Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji pracownika posiadającego ukończone szkolenie okresowe bhp, którego program obejmował zagadnienia dotyczące ewakuacji i zwalczania pożarów.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 18 stycznia 2009 r. w każdej firmie, która zatrudniała choćby jednego pracownika, pracodawca musiał wyznaczyć osoby, które były odpowiedzialne za ewakuację z zakładu pracy oraz ochronę przeciwpożarową (musiały one mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończone szkolenie inspektora ochrony przeciwpożarowej). Pracodawcy zobowiązani byli do wyznaczenia pracowników m.in. do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej (art. 2091 § 1 pkt 2 k.p.). Wyznaczeni pracownicy musieli mieć kwalifikacje określone w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.). Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogła wykonywać wyłącznie osoba z wykształceniem co najmniej średnim, która ukończyła szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Szkolenia przeprowadza Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Państwowe Szkoły Straży Pożarnej lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich PSP.

Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 7 maja 2009 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (DzU nr 115, poz. 958).

Od 6 sierpnia 2009 r. pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników oraz przekazywać pracownikom informacje o pracownikach wyznaczonych do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczać pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów i ewakuację w zakładzie pracy oraz udzielanie pierwszej pomocy.


WAŻNE!

Pracodawca nie jest już zobowiązany do wyznaczenia pracownika odpowiedzialnego za wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, ale odpowiedzialnego za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Dla pracodawcy oznacza to zwolnienie z obowiązku zatrudniania osób uprawnionych do wykonywania czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (posiadających specjalistyczne wykształcenie – średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej). Za ewakuację i ochronę przeciwpożarową w zakładzie pracy może odpowiadać każdy pracownik, bez specjalistycznych uprawnień.

Działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Liczba pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładzie w tym m.in. wyznaczanie pracowników do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Wystarczy, że wyznaczeni do tego celu pracownicy ukończą szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2372 ustawy – Kodeks pracy), w którym w ramowych programach szkolenia uwzględniona jest także problematyka ochrony przeciwpożarowej. Najwłaściwsze będzie jednak skierowanie pracownika na specjalne szkolenie z zakresu zwalczania pożarów oraz prowadzenia ewakuacji, ponieważ program szkolenia okresowego może nie uwzględniać wszystkich zagadnień, których poznanie jest konieczne do sprawnego przeprowadzenia ewakuacji.

W przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych powyższe działania może wykonywać sam pracodawca.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2091 § 1, art. 23711a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...