Doradcy podatkowi wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną

Doradcy podatkowi wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. / Fot. Fotolia / fot. Fotolia
Doradcy podatkowi znaleźli się wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Samorząd doradców podatkowych cieszy ta zmiana, ale uważa, że przepisy rządowego projektu są niespójne.

Samorząd doradców podatkowych jest zadowolony z uwzględnienia ich grupy zawodowej wśród podmiotów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Zaproponowane w rządowym projekcie przepisy - według Krajowej Rady Doradców Podatkowych - są jednak "niespójne".

Autopromocja

"Bardzo dobrze, że pomoc z zakresu prawa podatkowego została włączona do ustawy, aczkolwiek usytuowanie doradców podatkowych w tych projektowanych przepisach nie jest korzystne" - powiedziała PAP Wiesława Moczydłowska z biura KRDP.

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób niezamożnych, seniorów, kombatantów i weteranów oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny i poszkodowanych na skutek klęsk żywiołowych rząd przyjął we wtorek. Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje m.in. w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego i spraw rodzinnych.

Redakcja poleca produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Jako regułę przyjęto, że nieodpłatną pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pożytku publicznego.

Najważniejsza z modyfikacji wprowadzonych do projektu w ostatnim tygodniu przewiduje, że w punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Moczydłowska poinformowała, że KRDP jeszcze w marcu apelowała o objęcie nieodpłatną pomocą prawną także spraw z zakresu prawa podatkowego. Na początku tygodnia Rada sformułowała zaś stanowisko oceniające ostatnie modyfikacje w projekcie.

W stanowisku tym - podpisanym przez przewodniczącą KRDP Jadwigę Glumińską-Pawlic - wyrażono "podziękowanie za uwzględnienie doradców podatkowych wśród podmiotów świadczących nieodpłatną pomoc prawną". Jednocześnie jednak wskazano, że zmiana nie może wywoływać pełnej satysfakcji wśród doradców podatkowych.

Zadaj pytanie na FORUM

"Obecna propozycja ograniczająca udział doradców podatkowych w świadczeniu tej pomocy do działań podejmowanych w zakresie punktów świadczenia pomocy prowadzonych przez organizacje pozarządowe nie jest spójna z obowiązującymi aktami prawnymi" - oceniła KRDP. W stanowisku dodano, że Krajowa Izba Doradców Podatkowych "nie jest bowiem organizacją pozarządową, tylko jest samorządem zawodu zaufania publicznego, do którego przynależność jest obowiązkowa, analogicznie jak ma to miejsce w organizacji samorządów adwokatów i radców prawnych".

"W około 40 proc. spraw dotyczących obowiązków podatkowych pełnomocnikami przed sądami administracyjnymi obydwu instancji są właśnie doradcy podatkowi, zyskując wysokie oceny od mocodawców, ale także, co podkreślane jest w dorocznych sprawozdaniach Naczelnego Sądu Administracyjnego, środowiska sędziowskiego" - zaznaczyła KRDP.

Dlatego, według Rady, doradcy podatkowi w planowanej ustawie powinni być traktowani podobnie jak adwokaci i radcowie prawni. Chodzi m.in. o to, aby - w sprawach z zakresu prawa podatkowego i postępowania przed sądami administracyjnymi - pomocy udzielali bezpośrednio doradcy podatkowi na podstawie porozumień zawartych między powiatem a KRDP.

Jeszcze w marcu KRDP pisząc o potrzebie bezpłatnej pomocy z zakresu prawa podatkowego argumentowała, że polski system tego prawa "w swoim obecnym kształcie nakłada na obywateli szereg obowiązków także wtedy, gdy nie prowadzą oni działalności gospodarczej". "Dotyczy to przede wszystkim spraw z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od spadków i darowizn, podatków i opłat lokalnych" - wskazywała Rada.

Od sierpnia łatwiejszy dostęp do zawodu księgowego i doradcy podatkowego

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...