W jakich dokumentach rozliczamy składki?

Ewa Zawiślak-Szatańska
rozwiń więcej
Płatnicy składek rozliczający składki w danym miesiącu za mniej niż 6 osób, mają prawo przekazywać dokumenty w formie papierowej.
Płatnicy składek mają obowiązek comiesięcznie składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykazują należne składki za zgłoszone do ubezpieczeń siebie osoby. Dokumenty te są podstawą do obliczenia należności płatnika i zaewidencjonowania informacji składek na kontach ubezpieczonych.

Płatnik składa następujące dokumenty rozliczeniowe za każdy miesiąc:

Autopromocja
  • deklarację rozliczeniową ZUS DRA,
  • oraz imienne raporty miesięczne:
    • raport o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach ZUS RCA,
    • raport o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne ZUS RZA,
    • raport o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek ZUS RSA.

Za każdego ubezpieczonego płatnik składek comiesięcznie sporządza raport imienny. Jeżeli dana osoba podlega ubezpieczeniom społecznym  lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jego podstawę wymiaru i składki na ubezpieczenia wykazuje się w raporcie ZUS RCA. W przypadku, gdy podlegamy jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu, zostanie sporządzony za nas raport ZUS RZA.

Natomiast kiedy nastąpiłaby jakakolwiek przerwa w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne (np. z powodu choroby, czy urlopu bezpłatnego), to taki fakt wykazuje się w raporcie ZUS RSA. W dokumencie tym zawarta jest również informacja o tym, jakie świadczenia są nam wypłacane w danym okresie (np. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek macierzyński).

Znajdują się więc w tych dokumentach informacje o środkach postawionych do naszej dyspozycji w danym miesiącu kalendarzowym.

Zobacz: Rodzaje formularzy ubezpieczeniowych

Po sporządzeniu raportów imiennych za wszystkie osoby płatnik dokonuje rozliczenia należnych składek za ubezpieczonych z wszystkich tytułów w jednej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

W deklaracji płatnik wykazuje:

  • składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za dany miesiąc kalendarzowy
  • podlegające potrąceniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, wypłacone przez płatnika w tym samym miesiącu zasiłki z ubezpieczeń społecznych, zasiłki rodzinne, dodatki do zasiłku rodzinnego oraz zasiłki pielęgnacyjne (jeśli płatnik jest uprawniony do ich wypłacania), a także wynagrodzenia dla płatnika za wykonywanie zadań związanych z ustalaniem prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz ich wypłatę,  składek na ubezpieczenie zdrowotne, składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Tak  sporządzony komplet dokumentów rozliczeniowych, tj. deklarację rozliczeniową i załączone imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych oznacza się numerem dla miesiąca i roku, a następnie przekazuje do ZUS.

Płatnicy składek rozliczający składki  w danym miesiącu za mniej niż 6 osób, mają prawo przekazywać dokumenty w formie papierowej, tj. według ustalonego wzoru albo wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS.

Osoby, które rozliczają składki tylko za siebie (np. osoby prowadzące działalność pozarolniczą, ubezpieczeni dobrowolnie) sporządzają jedynie deklarację rozliczeniową, w której wykazują swoją podstawę wymiaru oraz obliczone od niej składki na własne ubezpieczenie. Jeżeli w ich podstawie wymiaru składek nic się nie zmienia, nie muszą składać tej deklaracji za każdy miesiąc, ponieważ sporządzi ją ZUS.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych należy przekazać dokumenty korygujące dotychczas złożone. Płatnik ma na to czas:

  • jeśli ustalił błąd we własnym zakresie - 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości,
  • jeśli zawiadomił go o błędach ZUS - 7 dni od otrzymana zawiadomieni,
  • jeśli stwierdzenie nieprawidłowości przez ZUS nastąpiło w drodze decyzji - 7 dni od uprawomocnienia się decyzji, jeżeli w drodze kontroli to - 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.

Jeśli płatnik zobowiązany był w danym miesiącu kalendarzowym rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i/lub ubezpieczenie zdrowotne za więcej niż 5 osób, to ma obowiązek przekazywania dokumentów drogą elektroniczną.

Kopie złożonych do ZUS dokumentów rozliczeniowych oraz dokumentów korygujących te dokumenty płatnik składek zobowiązany jest przechowywać przez okres 10 lat od dnia przesłania ich do ZUS w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Szczegółowe zasady składania i wypełniania formularzy dokumentów rozliczeniowych zostały zawarte w poradnikach dostępnych na stronie internetowej ZUS http://zus.pl/default.asp?p=1&id=1091

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Informacje zawarte w raportach miesięcznych płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu na piśmie lub - za jego zgodą - w formie elektronicznej (od 01.01.2009r. - po opatrzeniu w bezpieczny podpis elektroniczny) w celu weryfikacji. Informacja ta, opatrzona datą jej sporządzenia oraz podpisem płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej może być sporządzona na formularzu ZUS RMUA bądź w innej formie. Ważne by dokument ten spełniał wymogi określone przepisami i zawierał wszystkie dane, które zostały wykazane za dana osobę w miesięcznym raporcie imiennym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...