Jakie są wymogi przy zakupie biurka pracowniczego

Marzena Jaworska
Radca prawny   
rozwiń więcej
Praca przy niedostosowanym do pracownika biurku może wpływać na jego samopoczucie i efektywność pracy. Dlatego warto tak zaplanować wyposażenie stanowiska pracy, aby sprzęty umożliwiały regulacje i były wykonane z odpowiedniego materiału.

Podstawowym elementem wyposażenia stanowiska pracy jest biurko. Jego cechy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (dalej zwane: rozporządzenie w sprawie BHP).

Autopromocja

Wymiary biurka

Blat biurka powinien być jasny, aby nie tworzyć kontrastu między białymi kartkami papieru a ciemną powierzchnią stołu. Wymiary stołu roboczego powinny zapewniać ustawienie wszystkich elementów wyposażenia w odpowiedniej odległości od pracownika, bez konieczności przyjmowania przez niego wymuszonej postawy. Istotna jest możliwość ustawienia blatu na odpowiedniej wysokości, aby wygodnie mogła siedzieć tam zarówno osoba o wzroście 160 cm, jak i 190 cm.

W związku z tym Instytut Medycyny Pracy w Łodzi opracował wytyczne, które umożliwiają dostosowanie wysokości blatu do wymagań użytkownika. Zgodnie z nimi zakres regulacji stołu roboczego powinien wynosić 20 cm (64–84 cm od podłogi).

Materiał wykonania

Stół roboczy musi składać się z 2 oddzielnych elementów: blatu i konstrukcji. Blat musi być wykonany z materiału odpornego na intensywne użytkowanie. Takim materiałem są np. płyty MDF lub płyty wiórowe, trójwarstwowe o wysokiej gęstości i grubości od 22 do 28 mm. Elementem, który bezpośrednio wpływa na trwałość estetyczną blatu, jest rodzaj okleiny użytej do uszlachetnienia płyty meblowej. Najpopularniejsza jest tzw. melamina. Niestety, jest słabo odporna na ścieranie – szczególnie przy krawędziach, a więc elementach najbardziej narażonych na zużycie. Materiałem znacznie trwalszym jest laminat. Grubość laminatu wynosi minimum 0,40 mm, w przeciwieństwie do melaminy, której grubość nie przekracza 0,12 mm. Nie bez znaczenia jest fakt, że naturalne zużycie materiału nie podlega reklamacjom. To, jak będzie wyglądało biurko po kilku latach użytkowania, zależy więc od tego, jaki materiał zostanie użyty na powierzchni blatu.

Konstrukcje metalowe

Duża liczba dostępnych na rynku biurek płycinowych ma regulację 1–2 cm i jest to tylko zakres poziomowania stołu w przypadku nierównych podłoży. Błędem jest zapis w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, mówiący o tym, aby biurka były płycinowe oraz spełniały przepisy rozporządzenia w sprawie BHP. Taki zapis jest niemożliwy do zrealizowania. Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji metalowej: stelaż oraz przykręcane do stelaża nogi. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest trwałość oraz możliwość wielokrotnego montażu i demontażu biurka. Regulacja wysokości powinna być płynna oraz łatwo dostępna, aby użytkownik mógł ją samodzielnie dopasować do własnych wymagań bez konieczności wzywania ekipy technicznej.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).

 

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...