kary finansowej (od 1000 zł) lub skierowania sprawy do sądu.

Zadaj pytanie: Forum

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...