Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

oprac. Malwina A. Tkacz
rozwiń więcej
sen / Shutterstock

Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Manpower Group „Czego pragną pracownicy”, 39 proc. zatrudnionych chciałoby się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, a 36 proc. polskich pracowników oczekuje od swoich pracodawców większego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Pracownicy potrzebują elastyczności, możliwości rozwoju, dbałości o zdrowie psychiczne, a kwestie work-life balance oraz well-beingu wysuwają się na pierwszy plan.

Autopromocja

Półtora roku szkoleń

Potwierdzają to także obserwacje edukacyjnego serwisu rozwojowego Youniversity. Na oglądaniu 10 najpopularniejszych serii użytkownicy serwisu spędzili łącznie 782 632 minut, co w przybliżeniu daje 1,5 roku oglądania. Największym zainteresowaniem cieszy się tematyka zarządzania snem (łącznie 122 441 minut), a na podium znalazły się także seriale poświęcone rozwiązywaniu konfliktów (104 1025 minut) oraz dawaniu dobrego feedbacku (93 707 minut). W pierwszej dziesiątce znalazła się także tematyka pokonywania stresu.

Dobry sen podstawą dobrego życia

Chociaż pierwsze miejsce wśród kluczowych umiejętności, którą chcą zdobywać polscy pracownicy może pozornie zaskakiwać, to przyglądając się wynikom badań związanych z jakością snu Polaków, łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego tak się dzieje. Jak wynika z raportu „Sen Polaków”, trudności związanych z zasypianiem, przebudzeniem się w nocy lub zbyt wczesnym budzeniem doświadcza nawet 40% Polaków.  Jeżeli nie uda nam się wyspać – spada jakość naszej pracy, jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy z koncentracją. Osoby niewyspane mają mniejszą zdolność do zapamiętywania i podejmowania decyzji. Snem, tak jak tzw. umiejętnościami „twardymi” da się jednak zarządzać

Sen to jedna z kluczowych potrzeb fizjologicznych, która wpływa na prawie każdy aspekt naszego życia, np. na wydzielanie hormonu wzrostu czy przybieranie na wadze, ale też na ilość natrętnych myśli, rozpoznawanie emocji na twarzach czy ryzyko zachorowania na depresję. Dzielimy się na dwa typy związane z nawykami dotyczącymi snu – sowy i skowronki. Sowy to osoby, które preferują kłaść się spać o późniejszej porze i są mniej aktywne rano. Skowronki wolą wstawać wcześniej i mają rano znacznie więcej energii niż wieczorem. Te preferencje potrafią objawić się w takich rzeczach jak ocena naszej charyzmy w zależności od godziny, o której przemawiamy. Wokół snu i naszych nawyków z nim związanych powstało wiele stereotypów i mitów, z których warto zdawać sobie sprawę, by skutecznie nim zarządzać" – mówi Mateusz Majchrzak, autor topowego serialu o śnie na Youniversity.

Spokój dzięki brakowi konfliktów

Konflikty w miejscu pracy wpływają negatywnie na naszą psychikę, a także skutecznie odciągają od wykonywania obowiązków. Nic dziwnego, że umiejętność ich unikania oraz rozwiązywania znalazła się na podium rankingu umiejętności, które chcemy posiadać. Warto poznać skuteczne metody rozwiązywania konfliktów takie jak:

  1. Mediacja i przyjęcie prowadzenie rozmów jako bezstronna osoba trzecia
  2. Wypracowanie kompromisu poprzez wysłuchiwanie i zrozumienie wspólnych celów
  3. Arbitraż z niezależną osobą bez uprzedzeń

Skuteczny feedback

Zgodnie z Badaniem Satysfakcji z Pracy dla pracowników kluczowe są: satysfakcjonujące zarządzanie przez przełożonych, znajomość i zrozumienie misji firmy a także możliwość zgłaszania problemów.

W każdej z tych dziedzin ważne jest poprawne udzielanie informacji zwrotnej. Należy to robić w odpowiedni sposób – tak, aby jednocześnie w żaden sposób nie urazić odbiorcy oraz tak, aby jasno przekazać wszystkie niezbędne komunikaty. Dobry feedback powinien być zarówno empatyczny jak i konkretny.  

Jakich jeszcze umiejętności chcą uczyć się w pracownicy w Polsce? 

Top 10 najpopularniejszych obszarów tematycznych na platformie Youniversity:

  1. Sen, na co wpływa i jak nim zarządzać? 
  2. Skuteczne rozwiązywanie konfliktów 
  3. Dobry feedback
  4. Myślenie krytyczne 
  5. Kreatywność w praktyce 
  6. Produktywność Osobista i Zawodowa
  7. Potęga umysłu 
  8. Pokolenia w pracy 
  9. Mistrzostwo w Sporcie. Mistrzostwo w Życiu 
  10. Wykorzystaj stres i pokonaj zmęczenie 

Źródło: Youniversity

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...