Praca z chemikaliami

Aleksandra Nowak
rozwiń więcej
Pracodawcy w niedostateczny  sposób realizują ciążący na nich obowiązek eliminowania lub minimalizowania zagrożeń związanych z użytkowaniem niebezpiecznych czynników chemicznych, a w szczególności oceny prawidłowości identyfikacji tych zagrożeń, co prowadzi niejednokrotnie do bardzo ciężkich wypadków przy pracy.

28 lutego br. podczas posiedzenia Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sejmu RP omawiane były zagadnienia związane  z  bezpieczeństwem i ochroną zdrowia osób pracujących z czynnikami chemicznymi, w szczególności narażonych na chemiczne czynniki rakotwórcze. Posłowie przyjęli informację na ten temat przygotowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Z  informacji, które przedstawiła  Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, wynika,  że pracodawcy nie respektują części regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa chemicznego. Widać to wyraźnie na przykładzie szkoleń w zakresie bhp, które są zwykle przeprowadzane bez uwzględnienia zagrożeń chemicznych i sposobów ich ograniczania. Pracodawcy nie doceniają także wagi przekazywania pracownikom informacji o właściwościach stosowanych substancji, ich szkodliwym działaniu, sposobach bezpiecznego postępowania z nimi czy przechowywania ich, strefach zagrożenia.
Wyniki kontroli  
Podczas prowadzonych kontroli inspektorzy pracy wykryli liczne nieprawidłowości związane z nieprawidłowym obchodzeniem się z substancjami i preparatami chemicznymi.
Do najczęstszych  uchybień w tym zakresie należy:

Autopromocja
  • niewłaściwe przechowywanie substancji i preparatów chemicznych (np. w pojemnikach bez właściwego oznakowania i zabezpieczenia),
  • nieposiadanie kart charakterystyki substancji,
  • niestosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej.


Jako przykład stwierdzonych przez inspektorów pracy Roman Giedrojć  wskazał przypadek pracodawcy, który nie mając świadomości, że konfekcjonowanie wodorotlenku sodu – substancji o właściwościach żrących – jest niebezpieczne, dopuścił pracownicę do pracy bez wyposażenia jej w odpowiednie do zagrożenia środki ochrony indywidualnej. Pracowała ona w klapkach włożonych na bose nogi oraz w fartuchu kuchennym, nieposiadającym właściwości chemoodpornych. Tymczasem, jak wiadomo, kontakt wodorotlenku sodu ze skórą powoduje poważne chemiczne oparzenia, których skutkiem są trudno gojące się rany.
 
Działania podejmowane przez PIP


Główny Inspektor Pracy Bożena Borys-Szopa, mając świadomość wagi problemu i widząc konieczność poprawy przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa chemicznego, w tym zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, wystąpiła do Ministra Zdrowia o nowelizację rozporządzeń: w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych oraz w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy. Wnioski dotyczyły wprowadzenia takich zmian, które wyeliminują wątpliwości interpretacyjne oraz brak spójności z innymi przepisami.  Również Przewodniczący Komisji do Spraw Kontroli Państwowej poseł Arkadiusz Czartoryski przedstawił projekt dezyderatu do Ministra zdrowia w sprawie nowelizacji rozporządzeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób pracujących z czynnikami chemicznymi, w szczególności narażonych na chemiczne czynniki rakotwórcze. W dezyderacie  członkowie komisji wnioskują o  nowelizację  trzech rozporządzeń: rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr  69, poz. 332 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra zdrowia z 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (DzU nr 280, poz. 2771 ze zm.) oraz rozporządzenia z 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych (DzU nr 11, poz. 86).
Nowelizacja pierwszego  ma na celu  uregulowanie  obowiązku związanego z wizytowaniem stanowisk pracy przez lekarzy sprawujących profilaktyczną opiekę lekarską nad pracownikami w przypadku występowania na stanowiskach pracy niebezpiecznych czynników chemicznych oraz ujednolicenie załącznika nr 1 z innymi przepisami (m.in. określeń dotyczących kategoryzacji chemicznych czynników rakotwórczych). Celem drugiej z przedstawionych przez posłów nowelizacji jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych wynikających z braku definicji używanych pojęć: „kontakt” lub „narażenie” na substancje, preparaty o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Trzecia z nowelizacji ma celu doprecyzowanie obowiązku przeprowadzania monitoringu biologicznego obejmującego pomiar stężenia ołowiu we krwi.
Z informacji , które dotarły do Głównego Inspektoratu Pracy  wynika, że podjęte zostały już prace nad projektami nowelizacji powyższych rozporządzeń.


Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...