Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie. /Fot. Fotolia / Fotolia
Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z ośmioma największymi firmami budowalnymi w Polsce - sygnatariuszami "Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem jest wspólne działanie na rzecz podniesienia standardów BHP na budowach, zmniejszenia liczby wypadków oraz wyeliminowania wypadków śmiertelnych.

Autopromocja

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko pobiera składki oraz wypłaca świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ale od lat prowadzi także szeroko zakrojone działania z prewencji wypadkowej. Szkolenia z zakresu bhp, materiały informacyjne dotyczące zagrożeń zawodowych oraz społeczne kampanie informacyjne promujące bezpieczne środowisko pracy mają na celu poprawę bezpieczeństwa w środowisku pracy oraz ograniczenie z tego tytułu wypadków, zwłaszcza ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych.

Deregulacja zawodów budowlanych - nieprecyzyjne uprawnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje kolejne wyzwania na tym niezwykle ważnym społecznie polu. W poniedziałek 20 października prezes ZUS Zbigniew Derdziuk oraz Prezydent Porozumienia Dariusz Blocher, w imieniu szefów ośmiu największych firm budowlanych w Polsce (Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota Engil, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud) podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz bezpieczeństwa pracy na budowach. - Widzimy tu wiele możliwych form współpracy. Chcemy, aby była ona długofalowa i przynosiła korzyści obu stronom. Branża budowlana wciąż należy do najbardziej wypadkowej w polskiej gospodarce. Zawierając sojusz z największymi firmami mamy nadzieję dotrzeć z ideą bezpiecznego środowiska pracy budowlańca także do małych przedsiębiorców - mówi Elżbieta Łopacińska, Członek Zarządu ZUS.

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Firmy skupione w "Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie" współpracują z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które są zatrudniane jako podwykonawcy na kilkuset kontraktach realizowanych na terenie całego kraju. Ósemka budowlanych potentatów zobowiązała się, że będzie współpracować z  ZUS m.in. w popularyzacji wśród małych i średnich firm informacji na temat możliwości skorzystania przez nich z programu wsparcia przedsiębiorców w zakresie utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej poprzez dofinansowanie przez ZUS projektów o charakterze doradczym lub inwestycyjnym podnoszących poziom bezpieczeństwa pracy, np. wykonanie pomiarów stężeń i natężeń szkodliwych czynników, występujących w miejscu pracy, dokonanie doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń, wykonanie oceny bezpieczeństwa maszyn instalacji technicznych, dofinansowanie zakupu i instalacji  osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo - szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków, kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwiękochłonno-izolacyjnych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...