Polacy niechętnie przynależą do związków zawodowych

Jak wynika z sondażu Centrum Badań Opinii Publicznej, członkostwo w związkach zawodowych deklaruje sześciu na stu Polaków, czyli około jednej ósmej pracowników najemnych. Jest to odsetek relatywnie niski.

Członkostwo w związkach zawodowych deklaruje sześciu na stu Polaków (6%), czyli około jednej ósmej pracowników najemnych (12%) - wynika z sondażu Centrum Badań Opinii Publicznej. Większość z nich należy do związków wchodzących w skład dużych organizacji, jak NSZZ „Solidarność” czy Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Autopromocja

Jak wynika z badania, w ostatnich ośmiu latach odsetek związkowców w Polsce pozostaje względnie stabilny i - w stosunku do wcześniejszego okresu - relatywnie niski. Na początku lat dziewięćdziesiątych do związków zawodowych należał niemal co piąty Polak. W ciągu kilku kolejnych lat liczba ta zmniejszyła się prawie o połowę, a w ubiegłej dekadzie odsetek osób deklarujących członkostwo w związkach zawodowych nie przekraczał 9%.

Związki zawodowe

Według CBOS, przynależność związkową częściej deklarują pracownicy starsi niż młodsi. Związkowiec ma przeciętnie 44 lata, a pracownik niezrzeszony jest na ogół o pięć lat młodszy. Członkostwu sprzyja zatrudnienie w przedsiębiorstwach państwowych i instytucjach publicznych oraz przynależność do takich grup zawodowych, jak technicy i średni personel, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem. Jeśli chodzi o branże, najbardziej in plus wyróżnia się oświata, nauka i ochrona zdrowia. Natomiast - jak czytamy- najmniej związkowców odnotowujemy w handlu i usługach oraz w budownictwie. Ponadto osoby należące do związków zawodowych to przeważnie pracownicy dużych instytucji i przedsiębiorstw.

Większość pracowników deklarujących, że w ich zakładach pracy są związki zawodowe, sceptycznie ocenia ich działalność twierdząc, że - mimo podejmowanych starań - niewiele udaje im się osiągnąć (38%) albo w ogóle nie widać efektów ich funkcjonowania (36%). Tylko jedna szósta (16%) wyraża opinię, że związki zawodowe są efektywne, a pracownicy wiele im zawdzięczają.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-14 maja 2014 roku na liczącej 1074 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Forum Kadry

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...