Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy

Podczas kontroli w zakresie czasu pracy, pracodawca powinien udostępnić inspektorowi pracy niezbędną dokumentację związaną ze stosunkiem pracy.

Pracodawca powinien zatem udostępnić takie dokumenty, jak:

Autopromocja
  • zbiory przepisów zakładowych:
    – regulamin pracy lub układ zbiorowy (jeżeli obowiązuje danego pracodawcę),
    – obwieszczenie – w przypadku pracodawcy, u którego nie obowiązuje układ zbiorowy pracy i nie ma też obowiązku tworzenia regulaminu pracy,

Kontrola ZUS >>

  • listy obecności i inne dokumenty, które służą do rejestracji czasu pracy (np. wydruki wejść i wyjść pracowników rejestrowanych w czytnikach kart elektronicznych – jeśli ten sposób potwierdzania przybycia i obecności w pracy jest przyjęty u danego pracodawcy; powinno to wynikać z zapisów regulaminu pracy lub u pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminu – z informacji o warunkach zatrudnienia),
  • ewidencja czasu pracy łącznie z wnioskami o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • akta osobowe, w których przechowywane są oświadczenia o korzystaniu lub nieskorzystaniu przez pracownika będącego rodzicem lub opiekunem z uprawnień, np.:
    – zgoda (lub jej brak) na wykonywanie pracy ponad 8 godzin, pracy w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych lub w systemie przerywanego czasu pracy przez pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do 4 lat,
    – wnioski o wprowadzenie skróconego i weekendowego systemu czasu pracy,
    – wnioski o zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy,
  • harmonogramy czasu pracy, które pracodawca powinien tworzyć dla pracowników zatrudnianych w różnych dniach i godzinach (tj. dla pracujących w systemie równoważnego czasu pracy czy na zmiany); są one źródłem informacji dla inspektora o tym, czy pracodawca planuje czas pracy pracowników w sposób zgodny z przepisami prawa pracy,
  • umowy o pracę, w których inspektor może sprawdzić wymiary etatów pracowników, a w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy może zweryfikować, czy w umowach określono dodatkowo limit godzin ponadwymiarowych, natomiast w razie stosowania w firmie systemu skróconego tygodnia pracy lub weekendowego systemu czasu pracy – czy wprowadzono je w umowach o pracę,
  • druki delegacji służbowych, które pozwalają na weryfikację czasu podróży służbowych odbywanych przez pracowników,

Wzory umów i formularzy >>

  • regulamin organizacyjny – w celu ustalenia, których pracowników należy zakwalifikować jako kierowników
  • wyodrębnionych komórek organizacyjnych,
  • regulamin wynagradzania, listy płac oraz umowy o pracę – aby zweryfikować prawidłowość ustalania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i za pracę w porze nocnej,
  • wykaz prac szczególnie niebezpiecznych lub związanych z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym – jeśli w firmie są pracownicy „nocni”.
Kadry
Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

pokaż więcej
Proszę czekać...