Nie będzie wcześniejszych emerytur

Posłowie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odrzucili trzy projekty ustaw poszerzających krąg osób uprawnionych do wcześniejszej emerytury. Przeciwko nim opowiedział się rząd, który uważa, że nie powinno się skracać czasu aktywności zawodowej i że nie stać na to budżetu.

Zdaniem wiceministra pracy Marka Buciora wszystkie projekty nowelizujące ustawę o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), dwa poselskie i jeden obywatelski, prowadzą do nieuzasadnionego poszerzenia przywilejów emerytalnych, co jest niezgodne z polityką rządu i na co nie pozwala sytuacja budżetu państwa.

Autopromocja

Nowe rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emeryta-rentowe >>

Pierwszy z projektów poselskich przyznawał prawa do wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) osobom, urodzonym przed 1949 r., które prowadziły działalność gospodarczą lub pracowały na zlecenie. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 2009 r., osoby takie mogły odejść na wcześniejszą emeryturę pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat przed zakończeniem pracy zawodowej były zatrudnione na umowę o pracę przez co najmniej pół roku.

Drugi projekt poselski wydłużał możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę 55-letnim kobietom i 60-letnim mężczyznom, którzy nabyli do niej prawa przed 1 stycznia 2009 r. Musieli też spełnić drugi warunek, tzn. przepracować co najmniej 30 lat (kobiety) lub 35 lat (mężczyźni). Prawo do występowania o wcześniejszą emeryturę utracili oni 1 stycznia 2009 r., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o emeryturach pomostowych, przyznająca prawo do wcześniejszej emerytury (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) jedynie wąskiej grupie osób pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To, że w wieku 55 lub 60 lat dana kobieta ma przepracowane 30 lat. a mężczyzna 35 lat, nie ma już znaczenia.

Wiek emerytalny nie zostanie wydłużony >>

Natomiast projekt obywatelski zakładał przyznanie prawa do wcześniejszej emerytury osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. (czyli przed wejściem w życie reformy emerytalnej wprowadzającej dwa filary ZUS i Otwartego Funduszu Emerytalnego) były zatrudnione w tzw. szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nie mogły one przystąpić do OFE, a jeśli to zrobiły, musiałyby z niego wystąpić, pozostając ubezpieczonymi jedynie w ZUS. Dotyczy to m.in. części (obecnie ponad 40-letnich) dziennikarzy, aktorów, osób pracujących przez wiele lat w porze nocnej, którzy z chwilą wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych (1 stycznia 2009 r.) straciły prawo do odchodzenia na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Wszystkie trzy projekty trafią teraz na posiedzenie plenarne Sejmu z rekomendacją komisji o ich odrzucenie. Argumenty przeciwników dalszego procedowania nad nimi (głównie posłów PO) sprowadzają się do niedobrej sytuacji finansowej FUS, w której nie można poszerzać przywilejów emerytalnych.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...