Co to CIOP i czym się zajmuje?

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Co to CIOP i czym się zajmuje? / Shutterstock

Co to CIOP i czym się zajmuje? To bardzo ważna instytucja dla systemu prawa pracy, a szczególnie dla pracowników i pracodawców w zakresie BHP. W dniu 17 stycznia 2024 r. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk spotkała się z kierownictwem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Centralny Instytut Ochrony Pracy to Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB). Instytut jest państwową jednostką organizacyjną, która posiada osobowość prawną, a siedzibą jest m. st. Warszawa. Instytut jest jednostką organizacyjną wyodrębnioną pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym. Co ciekawe, wciąż obowiązuje ustawa ustanawiająca CIOP, której procesem legislacyjnym i wdrożeniem zajmowali się w tamtych czasach: Prezydent Rzeczypospolitej: B. Bierut oraz Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz. Ustawa ma więc 74 lata.

Autopromocja

Zadaniem Instytutu jest prowadzenie i organizowanie, prac naukowo-badawczych z dziedziny ochrony pracy, a w szczególności:

  1. organizowanie i prowadzenie prac naukowo-badawczych, dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy oraz środków technicznych i urządzeń zapobiegających chorobom zawodowym;
  2. koordynowanie planów prac innych placówek naukowo-badawczych oraz zakładów szkół wyższych w dziedzinach, w zakresie wyżej;
  3. współdziałanie z władzami: ochrony pracy, przemysłowymi, rolnymi, morskimi, leśnymi i służby zdrowia w zakresie określonym w pkt 1 oraz ze związkami zawodowymi.

Szczególnie ważne zadania dla CIOP to to, że prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe dotyczące ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii oraz wdrażania ich wyników by eliminować lub ograniczać przyczyny wypadków przy pracy i choroby zawodowe. Jak podaje sam CIOP: Instytut jest podstawową placówką naukowo-badawczą w Polsce zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzących do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie.

Jakie są zadania CIOP?

Jak podaje sam CIOP, Do zakresu działania Instytutu należy

  1. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz realizacja innych zadań ustalonych dla Instytutu przez Radę Ministrów w programach wieloletnich
  2. prowadzenie innych niż określone w pkt. 1 badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także wdrażanie ich wyników do praktyki w celu eliminacji lub ograniczenia przyczyn powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe,
  3. upowszechnianie wyników ww. prac, przez wydawnictwa, publikacje, konkursy, wystawy, konferencje naukowe, sympozja i seminaria,
  4. podejmowanie działalności w zakresie doskonalenia metod prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych,
  5. tworzenie programów i pomocy edukacyjnych dla systemu edukacji narodowej oraz prowadzenie szkoleń i kształcenia podyplomowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii,
  6. opracowywanie i opiniowanie standardów w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także warunków przestrzegania tych standardów,
  7. prowadzenie certyfikacji w zakresie uzyskanych akredytacji, a także certyfikacji innych wyrobów lub usług związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wykonywanie badań laboratoryjnych do celów certyfikacji,
  8. prowadzenie działalności w zakresie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, własności przemysłowej i intelektualnej oraz współpracy naukowej z wiodącymi ośrodkami w kraju i za granicą,
  9. opracowywanie analiz, ocen i ekspertyz,
  10. wykonywanie innych zadań zlecanych przez organ nadzorujący.

Zatrudnienie pracowników w CIOP

Ze względu na fakt, że CIOP jest instytucją, stosunek służbowy pracowników Instytutu (z wyjątkiem zatrudnionych na mocy umowy o pracę) jest publiczno-prawny. Do tego stosunku mają odpowiednie zastosowanie przepisy o państwowej służbie cywilnej. Tak więc, pracownicy CIOP podlegają przepisom uposażeniowym dla pracowników państwowych. Do pracowników naukowych Instytutu stosują się w tym względzie przepisy dotyczące państwowych pracowników nauki. Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie inżynieria środowiska. Instytut zatrudnia ponad 200 osób. W grupie tej są pracownicy naukowi, profesorowie, adiunkci, asystenci.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o spotkaniu z przedstawicielami CIOP

W dniu 17 stycznia 2024 r. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się spotkanie zapoznawcze ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z kierownictwem Instytutu: dyrektorem Instytutu prof. Wiktorem Markiem Zawieską, wicedyrektorami oraz kierownikami zakładów naukowych i ośrodków. W trakcie spotkania ministra zapoznała się z najważniejszymi obszarami pracy Instytutu, a także zwiedziła laboratoria badawcze Państwowego Zakładu Pracy TECH-SAFE-BIO - Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego: laboratorium obciążenia termicznego, laboratoria fizjologii i wysiłku, laboratorium oceny obciążenia układu mięśniowo–szkieletowego, laboratorium diagnozy i adaptacji psychoruchowej, a także laboratorium badań sprawności psychoruchowej.

Kadry
Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdza: W kilka lat mamy intencję skrócenie czasu pracy do 4 dni [nowelizacja kodeksu pracy najpóźniej do 2027 r.]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności, gdyż po Europie podobnego rozwiązania Azja na pewno nie wprowadzi.

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.
16 maja 2024

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

Górnicy dostaną premie. "Jednorazówki". Poza barbórką, „czternastką" i nagrodą jubileuszową

Premie dla załogi Polskiej Grupy Górniczej. Poza podstawą służącą do wyliczania wysokości nagrody barbórkowej, dodatkowej nagrody rocznej („czternastki”) oraz nagrody jubileuszowej.

Wczasy pod gruszą 2024 r. Dla kogo, na jakich zasadach, kiedy wypłata

Za czas urlopu wypoczynkowego, poza wynagrodzeniem, pracownicy mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ten rodzaj dofinansowania, tzw. wczasy pod gruszą, powinien być przyznawany na zasadach określonych w regulaminie funduszu.

To już pewne: Od 1 lipca 2024 r. będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Prezydent A. Duda podpisał ustawę

Co miesiąc 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią do zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Emerytura 2024 r. Tyle wynosi najniższe świadczenie. Szokujący raport ZUS

Mimo że minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto, prawie 400 tys. Polaków może tylko pomarzyć o takiej kwocie. Z danych ZUS wynika, że najniższe świadczenie, wynoszące zaledwie 2 grosze, otrzymuje mieszkanka Biłgoraja, która przepracowała tylko jeden dzień.

Uwaga! Zmiana stawek i świadczeń od 1 lipca 2024 r.

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. wyniesie ono 4300 zł. W związku z tym zmieni się także wysokość stawek i świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Co się zmieni?

W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji
15 maja 2024

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

pokaż więcej
Proszę czekać...