Jak przygotować specyfikację techniczną na zakup fotela

Marzena Jaworska
Radca prawny   
rozwiń więcej
Najczęstszym błędem popełnianym przy opisie pracowniczego fotela obrotowego jest brak opisu. Planując wymianę sprzętów w firmie, należy uwzględnić przede wszystkim elementy związane z bezpieczeństwem pracy.

Zapis w specyfikacji istotnych warunków zamówienia typu: „fotel obrotowy, na kółkach, tapicerowany, z podłokietnikami” niczego nie precyzuje. Każdy dostępny na rynku fotel obrotowy spełnia takie wymagania, lecz nie każdy nadaje się do intensywnej eksploatacji w biurze. W celu uniknięcia takiej sytuacji należy rozszerzyć kryteria o dodatkowe wymagania w stosunku do funkcjonalności oraz jakości fotela.

Autopromocja

Ważne rozporządzenie

Minimalne kryteria funkcjonalne zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (dalej: rozporządzenie w sprawie bhp).

Zgodnie z nim fotel obrotowy powinien posiadać:

  • dostateczną stabilność przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi,
  • wymiary oparcia i siedziska zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,
  • regulację wysokości siedziska w zakresie 400–500 mm, licząc od podłogi,
  • regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie 5° do przodu i 30° do tyłu,
  • wyprofilowane płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,
  • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,
  • podłokietniki.

Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze.

W celu uniknięcia nieporozumień związanych z faktem, czy fotel spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie bhp, warto żądać wraz z ofertą pisemnej opinii o zgodności fotela z tym rozporządzeniem. Instytucją uprawnioną w Polsce do przeprowadzania badań pod kątem przepisów bhp w pracy jest Instytut Medycyny Pracy w Łodzi i jego opinia jest wykładnią dla Państwowej Inspekcji Pracy.

Wygoda użytkowania

Niezwykle istotną cechą mającą bezpośredni wpływ na trwałość fotela obrotowego jest mechanizm łączący siedzisko i oparcie. Optymalny jest mechanizm typu synchro. Wykonany przy użyciu trwałych elementów stalowych, gwarantujących niezawodność przez minimum 3–5 lat. Zapewnia on możliwość tzw. dynamicznego siedzenia, czyli takiego, dzięki któremu kręgosłup użytkownika jest cały czas podparty, a fotel dostosowuje się do sposobu siedzenia. Mechanizm synchro zapewnia regulację pochylenia oparcia zgodną z rozporządzeniem w sprawie bhp.

Elementem niewidocznym, lecz ważnym, jest gąbka siedziska i oparcia. Powinna być to pianka poliuretanowa PU, tzw. wylewana, czyli wykonana w formie zaprojektowanej tylko i wyłącznie do danego typu fotela.

Bardzo ważne są elementy nośne fotela, czyli kółka i stelaż. Do podłóg twardych (drewno, panele, PCV) należy stosować kółka powleczone tworzywem miękkim.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

 

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...