Nowe zasady ubezpieczenia emerytalnego

Paweł Łukaszuk
rozwiń więcej
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy nowelizującej ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt znosi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Obecnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są zobowiązane do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS (art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., art. 69 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Wśród osób prowadzących działalność pozarolniczą przepisy ubezpieczeniowe wyróżniają pięć grup:

Autopromocja
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej,
  • twórców i artystów,
  • osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, zarówno w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jak i prowadzące taką działalność, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Omawiany projekt nowelizacji zakłada przede wszystkim likwidację obowiązku podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu dla osób zaliczanych do kategorii osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących. W tym celu posłowie proponują uchylenie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Uchylany przepis zawiera również przepis zobowiązujący osoby, o których mowa wcześniej, do opłacania składek na ubezpieczenie rentowe. Oznacza to, że pozbawienie art. 6 ust. 1 pkt 5 mocy obowiązującej spowoduje również zniesienie obowiązku podlegania ubezpieczeniu rentowemu, co nie jest intencją projektodawcy. Dlatego w projekcie zaproponowano przeniesienie regulacji dotyczących obowiązku opłacania składek na ten rodzaj ubezpieczenia do nowego art. 6 ust. 1a.

Projektodawcy przewidują, że skutkiem projektu będzie wzrost zaufania i szacunku przedsiębiorców do państwa polskiego, a także przyczyni się on do wzrostu poczucia wolności, samodzielności, niezależności i nieskrępowania mechanizmami państwa.

Innym bardzo ważnym skutkiem będzie przekazanie znacznych ilości pieniędzy z obowiązkowego systemu ubezpieczeń emerytalnych na rynek finansowy. Spowoduje to pobudzenie tego sektora gospodarki, co szczególnie w czasach kryzysu jest wskazane.

Wprowadzone zmiany będą też służyć obniżeniu i uelastycznieniu kosztów pracy w Polsce, które należą do najwyższych na świecie. Proponowana zmiana pozwoli również osobom samozatrudnionym na swobodniejsze dysponowanie funduszami. Osoby takie będą mogły szybciej reagować na różne kryzysowe sytuacje i w zależności od potrzeb obniżyć koszty funkcjonowania działalności.

Omawiana nowelizacja jest obecnie w fazie projektu ustawy. Jeżeli zostanie uchwalona przez Sejm i podpisana przez Prezydenta, to zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...