Zasady ewakuacji

Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Zasady ewakuacji. /Fot. Fotolia / Fotolia
Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Zorganizowane przemieszczenie ludzi z miejsca, w którym występuje zagrożenie, na obszar bezpieczny to ewakuacja. Pod pojęciem zagrożenia może kryć się pożar, wybuch bomby lub gazu. Niewielu pracowników wie, jak się w takiej sytuacji zachować…

Autopromocja

Podstawowe zasady ewakuacji

Jednym z podstawowych obowiązków osób znajdujących się w ewakuowanym budynku jest podporządkowanie się i współpraca z osobą kierującą akcją, czyli w przypadku miejsca pracy – z kierownikiem lub osobą przez niego wyznaczoną. Z chwilą uzyskania informacji o ewakuacji, jako pracownik, zobowiązany jesteś wyłączyć lub zabezpieczyć urządzenia i materiały, które stwarzają zagrożenie. Upewnij się, że osoby, które znajdują się w pobliżu również słyszały alarm! Następnie udaj się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego. Pamiętaj, że należy korzystać z najbliższej, optymalnej i oznakowanej drogi ewakuacyjnej - nie zawsze jest to wyjście główne. Idąc korytarzem, należy otwierać drzwi do mijanych pomieszczeń w celu upewnienia się, czy nie ma tam innych pracowników i czy aby na pewno wszyscy słyszeli o alarmie. Osoby kierujące ewakuacją powinny pamiętać, iż zgodnie z zasadami, ewakuację rozpoczyna się od tych pomieszczeń, w których powstał pożar lub inne zagrożenie, bądź z których wyjście lub dotarcie do bezpiecznych dróg ewakuacji może być odcięte. Jeśli w czasie drogi napotkasz na drzwi ewakuacyjne zamknięte, ale z kluczem w kasetce obok, nie bój się konsekwencji - zbij szybkę i otwórz drzwi.

Ewakuacja - osoby odpowiedzialne

W trakcie ewakuacji zabronione jest korzystanie z wind. Znajdując się w pomieszczeniach silnie zadymionych, należy przyjąć pochyloną pozycję, jak najbliżej podłogi, a drogi oddechowe zabezpieczyć, np. zmoczonym w wodzie materiałem. Przed poparzeniem możemy ochronić się mokrym kocem, płaszczem itp. W zadymionym pomieszczeniu należy również poruszać się wzdłuż ścian, aby nie stracić orientacji. W czasie ewakuacji nie należy otwierać okien i blokować drzwi wyposażonych w samozamykacze w pozycji otwartej, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ognia.

Po wyjściu z budynku pracownicy powinni w bezpiecznych miejscach pogrupować się według komórek organizacyjnych, co ułatwi ustalenie, czy wszyscy wydostali się z budynku.

Co w sytuacji, gdy nie możemy się ewakuować?

Jeśli pożar uniemożliwia nam ewakuację z budynku, w oczekiwaniu na ratowników powinniśmy zamknąć drzwi. Następnie trzeba uszczelnić je materiałem, np. kocem, bluzą, aby ograniczyć przedostawanie się dymu do pomieszczenia, w którym przebywamy. Do uszczelnienia najlepiej, o ile to możliwe, użyć mokrych materiałów. W dalszej kolejności powinniśmy otworzyć okno i wezwać pomoc. Pamiętajmy, iż najpierw należy zamknąć drzwi, a następnie otworzyć okno. Uchroni to nas przed szybszym dostaniem się dymu lub dalszym rozprzestrzenianiem pożaru.

Szkolenia przeciwpożarowe

Ważne jest, aby podczas ewakuacji zachowywać się spokojnie, poruszać szybko, ale nie biec, nie wyprzedzać innych, ponieważ utrudnia to wyjście nie tylko innym, ale i nam samym.

Należy pamiętać, iż w pierwszej kolejności ratujemy zagrożone życie ludzkie.

Stosowanie się do tych kilku prostych i logicznych rad zapewni nam optymalne zabezpieczenie w sytuacji kryzysowej, jaka może się pojawić w budynku, w którym się znajdujemy.

Forum Kadry

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...