Ochrona sygnalistów w Kodeksie pracy

Ochrona sygnalistów w Kodeksie pracy. / Fot. Fotolia
Trójstronna Komisja ds. prawa pracy i układów zbiorowych wniosła postulat o uregulowanie ochrony sygnalistów w Kodeksie pracy. W stosunku do osób informujących o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego miałby również być stosowany wprost zakaz dyskryminacji.

Czy osoby informujące o nieprawidłowościach w miejscu pracy w celu ochrony interesu publicznego, czyli tzw. sygnaliści będą mieli swoje umocowanie w Kodeksie pracy? Taki postulat na wtorkowym posiedzeniu Trójstronnej Komisji ds. prawa pracy i układów zbiorowych zgłosiła Fundacja Batorego, która chce dodatkowo by wobec sygnalistów stosowano wprost zakaz dyskryminacji.

Autopromocja

Zdaniem organizacji pracodawców – takiej potrzeby nie ma. Pracodawcy zwrócili bowiem uwagę na to, że zagadnienie dotyczące sygnalistów jest złożone i nierzadko wykracza poza relację, jaką jest stosunek pracy. Dlatego też Kodeks pracy, który jest już nadto rozbudowany, nie jest miejscem do regulowania wszelkich spraw odnoszących się do osób informujących o występujących nadużyciach. Padła więc propozycja, aby zamiast zmieniać prawo w pierwszej kolejności spróbować wypracować rozwiązanie miękkie – w postaci kodeksu dobrych praktyk dla firm. Pracodawcy RP wyrazili swoje przekonanie o tym, że obecne przepisy prawa pracy dotyczące zakazu dyskryminacji, zasady równego traktowania, przeciwdziałania mobbingowi czy roszczeń związanych z wypowiadaniem umów – w odpowiedni sposób zapewniają ochronę prawną sygnalistom. Stanowczo sprzeciwiliśmy się także próbom przyznania takim osobom szczególnej ochrony stosunku pracy, albowiem obecnie korzysta z niej ponad 40 różnych grup, a liczba pracowników chronionych sięga 1 mln. Podobne stanowisko przedstawił również Pan Minister Radosław Mleczko. Ponadto, naszym zdaniem, kluczową rolę odgrywają w tej kwestii sądy, które powinny dogłębnie badać każdy przypadek oraz zwracać szczególną uwagę na sytuację sygnalistów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych będzie analizować zagadnienie dotyczące sygnalistów w celu rozważenia ewentualnych zmian prawnych regulujących tę kwestię. Dyskusja nad tym problemem będzie także kontynuowana na forum Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Ponadto podczas posiedzenia Zespołu został przedstawiony projekt zmiany ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przygotowany przez Konfederację Lewiatan. Przewiduje on m.in. to, że badanie sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu odbywałoby się wyłącznie w przypadku udzielania pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Resort pracy ma jednak pewne zastrzeżenia co do tej propozycji nowelizacji i zmian zmierzających do ograniczenia socjalnego charakteru samego funduszu.

Podczas posiedzenia podkreślono także potrzebę modyfikacji obowiązującej ustawy po to, aby zakładowy fundusz świadczeń socjalnych faktycznie odpowiadał oczekiwaniom pracowników. Zwrócono również uwagę na to, że ewentualne zmiany prawne powinny być prowadzone w ramach dialogu z partnerami społecznymi.

Zadaj pytanie na FORUM

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...