Współczesne Polki na rozdrożu

niepewność kobieta / niepewność kobieta / Shutterstock

Aż 7 na 10 badanych Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne decyzje podejmują sama, a 71% z nich uważa, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji. Dlaczego jednak Polki nie chcą podejmować ryzyka związanego ze zmianą zawodu?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od ponad stu lat 8 marca. To idealna okazja, aby oddać głos kobietom i zapytać je jak postrzegają siebie oraz czy są gotowe na zmiany. Poddając wyniki badania analizie, z jednej strony można stwierdzić, że kobiety są silne i nie boją się podejmować decyzji samodzielnie, z drugiej zaś pandemia i obecna sytuacja gospodarcza wpłynęła na  zahamowanie ich rozwoju zawodowego i chęci zmiany pracy. 

Autopromocja

Czy w dobie kryzysu, wojny w Ukrainie  i po pandemii Polka odważy się na zmiany?

W ostatnich latach pozycja kobiet na rynku pracy znacznie się zmieniła i poprawiła. Dziś kobiety zasiadają na kierowniczych stanowiskach czy podejmują ciekawe wyzwania zawodowe. Zmiana pracy, ścieżki kariery czy nawet przekwalifikowanie się staje się coraz bardziej powszechne, a także wydawałoby się, że jest to ostatnio globalny trend. O ile w 2017 aż 51% Polek wskazało, że zdecydowałyby się na zmianę zawodu, z tegorocznego badania wynika, że jedynie 36% Polek zdecydowałoby się na  taki krok przy czym, tyle samo mówi, że nie podjęły by się tego. Co ciekawe 43% kobiet w wieku 18 – 24  czyli tych, które dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową jest skłonnych do przekwalifikowania się.  O ile wiek nie różnicuje bardzo mocno zmiany zawodu, o tyle miejsce zamieszkania już bardziej.  Tę zależność można zauważyć zwłaszcza wśród mieszkanek średnich miast. Blisko ½ Polek z aglomeracji  50-99 tyś deklaruje chęć podjęcia nowych wyzwań zawodowych. 

zawód

 

„Przyglądając się tegorocznym wynikom, jesteśmy pewni, że do tak niskich statystyk  dotyczących chęci przekwalifikowania się przyczyniła się pandemia, jej skutki ekonomiczne, a także kryzys gospodarczy. Przystępując do badania wydawało się nam, że właśnie okres izolacji, większe obciążenie kobiet obowiązkami domowymi i coraz częściej spotykane wypalenie zawodowe w znacznym stopniu wpłynie na to, że kobiety chętniej będą skłonne do zmiany i podjęcia wyzwania zawodowego. Niestety obecnie, jak wskazują wyniki , jest inaczej.  To pokazuje, że warto prowadzić edukację, zachęcać i motywować kobiety do tego, aby były one bardziej otwarte na możliwości, które oferuje im rynek pracy w Polsce, niezależnie od wieku i doświadczenia.” - komentuje Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu w Promedica24.

Co ciekawe, Polki zdecydowanie uważają, że w życiu warto ryzykować i być odważnym w podejmowaniu trudnych decyzji - takiej odpowiedzi udzieliło aż 71% ankietowanych.  Jak wykazują odpowiedzi, kobiety młodsze i lepiej wykształcone są bardziej odważne i chętne do podejmowania trudnych decyzji. Co więcej taką samą odpowiedź udzieliły kobiety z małych miejscowości  liczących 20-49 tyś. mieszkańców. Natomiast nadal obserwujemy, że respondentki z bardzo małych miejscowościach i wsi są ostrożne i nie lubią ryzykować.

odwaga

 

Czy Polki czują się starsze niż są?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Polko, odważ się na zmiany”, kobiety czują się na młodsze niż wynika to z ich metryki, aż 44% wskazało taką właśnie odpowiedź. Niestety jeszcze 5 lat temu, aż 80% z nich mówiła, że czuje się młodziej. Wskazane odpowiedzi pokazują również, że im kobieta jest starsza tym młodsza się czuje. 

Zosia samosia – czyli (JA) decyduję 

W przeprowadzonej ankiecie zapytano również kobiety o to, czy w życiu mogę polegać tylko na sobie. Jaki wynik uzyskaliśmy w tej odpowiedzi? Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała na to pytanie twierdząco. Warto zauważyć, że uważa tak aż 60% kobiet po  45 roku życia. Co ciekawe jeszcze 5 lat temu, tylko 42%  Polek twierdziło, że są samodzielne.

Nie dziwi zatem fakt, że wiele współczesnych kobiet wyróżnia się dużą samodzielnością i decyzyjnością. Dlatego przeważająca liczba Polek, bo aż 7 na 10  wskazało, że ważne decyzje podejmuje zdecydowanie samodzielnie. Tu obserwujemy znaczny wzrost w porównaniu do wyników zawartych w badaniu z 2017 roku – gdzie wskaźnik ten wynosił 56%. 

ważne decyzje

 

„Naszą kluczową wartością jest wspieranie aktywności zawodowej i rozwoju kobiet szczególnie po 50 roku życia. Od wielu lat dostrzegamy, że Polki chcą dokonywać zmian, nie tylko w zakresie dbania o swoje zdrowie, piękno, ale także mocno stawiają na rozwój zawodowy. Podczas naszej pracy z wieloma niezwykłymi kobietami, które po 50 roku zdecydowały się na zmianę zawodu, podjęcie pracy za granicą czy naukę języka, widzimy, że nowe wyzwania stawiane na ścieżce kariery powodują, że współczesne kobiety chcą żyć na własnych zasadach i są zdecydowanie silniejsze i bardziej decyzyjne” – dodaje Agnieszka Niedziela Dyrektor Marketingu w Promedica24.

Źródło: Promedica24

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...