Skutki utrudniania kontroli PIP przez pracodawcę

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Pracodawca został telefonicznie poinformowany przez inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy o rozpoczęciu kontroli wraz z podaniem daty i godziny wizyty inspektora pracy na terenie zakładu pracy. Pracodawca nie wpuścił inspektora pracy na teren zakładu pracy. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem, czy może ono wywołać jakiekolwiek negatywne skutki dla pracodawcy? Czy opisane powyżej zachowanie może być uznane przez inspektora pracy za utrudnianie działalności? Czy jest to wykroczenie czy przestępstwo?

Jakiekolwiek działania utrudniające bądź uniemożliwiające przeprowadzenie kontroli inspektora pracy są niewłaściwe i w żadnym wypadku nie powodują one uniknięcia odpowiedzialności.

Autopromocja

Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia. Kontrola taka może być przeprowadzana bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kontrole przeprowadzają inspektorzy pracy posiadający do tego uprawnienia poświadczone legitymacją służbową i upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli. W kontroli mogą także uczestniczyć pracownicy nadzorujący czynności kontrolne oraz podinspektorzy pracy na podstawie imiennego upoważnienia wydanego odpowiednio przez głównego inspektora pracy lub okręgowego inspektora pracy.

Często inspektorzy pracy informują pracodawców o zamiarze podjęcia czynności kontrolnych z wyprzedzeniem. Zazwyczaj powiadomienie takie odbywa się przez kontakt telefoniczny. Inspektor pracy określa zakres przedmiotowy kontroli, wskazuje, jakie dokumenty pracodawca ma obowiązek przedstawić oraz określa termin rozpoczęcia kontroli. W tej sytuacji pracodawca może przygotować przed przybyciem inspektora pracy wskazane dokumenty, wyznaczyć osobę, która w dniu kontroli będzie reprezentowała pracodawcę w trakcie dokonywania czynności kontrolnych.

WAŻNE!

Dopuszczenie inspektora pracy do czynności kontrolnych jest obowiązkiem pracodawcy.

Niedopuszczenie inspektora pracy do miejsc, gdzie mają zostać dokonane czynności kontrolne, może być przez niego uznane za wykroczenie z art. 283 § 2 pkt 8 Kodeksu pracy polegające na uniemożliwieniu prowadzenia wizytacji zakładu pracy lub nieudzieleniu informacji niezbędnych do wykonywania jej zadań. Wykroczeniem będzie także brak odpowiedzi na żądanie inspektora pracy wysłane do pracodawcy, którego odbiór udokumentowany jest na piśmie (potwierdzony przez dostawcę, np. pocztę, firmę kurierską). Powyższe działanie zagrożone jest karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Pracodawca może również dopuścić się przestępstwa polegającego na udaremnianiu lub utrudnianiu czynności o charakterze kontrolnym. „Kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej” (art. 225 § 2 Kodeksu karnego). Przedmiot ochrony stanowi niezakłócone, swobodne przeprowadzanie czynności służbowych przez osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli w zakresie inspekcji pracy.

Przez udaremnianie rozumie się całkowite uniemożliwianie wykonywania kontroli, np. niewpuszczanie na teren kontroli. Natomiast utrudnianie polega na zakłóceniu przebiegu kontroli w stopniu uniemożliwiającym w ogóle lub w części osiągnięcie jej celu.


Przestępstwo będzie dokonane z chwilą, gdy osoby uprawnione do przeprowadzenia kontroli rozpoczną czynności kontrolne. Przestępstwo jest czynem umyślnym.

Przez „udaremnianie” należy rozumieć całkowite uniemożliwienie wykonania danej czynności. Pod pojęciem „utrudniania” mieszczą się różne formy zakłócenia przebiegu kontroli, w wyniku których jej cel nie może (całkowicie bądź częściowo) zostać osiągnięty.

Sprawcą tego przestępstwa może być każdy. O dokonaniu przestępstwa przesądza sam fakt podjęcia czynności udaremniających lub utrudniających przeprowadzenie kontroli, bez względu na jej ostateczny wynik. Jest to bowiem przestępstwo formalne. Inspektor ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Sprawca tego przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

O popełnieniu przestępstwa orzeka sąd karny. W tym celu inspektor pracy sporządza wniosek do właściwej prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, na podstawie którego prokurator sporządza postanowienie o odmowie lub wszczęciu śledztwa. Podjęcie śledztwa może zakończyć się sporządzeniem aktu oskarżenia i sprawą przed sądem karnym.

W sytuacji wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa inspektor pracy na zasadach pokrzywdzonego może wnieść zażalenie na takie postanowienie.

O tym, czy działanie pracodawcy zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie czy jako przestępstwo decyduje organ Państwowej Inspekcji Pracy – inspektor pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 283 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 225 § 2 Kodeksu karnego.
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...