60-letni mężczyźni nie muszą czekać na wyroki sądów

Bożena Wiktorowska
rozwiń więcej
ZUS nie będzie przyznawał emerytur 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem, jeśli wciąż w sądzie dopominają się prawa do tego świadczenia. Przyzna je, jeśli wycofają z sądu swoją apelację.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie ustalał wysokości wcześniejszych emerytur mężczyznom, których odwołania od decyzji w sprawie przyznania takiego świadczenia nadal czekają na wyrok sądu. Według Elżbiety Łopacińskiej, wiceprezesa ZUS, strona, która zaskarżyła do sądu niekorzystną dla siebie decyzję, sama może wycofać sprawę.

Autopromocja

ZUS wskazuje też, że jeśli wyrok okaże się korzystny dla skarżącej strony i sąd przyzna jej emeryturę, wysokość tego świadczenia będzie ustalana na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku.

Wyjaśnienia ZUS to efekt wystąpienia do organu rentowego Stanisława Trociuka, zastępcy rzecznika praw obywatelskich. Do RPO napływają skargi osób, które spełniły warunki do otrzymania wcześniejszej emerytury, ale jeszcze nie otrzymały z ZUS decyzji o jej przyznaniu.

Dotyczy to niektórych osób, które po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2007 r., a przed wejściem w życie ustawy realizującej ten wyrok, złożyły do ZUS wnioski o przyznanie świadczeń. Sąd je oddalił, na co ubezpieczeni odwołali się do sądu apelacyjnego. ZUS w takiej sytuacji uznaje, że postępowanie w sprawie przyznania im emerytury musi być zawieszone, do czasu wydania wyroku. Powołuje się na art. 97 par. 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego.

Rzecznik proponuje natomiast, aby ZUS wydawał decyzje o przyznaniu emerytury na podstawie akt sprawy wypożyczonych z sądów.

TK 23 października 2007 r. (sygn. P 10/07) orzekł, że urodzeni do końca 1948 roku mężczyźni, po ukończeniu 60 lat, mając 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, mają prawo przechodzić na wcześniejsze emerytury. W efekcie wyroku Sejm uchwalił ustawę z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 67, poz. 411), która weszła w życie 8 maja 2008 r.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...