Matka pracująca – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót młodych matek do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym nie jest łatwy. Największą przeszkodą w powrocie do pracy jest zapewnienie opieki nad dzieckiem.

Jak wynika z sondy, przeprowadzonej przez portal Pracuj.pl, aż 77 proc. ankietowanych – z których większość stanowiły kobiety – przyznało, że młode matki mają utrudniony powrót do pracy. 71 proc. ankietowanych za największą przeszkodę w powrocie do pracy uznało zapewnienie opieki nad dzieckiem (w tym duże koszty związane z zatrudnieniem niani oraz mała dostępność żłobków i przedszkoli; ankietowani wskazywali także na niedostosowanie godzin pracy żłobków i przedszkoli do godzin pracy firm). 

Autopromocja

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym >>

Jest nadzieja, że to się jednak wkrótce zmieni, bo rząd planuje zakończyć prace nad przepisami umożliwiającymi tworzenie placówek dla najmłodszych. Tzw. „ustawa żłobkowa” zakłada możliwość organizowania miejsc opieki nad maluchami przy zakładach pracy, wyższych uczelniach, a nawet w prywatnych mieszkaniach. Ustawa ta przewiduje także dopłaty dla osób zatrudniających nianie legalnie, a zachętą dla pracodawców ma być możliwość zaliczenia działalności żłobka przyzakładowego na poczet kosztów.

Jednak zanim powstaną takie placówki, warto, by pracodawcy rozważyli możliwość uelastycznienia czasu pracy czy wprowadzenia telepracy w swoich firmach. Zdaniem bowiem 44 proc. ankietowanych, niechęć pracodawców do tych rozwiązań jest kolejnym problemem utrudniającym matkom powrót na rynek pracy.

- Również z naszych danych wynika, że te ułatwienia są stosunkowo rzadko oferowane przez pracodawców. Zaledwie w co dziesiątej firmie matki mają możliwość pracy przez Internet lub w domu. Szczególnie mało elastyczne w tej kwestii są firmy państwowe, gdzie taka możliwość istnieje tylko w co dwudziestej firmie – mówi Karolina Błaszczyk z Fundacji Świętego Mikołaja, która od 2006 r. prowadzi kampanię „Mama w pracy”.

Ustawa o opiece nad małym dzieckiem >>

Jak wynika z badania Fundacji przeprowadzonego w 2006 r., 1/3 wszystkich pracujących kobiet, w wieku 18-45 lat, obawia się problemów w pracy w przypadku zajścia w ciążę, a z powodu strachu przed negatywną reakcją pracodawcy 20 proc. kobiet odkłada urodzenie dziecka na później. Strach przed poinformowaniem pracodawcy o ciąży okazywał się jednak zwykle nieuzasadniony. Po przekazaniu informacji o ciąży, kobiety najczęściej spotykały się z pozytywną reakcją swoich szefów (61 proc.). Ponad połowa szefów w takiej sytuacji zapewniała o tym, że miejsce pracy będzie czekało na kobietę. Jednak już tylko co czwarty zaproponował polepszenie warunków pracy lub zmniejszenie liczby obowiązków. Z negatywną reakcją spotkało się natomiast ok. 12 proc. kobiet.

Negatywne działania w swoich firmach zauważyli również uczestnicy ankiety Pracuj.pl. 23 proc. z nich uważa, że szefowie firm, w których pracują, szukają pretekstu, by zwolnić matki wracające z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Tyle samo pytanych nie miało zdania w tej sprawie, co może sugerować, że nie jest to temat szczególnie dyskutowany w ich firmach. Co czwarta osoba twierdzi, że mamy traktowane są na równi z innymi pracownikami.

Zdarza się, że powrót mamy po urlopie macierzyńskim do tej samej firmy jest niemożliwy lub utrudniony. Obawy związane ze zwolnieniem ma 27 proc. matek przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. I nie są one nieuzasadnione, gdyż jak pokazują badania Fundacji Świętego Mikołaja, zaraz po powrocie z urlopu 10 proc. kobiet zostało zwolnionych, a 6 proc. zostało zmuszonych do odejścia. Co zrobić w takiej sytuacji?

Godzenie pracy z wychowywaniem dzieci jest dużym problemem >>

- Kobieta wracająca na rynek pracy, po okresie opieki nad dzieckiem, powinna odpowiedzieć sobie na następujące pytania: co mam do zaoferowania pracodawcy, do kogo kieruję swoją ofertę i jak chcę to zrobić? – przekonuje Marzena Potepa z serwisu Architekcikariery.pl. - Moment narodzin dziecka skłania do refleksji, przemyśleń i wyciągania wniosków. To też dobry czas na spojrzenie z dystansu na swoją dotychczasową karierę i doświadczenie zawodowe. Warto zrobić taki audyt kariery i wiedzieć, jaka jest nasza aktualna oferta dla potencjalnego pracodawcy. Można przy tym skorzystać z usług profesjonalnego doradcy ds. kariery, bądź poprosić o pomoc życzliwego znajomego, który pomoże stworzyć listę naszych mocnych stron i sukcesów zawodowych.

Mamy poszukujące pracy, oprócz dotychczasowego doświadczenia zawodowego i wiedzy mogą zaoferować nowej firmie o wiele więcej. - Pracownik, który może wykazać się nie tylko kompetencjami, ale też wysoką motywacją do pracy i odpowiedzialnością za powierzone zadania, a to właśnie charakteryzuje mamy, jest bardzo ceniony przez pracodawcę. Z pewnością docenią oni również świetną organizację czasu pracy, której mamy nauczyły się w czasie opieki nad dzieckiem. Tworząc życiorys i list motywacyjny warto pamiętać o podkreśleniu tych zalet – dodaje Marzena Potepa.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...