Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Andrzej Strzałkowski
rozwiń więcej
Pracownicy w wieku przedemerytalnym nie chcą inwestować w przedłużanie uprawnień kwalifikacyjnych. Twierdzą, że prawo nie działa wstecz i nadane im bezterminowe uprawnienia nie mogły stracić ważności. Czy świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Niestety, wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność 4 maja bieżącego roku.

UZASADNIENIE

Świadectwo kwalifikacji to uprawnienie niezbędne do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Obowiązek posiadania świadectwa kwalifikacji wynika bezpośrednio z przepisów ustawy – Prawo energetyczne.

WAŻNE!

Kwalifikacje potwierdza się świadectwem wydawanym przez komisje kwalifikacyjne na okres 5 lat.

Może się zdarzyć, że sprawdzenie kwalifikacji jest wymagane wcześniej niż przed upływem 5 lat od dnia uzyskania świadectwa. Dzieje się tak w razie stwierdzenia, że eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci jest prowadzona niezgodnie z przepisami dotyczącymi ich eksploatacji. Wówczas na wniosek pracodawcy, inspektora pracy, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub innego organu właściwego w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energią należy powtórzyć sprawdzenie spełnienia wymagań kwalifikacyjnych.

Świadectwo kwalifikacji jest jedynym dokumentem uprawniającym do eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych, dlatego przepisy wyżej wymienionej ustawy bezwzględnie zabraniają zatrudniania przy samodzielnej eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji energetycznych osób bez kwalifikacji potwierdzonych świadectwem.

WSKAZÓWKA!

Komisje sprawdzające wiedzę i praktykę niezbędną do obsługi sieci, urządzeń i instalacji są powoływane na okres 5 lat przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub właściwych ministrów i szefów agencji zajmujących się gospodarką energetyczną.


Do lat 80. XX w. osoby zajmujące się eksploatacją instalacji, urządzeń i sieci elektroenergetycznych zobowiązane były do odnawiania świadectwa kwalifikacyjnego co rok. Następnie termin ten został przedłużony do pięciu lat. Świadectwa kwalifikacyjne wydawały uprawnione komisje utworzone w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, zakładach energetycznych i innych dużych przedsiębiorstwach.

Kolejną nowelizacją prawa było zezwolenie na wydawanie świadectw kwalifikacyjnych przez inne firmy prowadzące różne szkolenia i kursy zakończone egzaminem i uzyskaniem świadectwa kwalifikacyjnego.

Następnie, rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, obowiązujące od 11 lipca 2003 r., zniosło zapis o 5-letnim terminie ważności świadectwa kwalifikacyjnego. Oznaczało to, że otrzymane świadectwo kwalifikacji ma ważność. Ograniczono również powoływanie komisji kwalifikacyjnych do:

● przedsiębiorcy zatrudniającego co najmniej 200 osób wykonujących omawiane prace,

● stowarzyszeń naukowo-technicznych, jeżeli statuty tych stowarzyszeń zawierają postanowienia określające zakres wykonywanej działalności na rzecz gospodarki energetycznej,

● jednostek podległych właściwym ministrom lub szefom Agencji, o których mowa w art. 54 ust. 3 pkt 2 i 3 Prawa energetycznego.

Obecnie pracownicy mają obowiązek cyklicznego odnawiania swoich kwalifikacji. Ponadto przepisy przewidują, iż świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo zachowują ważność przez 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji Prawa energetycznego uchwalonej 4 marca 2005 r., tj. 5 lat od 3 maja 2005 r. Oznacza to, że świadectwa kwalifikacyjne wydawane do tej pory bezterminowo, na podstawie obowiązujących dotychczas przepisów, zgodnie z art. 16 nowej ustawy, zachowują ważność do 3 maja 2010 r.

PODSTAWA PRAWNA

● Art. 54 ust. 1a ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr 89, poz. 625 ze zm.),

● Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU nr 89, poz. 828 ze zm.),

● Art. 16 ustawy z 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62, poz. 552).

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...