Jak należy rozumieć pojęcie dostępności dla pracowników instrukcji bhp maszyn i urządzeń użytkowanych na terenie zakładu pracy?

Stefan Wiewiór
rozwiń więcej
Na terenie zakładu pracy w procesie produkcji używanych jest ponad 20 maszyn. Powierzchnia hali produkcyjnej wynosi powyżej 2000 m2. Praca na terenie zakładu pracy wykonywana jest na dwie zmiany. Instrukcje bhp maszyn i urządzeń przechowywane są na terenie biura pracodawcy u kierownika parku maszynowego. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor pracy nakazał udostępnić pracownikom do stałego korzystania instrukcje bhp. W jaki sposób pracodawca powinien udostępnić pracownikom instrukcje?

Pracodawca w celu zastosowania się do nakazu inspektora pracy powinien niezwłocznie udostępnić pracownikom instrukcje bhp i umieścić je w miejscu dostępnym dla pracowników, np. najlepiej na stanowisku pracy. W ten sposób zapewni pracownikom możliwość korzystania z nich, gdy zajdzie taka potrzeba.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:

  • stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
  • obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
  • postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
  • udzielania pierwszej pomocy.

WAŻNE!

Instrukcje dotyczące wykonywania prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i preparatów.

Przez pojęcie „stałe korzystanie” powinno się rozumieć umożliwienie każdemu z pracowników skorzystania z ich zawartości w każdym momencie, bez konieczności oddalania się od pracującej/włączonej maszyny.

W omawianym przypadku samo przeniesienie do wskazanego pomieszczenia byłoby wystarczające pod następującymi warunkami:

  • pracownicy mogą w każdym momencie wejść do tego pomieszczenia i mieć możliwość odczytania zapisów zawartych w instrukcji bhp maszyny. Oznacza to, że pomieszczenie nie może być zabezpieczone przez kierownika, np. nie może być zamknięte,
  • pracownik musi mieć możliwość skorzystania z tej wiedzy bez konieczności przechodzenia przez halę na dużą odległość,
  • pracownik nie powinien pozostawiać maszyny bez kontroli (jeżeli jej obsługa tego wymaga),
  • pozostawienie maszyny w celu skorzystania z instrukcji obsługi nie może stanowić zagrożenia dla pozostałych zatrudnionych na terenie zakładu pracowników.

Należy odróżnić instrukcję obsługi maszyny tzw. dtr (dokumentację techniczno-ruchową) od instrukcji bhp. Możliwość stałego korzystania z instrukcji obsługi (dtr) maszyn i urządzeń ułatwia pracę pracownikom, gdy wystąpią jakiekolwiek wątpliwości co do poszczególnych etapów czy czynności niezbędnych przy ich obsłudze. Instrukcja obsługi maszyny (dokumentacja techniczno-ruchowa, która jest wielostronicowym podręcznikiem) może znajdować się u kierownika.


Jednak podstawowe informacje, np. instrukcja bhp obsługi maszyny czy urządzenia, czyli:

  • czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy,
  • zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy,
  • czynności do wykonania po jej zakończeniu,
  • zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników

powinny znajdować się bezpośrednio na stanowiskach, w miejscu uruchamiania i obsługi maszyny.

WAŻNE

Gdy pracownik musi stale nadzorować obsługę maszyn i urządzeń bądź gdy pozostawienie maszyny mogłoby stanowić zagrożenie dla innych pracowników, instrukcje bhp bezwzględnie muszą znajdować się bezpośrednio przy maszynie.

Ponadto pracodawca powinien zadbać o to, aby pracownicy mieli nawyk przeglądania instrukcji bhp i upewniania się co do czynności, jakie mogą być przez nich wykonane przy obsłudze maszyn. Działania te mogą uchronić pracowników przed zdarzeniami wypadkowymi.

PRZYKŁAD

Na terenie zakładu pracy, gdzie występowała duża fluktuacja kadr, nowo zatrudnieni pracownicy dość często ulegali lekkim wypadkom przy pracy. Służby bhp, w wyniku dokładnej analizy wypadków przy pracy, stwierdziły, że główną ich przyczyną był brak dostępu do instrukcji bhp maszyn użytkowanych przez pracowników. Po umieszczeniu instrukcji bhp maszyn liczba wypadków przy pracy znacząco zmalała.

Stały dostęp do instrukcji jest konieczny zawsze, gdy:

  • pracownicy często zmieniają stanowiska pracy,
  • rozpoczynają pracę nowi pracownicy (pomimo przeprowadzanych szkoleń stanowiskowych) bądź
  • zakupiono nowe maszyny.

PODSTAWA PRAWNA

  • Par. 41 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...