Skutki ustawy antykryzysowej

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców może być dobrym instrumentem zapobiegającym jesiennemu wzrostowi bezrobocia, a w ciągu dwóch lat może przyczynić się do obniżenia bezrobocia o 1,2 proc. - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Zauważyła, że po okresie spadku bezrobocia "ostatni miesiąc jest takim niewielkim wahnięciem wzrostowym". Podkreśliła, że jesienny wzrost bezrobocia może nastąpić nie tylko ze względu na ochłodzenie gospodarcze, ale również z tego powodu, że bezrobocie ma w naszym kraju charakter sezonowy.

Autopromocja

Zdaniem Fedak, jeżeli jesienią sytuacja na rynku pracy pogorszy się, "mamy dobre narzędzie, aby utrzymać w zatrudnieniu taką liczbę bezrobotnych, która w okresie tych dwóch lat może nam obniżyć poziom bezrobocia o 1,2 proc.". Przypomniała, że w nowelizacji budżetu jej resort zapisał prognozę bezrobocia na poziomie 12,5 proc.

Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu, opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 125, pod poz. 1035, weszła w życie 22 sierpnia. Resort pracy otrzymał już pozytywną opinię Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej, którą przewiduje dokument.

W opinii Fedak ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu jest głównym elementem rządowego pakietu antykryzysowego. Przypomniała, że ustawa ma charakter "epizodyczny" i kończy się wraz z 2011 rokiem. W czerwcu rząd przyjął wypracowany wraz ze stroną społeczną pakiet antykryzysowy mający na celu ochronę miejsc pracy i stabilizację finansów państwa.

Rząd przeznaczył na pomoc publiczną w ramach ustawy ponad 1,5 mld zł. Będzie ona mogła być wykorzystana m.in. na dopłaty do wynagrodzeń pracowników objętych postojem ekonomicznym.

"Z pomocy może skorzystać pracodawca, który znalazł się w tzw. przejściowych trudnościach finansowych" - powiedziała Fedak. Żeby ją otrzymać, w firmie musi nastąpić 25-procentowy spadek obrotów przez kolejne trzy miesiące od lipca 2008 roku. Ponadto przedsiębiorca nie może zalegać ze składkami i podatkami (chyba, że podpisał porozumienie o spłacie w ratach), a także nie może być zagrożony upadłością.

Pomoc będzie polegać m.in. na dopłacie do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego; kiedy firma realizuje mniej zamówień. "Dopłata może wynosić maksymalnie do wysokości 100 proc. zasiłku dla osoby bezrobotnej; a także w czasie obniżenia wymiaru czasu pracy dopłata może wynieść do 70 proc. zasiłku" - wyjaśniła Fedak. Środki będą pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Żeby skorzystać z przestoju, firma nie musi być zagrożona zwolnieniami grupowymi.

Fedak zastrzegła jednocześnie, że na objęcie trwającym do 6 miesięcy przestojem zgodę musi wyrazić także pracownik. Ponadto, jeśli pracownik wykorzysta czas przestoju na szkolenia, może liczyć na stypendium. Przypomniała też, że przedsiębiorca musi się ograniczyć do zatrudnienia pracowników na umowę o pracę na czas określony maksymalnie do 24 miesięcy.

"Natomiast wszystkie inne zmiany, zwłaszcza dotyczące elastycznego czasu pracy, są przewidziane dla wszystkich funkcjonujących na rynku przedsiębiorców" - podkreśliła minister. Oznacza to, że z elastycznego rozliczania czasu pracy mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, nie tylko ci którym obroty spadły o 25 proc. "Będzie mógł on (przedsiębiorca) zatem wydłużyć czas rozliczeniowy do 12 miesięcy, co oznacza, że tzw. godziny nadliczbowe będą wypłacane później" - powiedziała.

Fedak uzasadniła, że rozwiązania te są udostępnione wszystkim firmom, ponieważ wszyscy pracodawcy płacą składki do FGŚP. Poinformowała jednocześnie, że fundusz ten będzie realizatorem ustawy.

"Jeżeli ustawa będzie działała dobrze; jeżeli niektóre z tych rozwiązań znajdą akceptację zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników, będziemy starali się przekonać Komisję Trójstronną, aby wpisać je na stałe do naszego systemu prawnego" - poinformowała Fedak. Zapowiedziała jednocześnie, że w tym tygodniu zwróci się do "partnerów społecznych i kolegów z rządu", żeby wyznaczyli osoby do zespołu monitorującego stosowanie ustawy; niewykluczone że będzie to zespół KT.

Choć, jak zaznaczyła szefowa resortu pracy, w niektórych miejscach ustawy zastosowano najkrótszy z możliwych terminów przyznawania dotacji (7 dni), chciałaby aby korzystanie z tej ustawy było jeszcze prostsze i nie wykluczyła nowelizacji.

Komisja Europejska zezwala obecnie na udzielanie pomocy publicznej przedsiębiorcy maksymalnie w wysokości 500 tys. euro; od 2011 roku ma to być 200 tys. euro.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...