Psychologia w służbie bhp

Dariusz Wawrzeniecki
rozwiń więcej
Jakie działania można podjąć, aby poprawić poziom edukacji w zakresie bhp? Co może zrobić inspektor, firma z branży bhp, a także organizacja świadoma wagi bezpieczeństwa pracy, żeby zmienić nastawienie i postawy ludzi? W wielu sytuacjach dopiero wypadek przy pracy uświadamia wszystkim wagę zasad i procedur bhp.

W wielu firmach nastawienie do bhp, do stosowania środków ochrony indywidualnej, do szkoleń i instruktaży jest cały czas dalekie od ideału. Szkolenia traktuje się jako stratę czasu, odciąganie ludzi od ważniejszych zadań, a przepisy bhp jako bezsensowne ograniczenia, utrudniające efektywne wykonywanie zadań.

Autopromocja

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest zaostrzenie kar za naruszenie przepisów bhp. Warto jednak pamiętać, że kara jest skuteczna tylko pod warunkiem, że będzie nieuchronna, czyli dopóki jest kontrola, jest strach przed karą. Bardziej efektywna jest więc zmiana postaw ludzi wobec bhp. Nie jest to zadanie proste, dlatego niezbędna jest wiedza z zakresu psychologii.

Umiejętności inspektora bhp

Z badań przeprowadzonych przez Katedrę Zarządzania Środowiskiem i Bezpieczeństwem Politechniki Śląskiej wynika, że stosowany obecnie model szkoleń w dziedzinie bhp nie jest wystarczająco skuteczny. Zdaniem ponad połowy badanych (57%) szkolenia z zakresu bhp nie mają wpływu na bezpieczeństwo. 38% badanych uważa, że prowadzenie szkoleń jest potrzebne, ale szkolenia te powinny być organizowane w ciekawszej formie.

Wielu zaangażowanych w swoją pracę inspektorów, którzy z poświęceniem ją wykonują, bardzo szybko wypala się zawodowo, widząc, z jakim lekceważeniem do tematu podchodzą szkolone przez nich osoby. Jest to w dużej części efekt nieskutecznych metod edukacyjnych, które kładą duży nacisk na transfer informacji (lub w najlepszym razie wiedzy), a pomijają pracę nad zmianą postaw oraz kształtowanie realnych zachowań.


WAŻNE!

W pracy inspektora bhp konieczne jest wykorzystywanie nie tylko fachowej wiedzy o zagrożeniach i ich skutkach, ale korzystanie także z:

● technik perswazji,

● wpływu na innych,

● sztuki argumentacji,

● kształtowania postaw,

● umiejętności przekazywania wiedzy,

● pracy z grupą.

Pozwoli to na przekształcenie wiedzy w umiejętność dbania o bezpieczeństwo.


Edukacja społeczna

Kolejnym ważnym obszarem jest edukacja społeczna i działania systemowe, tworzenie procedur opartych na zasadach efektywnego kształtowania postaw i psychologii wpływu społecznego.

Psychologia jest nauką statystyczną. W szczególności dotyczy to psychologii społecznej zajmującej się postawami i ich zmianą. Aby widać było efekty, potrzebny jest efekt skali i konsekwencja w dążeniu do celu. Można i należy uczyć zasad kształtowania postaw oraz wpływania na innych, ale trzeba też jasno powiedzieć, że oczekiwanie, iż dana metoda będzie uniwersalna, jest nierealne. To oczywiście nie zwalnia pracodawców i służb bhp z odpowiedzialności za podejmowanie działań w tym kierunku.

Ciekawym przykładem jest stosunek ludzi do zasad ruchu drogowego. Od bardzo dawna toczy się dyskusja nad brakiem poszanowania przepisów ruchu drogowego w Polsce, nad agresją na drodze itp. Każdy, kto poruszał się autem w Niemczech, widzi różnicę (i nie chodzi tu o jakość dróg) – inny jest styl jazdy tamtejszych kierowców, inny stosunek do przepisów. A jak w tej sytuacji zachowują się nasi kierowcy? Dlaczego się dostosowują?

Nie chodzi tu o zwyczajne onieśmielenie czy niepewność, ale dopasowanie do norm, jakie grupa uznała za słuszne. W tym przypadku jest to brak przyzwolenia społecznego dla łamania pewnych zasad.

Ważna jest zatem zmiana w podejściu do zagadnienia. Dlatego zamiast przekazywać informacje o zagrożeniach, warto zaangażować ludzi w ich eliminowanie.

Jest to na pewno dużo trudniejsze. Proces edukacji oparty na przekazywaniu wiedzy daje się stosunkowo łatwo kontrolować, względnie łatwo mierzyć (przekazać informacje, sprawdzić, czy zostały zapamiętane) i jest bezpieczny – nie rodzi z zasady zaangażowania emocjonalnego. Kiedy uwalniamy dyskusję, podążamy w pewnym sensie w nieznane. Wymaga to już innych kompetencji.

Bardzo często przyjmuje się, że za efekt nauki odpowiada nauczyciel (prowadzący instruktaż inspektor). Podejście takie – szczególnie przy braku motywacji wewnętrznej – wspiera postawy bierne albo, co gorsza, konfrontacyjne (są dwie strony, a przy rozbieżnych interesach – antagoniści).


PRZYKŁAD

Zamiast referować grupie listę zagrożeń na danym stanowisku pracy, prowadzący szkolenie może zaproponować następujące ćwiczenie:

Krok 1. Podzielić grupę na zespoły 2-, 3--osobowe i poprosić o samodzielne przygotowanie listy zagrożeń. Ważne jest przy tym określenie czasu, jaki dajemy na wykonanie tego zadania, oraz podanie minimalnej liczby czynników, jakie grupa ma przygotować.

Krok 2. Podgrupy referują uzyskane wyniki.

Krok 3. Ze zbiorczej listy (która powstała po dyskusji) grupa ma wybrać 3 czynniki, jakie ich zdaniem są najgroźniejsze – ze względu na skutki albo właśnie dlatego, że pozornie wydają się błahe.

Poza aktywizacją grupy (uczestnicy szkolenia nie będą narzekać na nudę – dostali konkretne zadanie), korzyść jest oczywista – rozpoczyna się proces zmiany postawy.

Zaangażowani w tworzenie listy zagrożeń chętniej będą przestrzegać zasad, które sami wypracowali. A to dla osoby odpowiedzialnej za zastosowanie przepisów bhp w firmie wartość nie do przecenienia.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...