Związki i pracodawcy: porozumieliśmy się w sprawie pakietu antykryzysowego

Pracodawcy i związki zawodowe porozumiały się w sprawie pakietu antykryzysowego - poinformowali PAP w piątek przedstawiciele organizacji biorących udział w pracach Komisji Trójstronnej.

Teraz podpisanie pakietu zależy tylko od rządu - powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz.
Przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców spotkali się w piątek bez udziału przedstawicieli rządu. Jak powiedział Guz, "chodziło o sprawdzenie, czy nadal gramy w jednej drużynie. Okazało się, że tak, i to cieszy".
Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Kierując się tym porozumieniem, rząd opracował zbiór propozycji zmian w prawie, który przedstawił KT w końcu kwietnia. Wiele rządowych propozycji wzbudziło wówczas niezadowolenie partnerów społecznych.
"Jednym z sukcesów dzisiejszego spotkania jest zgoda partnerów społecznych na to, aby umowy na czas określony mogły być zawierane na 12 miesięcy. Zasada ta musi być jednak wpisana do układów zbiorowych pracy, albo - gdy w firmie nie ma związków zawodowych - do porozumień pracowników z pracodawcami" - powiedział PAP przewodniczący Forum Związków Zawodowych (FZZ) Wiesław Siewierski.
Podkreślił, że związki i pracodawcy "uzgodnili wszystkie punkty pakietu i czekają tylko na wskazanie przez rząd, skąd i ile pieniędzy będzie miał na jego finansowanie, w tym np. na szkolenia w firmach, na aktywne poszukiwanie pracy czy pomoc finansową dla przedsiębiorstw w kłopotach finansowych".
Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że "rząd wywiązał się ze swoich obowiązków i przesłał do końca kwietnia propozycje rozwiązań do pakietu antykryzysowego. Żeby jednak dostarczyć wyliczenia finansowe, musi wiedzieć, na które z nich godzi się strona społeczna".
Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz powiedziała w piątek PAP, że "pracodawcy i związki zawodowe mają nadzieję, że uda się dojść do porozumienia z rządem do końca maja".
"Nasz największy niepokój budzi to, że rząd wskazuje jako jedynie źródło finansowania pakietu Fundusz Pracy. Tymczasem w tym funduszu właściwie nie ma już pieniędzy, tyle celów ma być z niego realizowanych" - zaznaczyła Bochniarz.
Przewodniczący OPZZ zaznaczył, że dla związku szczególnie ważne jest, aby rząd wpisał do pakietu antykryzysowego podwyżki płacy minimalnej w najbliższych 5 latach.
"Zgadzamy się na zamrożenie płac w 2009 r. ze względu na kryzys, ale chcemy, aby do 2011 r. wzrosły one z obecnych 40 do 42 proc. przeciętnej płacy, w kolejnym roku do 45 proc., a za 5 lat do 50 proc." - powiedział.
"Dopóki rząd nie przedstawi szczegółowych wyliczeń, które przekonają nas o potrzebie podwyżki składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, to nie zgodzimy się na nie - powiedział ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) Adam Ambrozik.
Zaproponowane przez rząd w pakiecie antykryzysowym rozwiązanie dotyczące subsydiowania bezrobocia technicznego polega na tym, że przedsiębiorca, który mimo utraty zamówień nie zwolni pracowników, dostanie pomoc finansową od państwa. Pieniądze na subsydia mają pochodzić częściowo z FGSP, a częściowo z Funduszu Pracy.
Inne rozwiązania pakietu antykryzysowego przewidują zmiany w prawie pracy, przede wszystkim dotyczące tzw, elastycznego czasu pracy, określenia maksymalnego okresu, na jaki mogą być zawierane umowy na czas określony, pomocy socjalnej dla osób, które wskutek kryzysu stracą pracę.

Autopromocja
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...