Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Katarzyna Wrońska-Zblewska
rozwiń więcej
Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

 W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy nie mogą Państwo przydzielać im odpowiednio mniej odzieży i obuwia roboczego. Można jedynie wydłużyć okresy używalności przydzielonej im odzieży i obuwia roboczego, stosownie do wymiaru czasu pracy, w jakim są zatrudnieni.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca musi nieodpłatnie dostarczyć pracownikom odzież i obuwie robocze, które spełnia wymagania określone w Polskich Normach. Pracownikom przysługuje od pracodawcy odzież robocza:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bezpłatne przekazanie odzieży i obuwia roboczego pracownikom oznacza, że pracodawca nie może obciążyć pracowników kosztami jej zakupu.

Obecnie przepisy prawa pracy nie przewidują odgórnych norm określających, jakie rodzaje odzieży i obuwia roboczego oraz w jakiej liczbie powinny być przydzielone pracownikom na określonych stanowiskach. Ustalenia co do rodzaju, jakości i liczby przysługujących pracownikom na określonych stanowiskach odzieży i obuwia roboczego, a także przewidywanego okresu ich użytkowania powinny zostać określone w przepisach wewnątrzzakładowych. Okres używalności powinien uwzględniać przede wszystkim:

  • rodzaj i jakość materiału, z którego odzież i obuwie są wykonane,
  • sposób wykonywania pracy na danym stanowisku,
  • warunki pracy panujące w danym zakładzie pracy, np. stosowana technologia, stan maszyn, stopień brudzenia i niszczenia odzieży itp.

Przydzielanie pracownikom odzieży i obuwia roboczego nie powinno być jednak uzależnione od wymiaru czasu pracy, w jakim jest zatrudniony dany pracownik. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół etatu, nie mogą zatem otrzymać proporcjonalnie mniej odzieży i obuwia roboczego. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby pracownicy ci otrzymywali np. po jednym bucie roboczym co roku lub połowę kombinezonu na rok.

Ponadto zapewnienie pracownikom po 2 lub więcej kompletów odzieży i obuwia roboczego umożliwia odpowiednio jej częste pranie, odkażanie, odpylanie, konserwację lub naprawę. W sytuacji gdy jest czyszczony lub naprawiany jeden komplet, pracownik może wykonywać pracę używając drugiego kompletu. Natomiast w sytuacji, gdy przydzielono mu tylko jeden – pranie czy naprawa z pewnością utrudnią lub w niektórych przypadkach nawet uniemożliwią wykonywanie pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pół etatu otrzymał 1 parę spodni i 1 koszulkę. Pracownik pracuje w każdy poniedziałek i wtorek oraz co drugą środę po 8 godzin. We wtorek po pracy oddał swoje ubranie do prania, które zapewnia pracodawca. Ubranie miało być gotowe na kolejny poniedziałek, lecz z powodu awarii w pralni nie zostało wyprane. W takiej sytuacji pracownik powinien otrzymać od pracodawcy przed przystąpieniem do pracy w poniedziałek kolejny komplet odzieży roboczej. Pracownik nie miałby również w czym pracować, gdyby zaszła potrzeba wykonywania pracy w godzinach ponadwymiarowych, np. w czwartek w tygodniu, kiedy oddał odzież roboczą do prania. Przydzielenie mu dwóch kompletów ubrań roboczych zapobiegnie takim sytuacjom.

Mimo że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy rzeczywiście nie zużywają odzieży i obuwia roboczego tak szybko jak pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, nie można im przydzielić odpowiednio (tj. w zależności od wymiaru etatu) mniej odzieży lub obuwia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wydłużenie okresów używalności odzieży i obuwia przydzielanych pracownikom niepełnoetatowym. Mniejsza liczba godzin użytkowania odzieży i obuwia faktycznie to usprawiedliwia. Ustalając okres używalności takiej odzieży pracodawca powinien mieć na uwadze:

  • wymiar czasu pracy pracownika (np. półetatowiec może użytkować tę samą odzież dwa razy dłużej niż pełnoetatowiec),
  • możliwość i częstotliwość występowania pracy w godzinach ponadwymiarowych,
  • maksymalny okres użytkowania danej odzieży i obuwia podany przez producenta – po upływie tego okresu odzież i obuwie tracą wartości użytkowe, a tym samym przestają spełniać swoje zadanie (nawet jeśli nie są uszkodzone), a zatem nie powinny być wówczas użytkowane.

WAŻNE!

Przydzielając pracownikom niepełnoetatowym odzież roboczą można ustalić dłuższe okresy jej używalności niż w przypadku pracowników pełnoetatowych.

Przydzielanie odzieży i obuwia roboczego powinno odbywać się po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami (art. 23711a § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, wówczas to one dokonują wyboru przedstawicieli pracowników. Natomiast w przypadku, gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa, przedstawiciele pracowników są wybierani przez pracowników w trybie przyjętym w tym zakładzie pracy (art. 23713a Kodeksu pracy).

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli pracuje na stanowisku, na którym używanie odzieży jest niezbędne (art. 2379 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli taka odzież zostanie mu przydzielona, obowiązkiem pracownika jest jej używać zgodnie z przeznaczeniem (art. 211 pkt 4 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 1041 § 1 pkt 1, art. 2376 § 1 i § 3, art. 2377 § 1, art. 2378, art. 2379 § 1 i § 2, art. 23711a § 1 pkt 4, art. 23713a Kodeksu pracy,
  • § 8 pkt 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...