Tester aplikacji - coraz popularniejszy zawód w dziedzinie IT. Jakie są zarobki?

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Czym zajmuje się tester aplikacji? / Shutterstock

Tester aplikacji – jak nim zostać? Branża IT to ważny element życia codziennego. Rośnie ilość rzeczy, które wymagają zaprogramowania, a co za tym idzie przetestowania. Tester aplikacji mobilnych to jeden z zawodów, na które zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Czym zajmuje się? Jakie są jego zarobki? 

rozwiń >

Czym zajmuje się tester aplikacji

Rozwój technologii spowodował, że branża IT odgrywa obecnie istotną rolę w codziennym życiu. Każda firma zajmująca się tworzeniem aplikacji mobilnych musi dbać o to, by były najwyższej jakości – niezawodne. W tym celu zatrudniani są testerzy oprogramowania – ich rolą jest sprawdzenie czy wszystko jest zgodne z tym, co założono na początku oraz czy podczas korzystania z aplikacji nie pojawiają się przeszkody bądź też błędy. Tester jedynie wyszukuje błędy, ale ich nie naprawia – to już leży w gestii programistów. Oczywiście tester aplikacji sprawdza również te poprawki. Ponadto do zadań testera należy tworzenie raportów błędów, opracowanie scenariuszy testowych i realizowanie ich czy też analizowanie jakości aplikacji na bieżąco. Zdarza się, że tester zajmuje się kontaktem z klientami i użytkownikami, monitoruje oraz sprawdza zgłaszane błędy. 

Autopromocja

Jakie są cechy dobrego testera aplikacji

Istnieje zestaw cech, które sprawiają, że dana osoba ma zdecydowanie większe predyspozycje do wykonywania zawodu testera aplikacji. Przede wszystkim tester aplikacji powinien charakteryzować się skrupulatnością i dokładnością. Jest to zawód, gdzie podstawowym zadaniem jest testowanie i wyszukiwanie wszelkich, nawet najmniejszych błędów i nieścisłości – istotne jest zatem całkowite skupienie się na wykonywanym zadaniu. 

Branża IT bardzo szybko się rozwija, osoba chcąca pracować na stanowisku testera aplikacji musi zatem być przygotowana na ciągłe uzupełnianie swojej wiedzy. Śledzić aktualności, znać trendy i wiedzieć czego oczekują klienci. 

Należy pamiętać, że testerzy ściśle współpracują z programistami, rozmawiają z klientami – nie bez znaczenia jest zatem umiejętność komunikacji. 

Jak zostać testerem aplikacji

Tester aplikacji nie musi mieć wykształcenia kierunkowego. Owszem pracodawcy je doceniają, ale zdecydowanie bardziej liczą się w tym zawodzie wspomniane wcześniej umiejętności i cechy. 

Testowania można uczyć się samodzielnie – w internecie jest wiele materiałów i stron, które pomogą poznać tajniki tego zawodu. 

ISTQB – International Software Testing Qualifications Board to szkolenia dla testerów, które kończą się zdaniem egzaminu. Posiadanie tego rodzaju certyfikatu ISTQB nie jest wymaganiem koniecznym do wykonywania zawodu testera, często jednak pojawia się w wymaganiach pracodawców. Certyfikat ISTQB potwierdza zdobycie niezbędnej wiedzy oraz kompetencji w zakresie testowania oprogramowania. Egzamin ma trzy poziomy: 

  • dla testerów; 
  • dla kierowników testów; 
  • dla technicznych analityków testów. 

Egzamin można zdawać na trzech poziomach i zainteresowany może do niego przystąpić w każdym momencie – nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie szkolenia ISTQB. Certyfikat uznaje się na całym świecie.

Wymagania pracodawców 

Pracodawcy stawiają przed kandydatami na stanowisko testera aplikacji sporo wymagań. Oczekują: 

  • doświadczenia zawodowego (nie krótsze niż 6 miesięcy); 
  • zdolności analitycznego myślenia;
  • znajomości języka angielskiego (dokumentacja techniczna często jest w tym języku); 
  • spostrzegawczości i wyczulenia na błędy i nieścisłości;
  • tworzenia scenariuszy testowych;
  • skrupulatności i dokładności;
  • umiejętności pracy w zespole;
  • wiedzy na temat UX;
  • znajomości narzędzi do zgłaszania błędów;

Część pracodawców ceni sobie także u kandydata doświadczenie w pracy z metodą SCRUM.

Ile zarabia tester aplikacji

Średnie zarobki na stanowisku testera aplikacji wynoszą 5 511 złotych netto. 25 proc. testerów zarabiających najmniej otrzymuje wynagrodzenie rzędu około 4 052  złotych netto i mniej, z kolei 1/4 najlepiej zarabiających – około 7 829 złotych netto.

Lepiej wynagradzani są testerzy automatyzujący w stosunku do testerów manualnych. 

Tester automatyzujący i tester manualny to dwa różne stanowiska w procesie testowania oprogramowania. Tester automatyzujący odpowiada za tworzenie i uruchamianie skryptów testowych, pozwalających automatycznie przeprowadzać próby w celu wykrycia błędów w oprogramowaniu. Tester manualny zaś jest odpowiedzialny za ręczne przeprowadzanie testów, które polega na manualnym wykonywaniu czynności mających na celu wykrycie błędów.

Tester aplikacji utraci prawo do 8,5 proc. ryczałtu 

W myśl obowiązujących przepisów, pracownicy z branży IT mogą rozliczać się z urzędem skarbowym według jednej z dwóch dostępnych stawek: 8,5 proc. bądź 12 proc. ryczałtu. Do tej pory zasady rozliczeń były proste: osoby świadczące usługi związane z oprogramowaniem, jak i doradztwem w oprogramowaniu obowiązywała wyższa stawka ryczałtu. Osoby niezajmujące się bezpośrednio tworzeniem czy modyfikacją oprogramowania, mogły skorzystać z niższej stawki. Niższa stawka ryczałtu obowiązywała pracowników wykonujących inne czynności (m.in. analizowanie działania systemów, tworzenie dokumentacji technicznej, zajmowanie się logiką automatyzacji) i właśnie do tej grupy, według poprzednich interpretacji Urzędu Skarbowego, zaliczano także testerów oprogramowania.

Teraz fiskus zmienił swoją interpretację, stwierdzając, że do usług opodatkowanych 12 proc. stawką ryczałtu zalicza się także czynności towarzyszące tworzeniu oprogramowania, w tym m.in. przygotowywanie dokumentów, analiz.  W konsekwencji wprowadzonych zmian, testerzy utracą prawo do rozliczania się ze skarbówką na korzystniejszych dla nich warunkach. 

W opinii ekspertów można skarżyć niekorzystne interpretacje do sądu. Przez wzgląd na fakt swobodnego traktowania przez fiskus zasad klasyfikowania usług, lekceważąc opinie Głównego Urzędu Statystycznego i wprowadzając swoje definicje – jest szansa na wygranie. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...