Czy pracodawca może wnieść odwołanie od decyzji wydawanej przez PIP?

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Pracodawca po kontroli inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy, po konsultacji z przedstawicielem służby bhp, stwierdził, że jedna z decyzji zawartych w nakazie jest niemożliwa do zrealizowania w określonym w nakazie terminie. Pracownik służby bhp podpowiedział pracodawcy, by odwołać się od decyzji. Czy pracodawca może wnieść odwołanie wyłącznie od terminu jej wykonania?

Pracodawca ma prawo wnieść odwołanie od decyzji wydanej przez inspektora pracy do Okręgowego Inspektora Pracy. Odwołanie powinien wnieść w terminie 7 dni od daty otrzymania nakazu. Jeżeli pracodawca uzna, że decyzja może być wykonana w innym niż określonym przez inspektora pracy terminie, w odwołaniu od decyzji wskazuje przyczynę uniemożliwiającą wykonanie nakazu w terminie oraz wskazuje możliwy termin jej wykonania.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pisemna decyzja inspektora pracy poza treścią zawiera określenie podstawy prawnej, termin usunięcia stwierdzonych uchybień oraz pouczenie o przysługujących podmiotowi kontrolowanemu środkach odwoławczych. W Kodeksie postępowania administracyjnego nie wprowadzono ograniczeń formalnych ani materialnych dotyczących prawa odwołania się od decyzji, co oznacza, że to pracodawca decyduje, czy i w jakim zakresie odwołuje się od wydanej decyzji. Pracodawca może odwołać się od decyzji inspektora pracy w zakresie terminu wykonania decyzji.

Formy odwołania od decyzji organów inspekcji pracy określone są w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy oraz w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy bezwzględnie przestrzegać terminów wniesienia odwołania od decyzji (terminy zawite). Odwołanie od decyzji należy złożyć w terminie 7 dni od daty otrzymania nakazu za pośrednictwem inspektora pracy, który wydał nakaz (art. 129 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego), do Okręgowego Inspektora Pracy. W przypadku uwzględnienia żądania pracodawcy inspektor pracy wydaje nową decyzję (np. zawierającą nowy termin).

W odwołaniu od decyzji należy określić przewidywany termin jej wykonania, możliwy, realny i jak najszybszy. Ponadto należy umotywować złożone przez pracodawcę odwołanie.

PRZYKŁAD

Inspektor pracy nakazał pracodawcy zapewnić oświetlenie na terenie działu produkcji zgodne z Polskimi Normami (w wyniku kontroli ustalono, że pomiary oświetlenia wskazują na zbyt niskie natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy na terenie jednego działu produkcji). Ustalił termin jednego miesiąca. Pracodawca po otrzymaniu decyzji i przeprowadzeniu analizy kosztów wymiany oświetlenia stwierdził, że wymiany tej ze względu na wysokie koszty może dokonać najwcześniej w terminie 3 miesięcy. Pracodawca wniósł odwołanie od decyzji, z prośbą o zmianę terminu wykonania decyzji, podając ostateczny termin – 5 miesięcy. W uzasadnieniu podał przyczyny finansowe, ponadto zobowiązał się do czasowego zlikwidowania II zmiany ze względu na zbyt niskie natężenie oświetlenia. Inspektor pracy przychylił się do wniosku pracodawcy i wydał decyzję, w której zmienił termin wykonania decyzji na datę wskazaną przez pracodawcę w odwołaniu.

O realizacji decyzji zawartych w nakazie pracodawca musi poinformować inspektora pracy na piśmie z upływem określonych w decyzjach terminów.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 34 ust. 5 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589),
  • Art. 129 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...