W jakim zakresie pracodawca odpowiada za przeprowadzenie badań okresowych

Michał Culepa
rozwiń więcej
Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego do pracy tylko wówczas, gdy wie, że badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a nieprawidłowości te są widoczne (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 29/10).

Zygmunt B. był górnikiem – kombajnistą zatrudnionym na stałe pod ziemią w jednej ze śląskich kopalń. 23 października 2005 r., przed rozpoczęciem pracy na nocnej zmianie, przeprowadzał ze współpracownikiem próbę uruchomienia sprzętu wydobywczego, podczas której dostał zawału serca. Po leczeniu i rekonwalescencji, wobec niestwierdzenia przez kopalnię tego zdarzenia za wypadek przy pracy, skierował sprawę do sądu.

Autopromocja

W toku procesu okazało się, że przechodził on regularnie badania okresowe, w wyniku których lekarz nie stwierdził schorzeń układu krążenia. Jednak Zygmunt B. zakwestionował prawidłowość skierowania na badania okresowe. Na skierowaniu pracodawca wskazał bowiem jako stanowisko, które zajmował Zygmunt B. – górnik PZ, czyli górnik zatrudniony pod ziemią. Przepisy nie przewidywały obligatoryjnych badań EKG dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku – lekarz mógł je zlecić, gdyby uznał to za konieczne.

Biegli lekarze stwierdzili, że brak badań EKG nie miał wpływu na możliwość przewidzenia zawału serca. Badanie EKG, tzw. spoczynkowe, wykonywane w normalnej praktyce przychodni lekarskiej nie mogłoby wykazać nieprawidłowości w pracy układu krążenia. Ponadto badania lekarskie dla górnika PZ są jeszcze bardziej rygorystyczne i dokładniejsze niż w przypadku górnika – kombajnisty.

Biorąc to pod uwagę sądy I i II instancji oddaliły kolejno – pozew i apelację. Zygmunt B. skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy podzielił opinię sądów niższych instancji i skargę kasacyjną oddalił w całości. Uzasadniając wyrok wskazał, że zawał serca może być uznany za przyczynę lub współprzyczynę wypadku przy pracy – ale tylko wówczas, gdy ma on wyraźny związek z pracą (np. jest spowodowany wzmożonym lub zbyt wielkim wysiłkiem, stresem). W „normalnej” sytuacji w pracy (gdy pracownik wykonuje swoje zwykłe czynności, bez szczególnie dużego wysiłku lub stresu) zawał nie może być uznany za przyczynę wypadku przy pracy. W takich przypadkach jest on bowiem objawem schorzenia, często utajonego, które nie jest możliwe do wykazania przy standardowym badaniu lekarskim. Zawał jest wówczas wywołany przyczyną wewnętrzną (chorobą), która wyklucza traktowanie zawału jako współprzyczynę wypadku.

Badania okresowe zleca pracodawca, jednak ich nie przeprowadza – bo nie ma takich uprawnień. Badanie okresowe jest badaniem lekarskim, pracodawca może więc odpowiadać za dopuszczenie pracownika niezdolnego do pracy z powodu nierzetelnego badania tylko wówczas, gdy nieprawidłowości orzeczenia lekarza są widoczne wprost, bez posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej. Zatem aby odpowiadać za dopuszczenie do pracy pracownika bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego pracodawca musi wiedzieć, że badanie przeprowadzono źle.

W skierowaniu pracodawca powinien wykazać wszystkie czynniki niebezpieczne, na jakie jest narażony pracownik, które mogłyby spowodować szkody w jego zdrowiu. W rozpoznawanej sprawie skierowanie wystawiono prawidłowo, lekarz także przeprowadził badanie zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej, zwłaszcza że badanie przeprowadzał lekarz na stałe pracujący w kopalni od wielu lat, mający duże doświadczenie zawodowe. Brak jednego badania EKG, w dodatku nieobowiązkowego, nie mógł mieć znaczenia do stwierdzenia zdolności do pracy i tym samym nie miał wpływu na wypadek.

Wnioski

Jeżeli badanie lekarskie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami i rzetelność orzeczenia nie budzi wątpliwości, nie można stawiać pracodawcy zarzutu dopuszczenia do pracy osoby bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego. W tej sytuacji pracownik, który dozna zawału serca w pracy, w sytuacji gdy nie występowały dla niego sytuacje szczególne, takie jak szczególnie duży wysiłek fizyczny lub stres, nie może twierdzić, że uległ wypadkowi przy pracy. Zawał ma wówczas wyłącznie przyczynę wewnętrzną – ukryte schorzenie pracownika.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...