Wartość świadczeń z zakresu bhp przyznanych pracownikom tymczasowym

Helena Turczynowska
rozwiń więcej
Z agencji pracy tymczasowej wypożyczyliśmy na 3 miesiące 2 pracowników. Agencja pracy tymczasowej będzie tym pracownikom wypłacać pensje. Pracownicy tymczasowi, tak jak i inni pracownicy naszej firmy, otrzymają od nas wymaganą do pracy odzież ochronną, a także posiłki i napoje określone przez przepisy bhp. Czy w tej sytuacji wydawana odzież, posiłki i napoje to przychód pracowników tymczasowych, który podlega składkom?

Pracodawca użytkownik nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników tymczasowych, gdyż nie jest ich pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. Świadczenia z zakresu bhp nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawcą pracowników tymczasowych i płatnikiem składek na ich ubezpieczenia jest agencja pracy tymczasowej. Może ona zatrudniać pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Państwa firma, która „wynajmuje” pracowników tymczasowych, jest wobec nich pracodawcą użytkownikiem, którego z pracownikami tymczasowymi nie łączy stosunek pracy. Obowiązkiem Państwa firmy jest natomiast dostarczanie agencji pracy tymczasowej wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia pracownika tymczasowego.

W zakresie ustalania podstawy wymiaru i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne pracownika tymczasowego agencja (która jako pracodawca pełni funkcję płatnika składek) powinna stosować zasady przewidziane dla pracowników. Zasady te określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (rozporządzenie składkowe). Przepisy te stanowią, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy (z ograniczeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia). Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wśród przychodów, od których płatnicy nie naliczają składek, jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Od składek wolne są również ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, a także wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego).

Jednak część obowiązków związanych z zapewnieniem pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ciąży na pracodawcy użytkowniku, a nie na agencji pracy tymczasowej. To pracodawca użytkownik musi m.in.:

  • dostarczać pracownikom tymczasowym odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej,
  • zapewniać pracownikom tymczasowym napoje i posiłki profilaktyczne.

Świadczenia w zakresie bhp przyznane przez pracodawcę użytkownika pracownikom tymczasowym są dla tych osób przychodem, który podlega zwolnieniu z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 11 i pkt 11b w związku z art. 21 ust. 1a ustawy o pdof).

Reasumując, pracodawca użytkownik w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach społecznych nie pełni funkcji płatnika składek wobec pracowników tymczasowych, gdyż nie jest on związany z nimi żadnym stosunkiem prawnym, który uzasadniałby ich zgłoszenie do ubezpieczeń i opłacanie składek.

Podstawa prawna

  • art. 7, art. 9 ust. 2 i ust. 2a ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.),
  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 11 i pkt 11b ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  1. Zgodnie z przepisami prawa pracy, jeżeli pracownicy są zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych, pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić im posiłki profilaktyczne. Jeżeli nie ma on możliwości bezpośredniego wydawania takich posiłków, może np. wydawać produkty spożywcze, z których pracownicy sami przyrządzą sobie posiłek.
  2. W myśl PDOFizU zwolnione od opodatkowania są m.in. świadczenia rzeczowe, np. produkty żywnościowe, przysługujące pracownikom na podstawie przepisów o BHP.
  3. Spotyka się czasem praktykę, że pracownicy sami nabywają produkty do posiłków profilaktycznych, zaś pracodawca zwraca im koszty na podstawie faktur zakupowych.
  4. W takim przypadku zwrot kosztów będzie podlegał zwolnieniu od PDOFiz tylko wówczas, gdy pracownicy będą działali na rzecz i w imieniu pracodawcy, tj. gdy faktury zakupowe będą wystawiane na pracodawcę. Skorzystanie ze zwolnienia jest natomiast wykluczone, jeżeli faktury zakupowe będą wystawiane na samych pracowników. (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 lutego 2009 r., III SA/Wa 2839/08 M.Podat 2009/4/3)
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...