Ocena ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki chemiczne

Józef Witczak
rozwiń więcej
DGP
Niebezpieczne substancje chemiczne należą do najpowszechniejszych w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia. Występują w procesie produkcji i są stosowane w procesach pracy na różnych stanowiskach, stając się źródłem zanieczyszczenia powietrza na stanowiskach pracy i zagrożeniem dla pracowników. Dlatego nawet przy stosowaniu niewielkich ilości środków chemicznych w procesie pracy należy uwzględniać zagrożenia związane z ich używaniem w ocenie ryzyka zawodowego.

Czynnikiem chemicznym jest każdy pierwiastek lub związek chemiczny, w postaci własnej lub w mieszaninie, w stanie, w jakim występuje w przyrodzie, lub w stanie, w jakim jest wytwarzany, stosowany lub uwalniany w środowisku pracy, w tym podczas usuwania go w postaci odpadów, w trakcie każdej pracy.

Autopromocja

Czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie to czynnik kwalifikowany jako substancja lub preparat niebezpieczny, ale także czynnik chemiczny, który nie jest niebezpieczny, lecz z uwagi na swoje właściwości fizykochemiczne lub oddziaływanie na człowieka oraz sposób, w jaki jest stosowany lub obecny w miejscu pracy, może stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa lub zdrowia pracowników (przez pojęcie to należy rozumieć także każdy czynnik chemiczny oraz pył, dla którego zgodnie z odrębnymi przepisami ustalono wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń).

WAŻNE!

Stosowanie niebezpiecznych substancji i niebezpiecznych preparatów chemicznych jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania środków zapewniających pracownikom ochronę ich zdrowia i życia. Niedopuszczalne jest stosowanie niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych bez posiadania aktualnych kart charakterystyki chemicznej, a także opakowań zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem.

W warunkach narażenia zawodowego wchłanianie substancji niebezpiecznych zachodzi przede wszystkim przez drogi oddechowe, ale również przez skórę i z przewodu pokarmowego, stąd tak istotne są sposoby ochrony przed niekorzystnymi skutkami działania tych substancji. Reakcja organizmu na działanie substancji i preparatów chemicznych zależy od właściwości fizykochemicznych, drogi wchłaniania, wielkości dawki i okresu narażenia, a także od takich cech organizmu, jak płeć, wiek, ogólny stan zdrowia czy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Jak w przypadku każdego zagrożenia mogącego wystąpić na stanowisku pracy, należy go zidentyfikować, oszacować ryzyko, wskazując szkodliwe, niebezpieczne lub urazowe oddziaływania na pracownika w środowisku pracy i podjąć działania mające na celu wyeliminowanie lub – jeżeli jest to niemożliwe – ograniczenie jego szkodliwego działania. Taką samą procedurę postępowania przyjmujemy przy ocenie ryzyka zawodowego związanego z występowaniem czynnika chemicznego.


Krok 1

Informowanie o zagrożeniach, jakie powodują niebezpieczne substancje chemiczne

Podstawą bezpiecznego postępowania z substancjami niebezpiecznymi jest znajomość właściwości fizycznych i chemicznych substancji, z którymi kontakt ma pracownik. Warunkiem koniecznym ochrony pracowników przed niebezpiecznym działaniem substancji chemicznych jest właściwe przekazanie pracownikom informacji o właściwościach stosowanych substancji i preparatów niebezpiecznych oraz sposobach przeciwdziałania niesionym przez nie zagrożeniom.

Źródłami informacji o zagrożeniach są przede wszystkim:

  • napisy i znaki ostrzegawcze na oznakowaniu opakowań,
  • znaki ostrzegawcze w magazynach i na rurociągach,
  • instrukcje bhp postępowania z substancjami i preparatami niebezpiecznymi, w tym o działaniu rakotwórczym,
  • instrukcje bhp postępowania na wypadek awarii,
  • karty charakterystyki,
  • szkolenia bhp uwzględniające tematykę niebezpiecznych chemikaliów, w szczególności zagadnienia dotyczące zagrożeń powodowanych substancjami lub preparatami o działaniu rakotwórczym.

Ogólne kryteria klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych

Substancje i preparaty, po określeniu ich właściwości powodujących zagrożenie, zostają oznakowane w celu wykazania tego zagrożenia.

