Kiedy magazynier może dodatkowo wykonywać prace właściwe dla elektryka

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Zatrudniamy na pełny etat pracownika na stanowisku magazyniera. Posiada on również uprawnienia elektryka. Sporadycznie zdarza się, że magazynier naprawia instalację elektryczną lub urządzenie elektryczne. Magazynier ma zakres obowiązków na piśmie, który dotyczy wyłącznie prac magazyniera. Nie chce on, aby dopisywać mu jeszcze obowiązki elektryka, ponieważ dodatkowe czynności wykonuje rzadko i robi to z własnej woli. Czy magazynier może wykonywać czynności elektryka i czy przedstawiona sytuacja nie koliduje z prawem pracy?

Nie powinni Państwo polecać magazynierowi prac elektryka. Takie prace wykraczają poza rodzaj pracy magazyniera. Magazynier będzie mógł pracować w charakterze elektryka pod warunkiem, że zostanie zmienione jego stanowisko pracy (np. rozszerzone zostanie o stanowisko elektryka) oraz przejdzie on szkolenie bhp i badania lekarskie na stanowisku elektryka. Szczegóły w uzasadnieniu.

Autopromocja

W omawianej sytuacji powinni Państwo przede wszystkim upewnić się, czy posiadane przez pracownika uprawnienia elektryka są ważne. Same uprawnienia pracownika nie są jednak wystarczające, aby mógł on wykonywać pracę elektryka. Pracodawca nie może bowiem nakazać pracownikowi wykonywania prac, które wykraczają poza umówiony rodzaj pracy, określony w umowie o pracę.

Aby pracownik mógł wykonywać inne prace niż wynikające z rodzaju jego pracy, trzeba zmienić mu umowę o pracę w zakresie rodzaju pracy. Można to uczynić za zgodą pracownika w drodze porozumienia stron albo stosując wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy.

Jeżeli pracodawca bez zgody pracownika poleci mu pracę, która wykracza poza ustalony w umowie rodzaj pracy, pracownik ma prawo odmówić jej wykonania. Pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 kwietnia 2012 r. (II PK 216/11), poleceniem pracodawcy nie można zmieniać rodzaju umówionej pracy.

Zagrożenia (–)

Nie można polecić pracownikowi pracy, która wykracza poza rodzaj wykonywanej przez niego pracy.

Mimo że Państwa pracownik czynności związane z pracą elektryka ma wykonywać rzadko, to i tak powinni Państwo skierować tego pracownika do lekarza medycyny pracy, aby wykonał profilaktyczne badania lekarskie dopuszczające go do wykonywania pracy elektryka. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy). Zatem Państwa pracownik bez ważnych badań lekarskich na stanowisku elektryka nie może wykonywać takiej pracy nawet przez jeden dzień.

Pracodawca nie może również dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie tylko nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, ale także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 § 1 Kodeksu pracy). Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk (§ 11 ust. 2 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).

Zatem nie powinni Państwo polecać pracownikowi pracy elektryka, dopóki nie zostanie zmieniony jego rodzaj pracy. W umowie o pracę można wpisać dwa rodzaje pracy, np. magazynier i elektryk. Jednak wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na podstawie jednej umowy na dwóch stanowiskach nie może przekraczać w sumie pełnego etatu. Można również zatrudnić pracownika u tego samego pracodawcy na podstawie dwóch umów o pracę, jeżeli pracownik ma wykonywać dwa różne rodzaje pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na stanowisku magazyniera na pełny etat. Dodatkowo ten sam pracodawca zatrudnił go na umowę o pracę na stanowisku elektryka na 1/4 etatu. Takie zatrudnienie pracownika przez tego samego pracodawcę jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 1 pkt 1, art. 42, art. 100 § 1, art. 229 § 4, art. 2373 § 1 Kodeksu pracy,
  • § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...