Odpowiedzialność członka zarządu za zaległe składki ZUS

Michał Culepa
rozwiń więcej
W przypadku gdy ZUS stwierdzi brak możliwości wyegzekwowania od spółki zaległych składek, członkowie zarządu, za którego kadencji wystąpiły długi, mogą spodziewać się decyzji w sprawie zapłaty zaległości za spółkę – nawet jeżeli nie pełnią już w niej żadnych funkcji.

Sylwia R. była prezesem zarządu i jednym z dwóch udziałowców spółki z o.o. „Hotel Pałac K.” prowadzącej hotel w jednym z miast na południu Polski. Do 2000 r. spółka funkcjonowała w miarę dobrze – przynosiła dochody udziałowcom, na bieżąco były regulowane należności podatkowe wobec ZUS i kontrahentów. Trudności pojawiły się w latach 2001–2002, spółka zaczęła nagle tracić płynność finansową, składki ZUS przestały być opłacane. Długi stopniowo narastały, aż pod koniec 2004 r. do siedziby spółki doręczono prawie 30 tytułów wykonawczych dotyczących zapłaty zaległych składek ZUS wraz z odsetkami. Wpłaty jednak nie następowały. Wszczęto więc postępowanie egzekucyjne, ale nie przyniosło ono skutków. W hotelu – siedzibie spółki znajdowała się już zupełnie inna firma (nadal prowadząca ten sam hotel, tyle że pod zmienioną nazwą), której właścicielem były osoby kompletnie niezwiązane ze spółką, której współudziałowcem była Sylwia R.

Autopromocja

Kalkulator składek ZUS >>

W tej sytuacji postępowanie egzekucyjne wobec spółki zostało umorzone wobec niestwierdzenia majątku. Wkrótce (już w 2005 r.) ZUS wszczął postępowanie egzekucyjne wobec samej Sylwii R. Artykuł 116 Ordynacji podatkowej (stosowany wobec należności ZUS na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) przewiduje bowiem w razie bezskuteczności egzekucji z majątku spółki kapitałowej – solidarną odpowiedzialność członków zarządu za długi podatkowe i składkowe.

Nowe zasady ustalania składki wypadkowej >>

Sylwia R. od decyzji ZUS odwołała się do sądu, wskazując, że powinna zostać przeprowadzona cała procedura egzekucyjna. ZUS – jak twierdziła – poprzestał jedynie na stwierdzeniu, że egzekucja jest niemożliwa. Jednak – co wykazało późniejsze postępowanie sądowe – spółka „Hotel Pałac K.” jeszcze w 2006 r. funkcjonowała w obrocie, tyle że w innej miejscowości. Spółka bowiem w 2005 r. zmieniła siedzibę, nie zgłaszając jednak tego faktu w KRS. ZUS powinien ten fakt uwzględnić, prowadząc procedurę egzekucyjną. W dodatku była pani prezes zbyła udziały w spółce już w lipcu 2004 r. i w tym miesiącu przestała pełnić funkcję w zarządzie. W 2005 r. – jak twierdziła – nie miała już nic wspólnego ze spółką, której była prezesem. Nie powinna więc ponosić odpowiedzialności za działania pozostałych udziałowców i zarządu, który objął funkcje po jej odejściu.

Czy będzie wyższa składka zdrowotna >>

Mimo to jej odwołanie nie zostało uwzględnione przez sądy. Także Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. Uzasadniając orzeczenie, wskazał, że wprawdzie nie można mówić o bezskutecznej egzekucji w sytuacji, gdy ZUS poprzestał wyłącznie na stwierdzeniu tego faktu w ramach własnego wewnętrznego postępowania, ale w tej sprawie ZUS wszczął formalne postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego stwierdził, że długów składkowych nie da się wyegzekwować ze względu na brak majątku dłużnika – czyli spółki. A zatem to ZUS – jako organ egzekucyjny – uznał bezskuteczność egzekucji i tym samym umożliwił skierowanie żądań zapłaty składek pod adresem byłej prezes zarządu.

Niekonstytucyjne zasady ustalania wymiaru składek emerytalno-rentowych >>

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych jest więc określona bardzo szeroko. Jednak wszystko zależy od stwierdzenia bezskuteczności egzekucji. Jeżeli długi powstały w okresie zasiadania w zarządzie określonych osób, to te osoby mogą spodziewać się otrzymania decyzji obciążającej ich obowiązkiem zapłaty zaległych składek, nawet gdy nie mają już one nic wspólnego ze spółką, którą zarządzali.

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 marca 2010 r. (II UK 303/09).

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...