Symbole zagrożenia

Oprócz oznakowania symbolem zagrożenia, preparaty i substancje chemiczne oznakowane są zwrotami R z przypisaną liczbą od 1 do 68 wskazującą na rodzaj zagrożenia. Występują też łączone zwroty R charakteryzujące oddziaływanie preparatów i substancji w sposób wieloraki na różne układy organizmu żywego. Szczegółowe objaśnienia dotyczące używanych znaków ostrzegawczych i napisów określających ich znaczenie, zamieszczanych na opakowaniach substancji i preparatów chemicznych, zwrotów R wskazujących rodzaje zagrożenia oraz zwrotów S określających warunki bezpiecznego stosowania, zawierane są w kartach charakterystyki danego czynnika.

Natomiast szczegółowe zasady w sprawie kryteriów i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2 września 2003 r. (DzU nr 171, poz. 1666).

Zakazane jest stosowanie w działalności zawodowej substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych bez posiadania kart charakterystyki, które są zbiorem informacji o niebezpiecznych właściwościach substancji lub preparatu oraz zasadach zaleceniach ich bezpiecznego stosowania.

Opakowania zawierające niebezpieczne substancje i preparaty muszą mieć odpowiednie oznakowania oraz napisy ostrzegawcze w języku polskim.

WSKAZÓWKA!

Pracodawcy nie mogą stosować materiałów i procesów technologicznych, jeśli nie ustalili stopnia ich szkodliwości dla zdrowia pracowników.

Pracodawca ma obowiązek zapobiegania szkodliwym oddziaływaniom czynników środowiska pracy na zatrudnionych. Musi też informować pracowników o właściwościach fizycznych, chemicznych i biologicznych materiałów, półfabrykatów i wyrobów gotowych stosowanych w zakładzie pracy oraz o stopniu ich szkodliwości dla zdrowia pracowników, a także o sposobach bezpiecznego ich stosowania oraz postępowania z nimi w sytuacjach awaryjnych.

Materiały o nieznanych właściwościach mogą być do czasu ich zbadania stosowane tylko w warunkach laboratoryjnych.


Krok 2

Analiza i ocena ryzyka zawodowego stwarzanego przez czynniki chemiczne

Szczegółowe zalecenia dotyczące ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie czynników chemicznych zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych.

Ryzyko związane z czynnikami chemicznymi to funkcja zagrożenia i potencjalnej ekspozycji pracownika na czynniki chemiczne. Natomiast ekspozycja zależy od używanych ilości substancji, łatwości jej emisji do środowiska (otoczenia) pracy oraz czasu ekspozycji pracownika.

Analiza i ocena ryzyka zawodowego to identyfikacja występujących w procesach pracy zagrożeń wynikających ze stosowania substancji chemicznych w procesach technologicznych w celu zastosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą.

Pracodawca ma obowiązek prowadzić działania zmierzające do redukcji ryzyka lub utrzymania stanu ryzyka na poziomie akceptowalnym.

W ocenie ryzyka zawodowego powodowanego przez czynniki chemiczne należy uwzględnić:

  • niebezpieczne właściwości czynnika chemicznego występującego na stanowisku pracy lub w jego obrębie,
  • otrzymywane od producenta lub dostawcy informacje dotyczące zagrożenia czynnikiem chemicznym (zawarte w karcie charakterystyki),
  • rodzaj, poziom i czas trwania narażenia,
  • wartość najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS) w środowisku pracy,
  • wartość dopuszczalnych stężeń w materiale biologicznym,
  • efekty działania zapobiegawczego,
  • wyniki oceny stanu zdrowia pracownika,
  • warunki i organizację pracy przy użyciu czynnika chemicznego, z uwzględnieniem ilości tych czynników.

Ocena ryzyka zawodowego musi także zawierać ocenę rodzajów prac, podczas wykonywania których może wystąpić istotny wzrost narażenia, w szczególności podczas:

  • remontów i napraw urządzeń,
  • innych działań, które mogą mieć szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo lub zdrowie pracowników, także w przypadku, gdy podjęto wszelkie niezbędne środki zapobiegawcze.

Temat oceny ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki chemiczne będzie kontynuowany w kolejnych numerach „Serwisu bhp”.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 226 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • Norma PN-N-18002 – system zarządzania bezpieczeństwem pracy,
  • Ustawa z 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1222),
  • Ustawa z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 20, poz. 106),
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 5 marca 2009 r. w sprawie oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz niektórych preparatów chemicznych (DzU nr 53, poz. 439),
  • Rozporządzenie. Ministra Zdrowia z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (DzU z 2005 r. nr 11, poz. 86),
  • Norma PN-N-18002 – system zarządzania bezpieczeństwem pracy.
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...