Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W ubiegłym roku ofiar było 180

Wypadek przy pracy / Shutterstock

Wypadek przy pracy. Do największej liczby wypadków dochodzi wśród młodych pracowników; w ubiegłym roku najczęściej ulegali im pracownicy szeroko rozumianego sektora przemysłowego - powiedziała PAP specjalistka ds. bhp w OPZZ Renata Górna. 180 zniczy upamiętniających śmiertelne ofiary wypadków przy pracy w 2022 r. zapłonęło w piątek przed siedzibą OPZZ.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych

28 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Przed siedzibą Centrali Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) w Warszawie zapłonęły znicze. Mają uczcić pamięć 180 śmiertelnych ofiar wypadków w pracy, do jakich doszło w ubiegłym roku.

Autopromocja

Hasłem polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w tym roku jest "Zero śmierci w miejscu pracy".

"To jest dzień, w którym przypominamy o bezpieczeństwie i higienie pracy. Przypominamy o tym, że każdy pracownik na całym świecie, przychodząc do pracy, powinien móc bezpiecznie pracować i bezpiecznie z tej pracy wrócić do domu" - powiedział szef OPZZ Piotr Ostrowski podczas uroczystości zapalenia zniczy. "Ktoś może zapytać, czy to dużo, czy to mało. To bardzo dużo" - zaznaczył szef OPZZ.

Coraz mniej wypadków, ale wciąż dużo

W Polsce z roku na rok odnotowuje się coraz mniej śmiertelnych ofiar wypadków w pracy. Jak jednak zaznaczył Piotr Ostrowski, 180 takich wypadków to wciąż za dużo. "To tak jakby co drugi dzień ktoś w Polsce tracił życie w pracy" - powiedział. "Nie ma na to naszej zgody, aby praca w Polsce była niebezpieczna, aby nie wracać do domu, aby rodziny były w żałobie" - dodał.

Zdaniem OPZZ wypadki w pracy nie są wystarczająco nagłaśniane, a śmierć ofiar pozostaje bez echa. "Dlatego my, jako OPZZ, jak co roku, pamiętamy o tych osobach, o których pamiętają tylko ich rodziny i najbliżsi" - powiedział Ostrowski.

Szef OPZZ zaapelował do pracodawców jak i pracowników, by dbali o bezpieczeństwo i higieniczne warunki pracy.

Gdzie najczęściej są wypadki

Jak powiedziała PAP specjalistka ds. bhp w OPZZ Renata Górna, w ubiegłym roku do największej liczby wypadków dochodziło w sektorach szeroko rozumianego przemysłu; gospodarki magazynowej, transportu i przetwórstwa przemysłowego. Odwrócił się natomiast trend dotyczący budownictwa. "Od kilku lat budownictwo było takim sektorem, gdzie tych wypadków było najwięcej. Zauważamy, że ta statystyka spada i to jest optymistyczna wiadomość" - zaznaczyła.

Podkreśliła też, że do największej liczby wypadków dochodzi w kategorii wiekowej młodych pracowników, czyli tych, którzy dopiero rozpoczęli pracę. "Młoda osoba, w wieku do 30 lat, przychodzi do pracy, ulega wypadkowi w pierwszym roku pracy i traci życie" - powiedziała.

Zdaniem specjalistki ds. bhp "trzeba wznieść szkolenia na wyższy poziom; mówić młodym ludziom o bezpieczeństwie. Musi być edukacja i prewencja na najbardziej elementarnym poziomie" - zaznaczyła. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ ann/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...