Limity dopłat do wynagrodzeń

Małgorzata Tylewicz
rozwiń więcej
Ponieważ od 1 stycznia dofinansowanie do wynagrodzeń nie stanowi pomocy na rekompensatę podwyższonych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, pracodawca nie musi wykazywać poniesienia tych kosztów.

Od początku tego roku obowiązują nowe kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej może maksymalnie otrzymać pomoc w wysokości:

Autopromocja

• 160 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

• 140 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

• 60 proc. najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

W przypadku schorzeń szczególnych (choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, epilepsja, osoby niewidome) wysokość dofinansowania zwiększa się o 40 proc. najniższego wynagrodzenia.

Zrównanie wysokości dofinansowania dla otwartego i chronionego rynku pracy przesunięto o kolejny rok. W 2009 r. pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymają dofinansowanie maksymalnie w wysokości 70 proc. kwot przypadających dla zakładów pracy chronionej, a w przypadku pracowników niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję lub niewidomych - 90 proc. kwot przypadających dla zakładów pracy chronionej.

Wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego nie może przekroczyć u pracodawców wykonujących działalność gospodarczą 75 proc. kosztów płacy (wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia oraz obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).Takie ograniczenie skutkuje uszczupleniem źródła finansowania indywidualnych programów rehabilitacji pracowników niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej. Jest to skutek likwidacji możliwości przekazywania nadwyżki przysługującego dofinansowania nad wynagrodzeniem osiąganym na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Rozszerzeniu uległ zakres podmiotowy stosowania pomocy w formie subsydiów płacowych. Pracodawca otrzyma dofinansowanie na wszystkich pracowników niepełnosprawnych bez względu na to, czy mają ustalone prawo do emerytury, czy nie.

Dodatkowo w przypadku pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2009 r. możliwość ubiegania się o dofinansowanie do ich wynagrodzeń uzależniono od osiągnięcia tzw. efektu zachęty. Aby pracodawca mógł uzyskać wsparcie na nowego pracownika, jego zatrudnienie musi spowodować wzrost zatrudnienia ogółem u pracodawcy i wzrost zatrudnienie osób niepełnosprawnych (w porównaniu z przeciętnym zatrudnieniem w okresie poprzedzających 12 miesięcy). Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak wyjątki. Przykładowo, nawet pomimo braku wzrostu zatrudnienia, pracodawca otrzyma wsparcie na nowego pracownika, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika bądź na mocy porozumienia stron.

Pozytywną zmianą jest odstąpienie od obowiązku składania przez pracodawców rocznych rozliczeń uzyskanej pomocy oraz występowania z wnioskiem o przedłużenie okresu wypłacania dofinansowania na kolejne okresy roczne.

Wydłużeniu uległ ustawowy termin na przekazanie przez PFRON kwoty dofinansowania - z 7 do 14 dni. Jednak w przypadku nieterminowego przekazania przez PFRON kwoty dofinansowania, będą naliczane odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.

ZMIENIONA DEFINICJA

Nowymi przepisami zmieniono definicję najniższego wynagrodzenia. Jest nim minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w styczniu danego roku, a nie - jak to było dotychczas - minimalne wynagrodzenie z grudnia roku poprzedniego.

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...