Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?

Praca na terenie pralni związana jest przeważnie z kontaktem ze środkami chemicznymi oraz wodą i parą wodną. Z tego względu pracodawca ma obowiązek zapewnić na terenie pomieszczeń pracy pokrycie ścian oraz podłóg materiałem nienasiąkliwym, łatwo zmywalnym, odpornym na nasiąkanie, zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, naturalne i sztuczne oświetlenie, zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. Pracodawca powinien także zapewnić odpowiednie warunku użytkowania chemikaliów.

Autopromocja

Pomieszczenia pracy

Niezależnie od miejscowych wyciągów zainstalowanych bezpośrednio przy urządzeniach lub maszynach pralniczych, pomieszczenia pralni powinny mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza.

W pomieszczeniach narażonych na działanie substancji chemicznych, wody i par ściany powinny być pokryte do wysokości co najmniej 2,0 m materiałem nienasiąkliwym, łatwo zmywalnym i odpornym na działanie środków stosowanych do czyszczenia, usuwania plam, prania i farbowania. Podłogi narażone na działanie preparatów i środków chemicznych oraz wody powinny być wykonane z materiałów odpornych na nasiąkanie.

Pomieszczenia sortowni i magazynów odzieży brudnej oraz środki transportowe do jej przewożenia należy dezynfekować co najmniej raz w roku, pomieszczenia odnawiać co najmniej jeden raz w roku.

Ścieki z urządzeń i maszyn powinny być odprowadzane w sposób niepowodujący zalewania podłogi. Otwory i studzienki kanałów ściekowych na drogach i przejściach oraz na stanowiskach pracy muszą być zabezpieczone odpowiednimi pokrywami lub kratkami.

Należy także wyodrębnić pomieszczenia z oddzielnymi stanowiskami pracy do przyjmowania odzieży brudnej oraz do wydawania odzieży upranej. Odzież brudną przeznaczoną do prania należy dostarczać do pralni wyłącznie w workach lub pojemnikach eliminujących bezpośredni kontakt z tą odzieżą osób zatrudnionych przy transporcie.

Stanowiska pracy, na których stosowane substancje chemiczne do czyszczenia, prania, apretowania lub farbowania mogą być przyczyną poślizgu pracownika, należy wyposażyć w ażurowe podesty.

WAŻNE!

Stanowiska ręcznego prasowania odzieży przy użyciu elektrycznych żelazek należy wyposażyć w podesty lub dywaniki izolacyjne z materiałów dielektrycznych, jeżeli nie zastosowano innych skutecznych środków ochrony przeciwporażeniowej.

Maszyny i urządzenia

Maszyny powinny spełniać minimalne wymagania bezpieczeństwa bądź spełniać wymagania oceny zgodności potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Ponadto do każdej maszyny powinna być dostępna instrukcja bezpiecznego użytkowania

Urządzenia do mechanicznego czyszczenia odzieży lub miejscowego usuwania plam przy użyciu substancji chemicznych powinny być szczelne lub wyposażone w wentylację wyciągową miejscową.

WAŻNE!

Maszyny i urządzenia pralnicze muszą być wyposażone w szczelne pokrywy samozamykające wraz z urządzeniami zabezpieczającymi pokrywy otworów załadunkowych przed przypadkowym otwarciem podczas pracy tych maszyn i urządzeń.


Maszyny i urządzenia pralnicze sterowane automatycznymi programatorami powinny być wyposażone w mechanizmy umożliwiające ręczny spust kąpieli i otwarcie pokryw w przypadku awarii programatorów.

Natomiast maszyny pralnicze z osobnymi otworami załadunkowymi bębna zewnętrznego i wewnętrznego powinny być wyposażone w urządzenie unieruchamiające bęben pralniczy w czasie ładowania i wyjmowania odzieży.

Urządzenia do mechanicznego prasowania odzieży za pomocą:

  • walców obrotowych – należy wyposażyć w zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym wciągnięciem odzieży roboczej pracownika lub jego rąk pomiędzy prasujące elementy,
  • płyt dociskanych mechanicznie – należy wyposażyć w zabezpieczenie chroniące przed zwarciem lub dociśnięciem tych płyt w sytuacji, gdy pomiędzy płytami znajdują się ręce obsługującego pracownika, lub w czasie prac konserwacyjno-naprawczych.

Czynniki chemiczne

Pracodawca ma obowiązek przechowywania oraz użytkowania środków chemicznych zgodnie z zapisami określonymi w kartach charakterystyki tych środków oraz musi przechowywać karty charakterystyki.

WAŻNE!

W przypadku użytkowania rakotwórczych czynników chemicznych, obowiązany jest wdrożyć procedury postępowania związane z wykorzystywaniem tych środków.

Pracodawca musi ustalić zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego (uwzględniając karty charakterystyki środków chemicznych użytkowanych na terenie zakładu pracy, pracownikom przelewającym substancje chemiczne – środki ochrony oczu i rąk) oraz wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej.

W zakładzie pracy należy określić, w stanowiskowych instrukcjach bezpieczeństwa i higieny pracy, sposoby bezpiecznego dozowania rozpuszczalników i innych substancji chemicznych stosowanych w procesie czyszczenia odzieży, prania lub farbowania.

Substancje chemiczne należy przechowywać na stanowiskach pracy w ilościach niezbędnych do zapewnienia ciągłości pracy na jednej zmianie roboczej.

Procesy pracy

Podczas prac na stanowiskach mechanicznego czyszczenia odzieży należy dopilnować, aby w trakcie użytkowania maszyn i pracy przy wykorzystaniu środków chemicznych pracownicy zachowywali wszelkie środki ostrożności, zgodnie z instrukcjami procesów technologicznych opracowanych przez pracodawcę.

Podstawa prawna:

  • art. 2071, 215, 221, 229, 2373, 2376 i 2377 Kodeksu pracy,
  • § 15 ust. 1, § 26, § 32 ust. 1, § 39 i 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • § 2-14 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w pralniach i farbiarniach (DzU nr 40, poz. 469).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...