Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Umowy cywilnoprawne jako podstawa zatrudnienia a prawo pracy"

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Umowy cywilnoprawne jako podstawa zatrudnienia a prawo pracy"/ Fot. Fotolia / Fotolia
Koło Naukowe Prawa Prywatnego działające przy Wydziale Prawa i Administracji UKSW ma przyjemność zaprosić studentów i doktorantów do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Umowy cywilnoprawne jako podstawa zatrudnienia a prawo pracy", która odbędzie się 11 stycznia 2019 roku. Patronat medialny nad Konferencją objął portal Infor.pl.

Umowy cywilnoprawne (zwane potocznie „śmieciówkami”) od lat funkcjonują na polskim rynku pracy jako częsta podstawa zatrudnienia, skutecznie konkurując w tej sferze z umową o pracę. Ten stan rzeczy utrzymuje się mimo stale ponawianych prób wyrugowania ich przez ustawodawcę. Znikome efekty tych działań prowokują pytania o skuteczność przyjętych metod legislacyjnych oraz do poszukiwań rozwiązań, które przyniosłyby zamierzony skutek. Na całe zagadnienie można spojrzeć też z przeciwnej strony – być może ustawodawca staje do z góry przegranej walki z prawidłami wolnego rynku, zasadą swobody umów, pracodawcami, a nawet samymi pracownikami?

Autopromocja

Co decyduje o popularności umów cywilnoprawnych i ich przewadze nad umową o pracę? Dlaczego pracownicy wybierają je zamiast etatu? Czy ustawodawca nadal powinien zwalczać „śmieciówki”, czy wręcz przeciwnie – ostatecznie usankcjonować świadczenie pracy na ich podstawie? Do dyskusji w celu odnalezienia odpowiedzi zapraszamy studentów i doktorantów, którym nieobcy jest zarówno Kodeks cywilny, jak i Kodeks pracy. Interesującym uzupełnieniem debaty będą także aspekty konstytucyjne, administracyjne i ubezpieczeniowe, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają polski rynek pracy.

Na Państwa abstrakty, przesyłane poprzez formularz rejestracyjny dostępny pod podanym niżej linkiem czekamy do 13 grudnia:
https://docs.google.com/forms/d/14dEpgT9qhIB6uypEqy72vIPf3r6dxqYZBkj3k92Yxkk/viewform?fbclid=IwAR1st0Aiuo_JYwjoNDP4NnJY2jvcYMYJkTLo9HmMAeLgLDPcXREu5vcDDOQ&edit_requested=true

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2849754378383784/

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...