Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia z umowy zlecenia

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
rozwiń więcej
Płaca uzyskiwana z umów cywilnoprawnych jest chroniona przed potrąceniami pod warunkiem, że jest świadczeniem wypłacanym cyklicznie i zapewniającym utrzymanie zatrudnionej osobie.

Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę organ egzekucyjny przystępuje przez jego zajęcie. Dokonując zajęcia, komornik wzywa podmiot zatrudniający, aby w ciągu 7 dni:

Autopromocja
  • przedstawił za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia za pracę zatrudnionego oraz osobno jego dochodu z wszelkich innych tytułów,
  • określił kwoty oraz terminy przekazywania zajętych należności,
  • poinformował o istnieniu przeszkód w realizacji zajęcia,
  • powiadomił, czy inni wierzyciele roszczą sobie prawa do objętego egzekucją wynagrodzenia (art. 882 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c.).

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Pracodawca, który jest adresatem pisma komorniczego w sprawie zajęcia zapłaty za pracę, powinien w pierwszej kolejności przeanalizować, jakiego rodzaju świadczeń wypłacanych zatrudnionym dotyczy egzekucja. Powinno to wyraźnie wynikać z treści pisma. Zdarza się, że organ egzekucyjny wzywa pracodawcę do dokonywania potrąceń wyłącznie z wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zarobek należny za czynności wykonane na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlega wtedy zajęciu. Zajmując wynagrodzenie za pracę komornik najczęściej wymaga od pracodawcy egzekwowania określonych sum ze wszystkich należności o charakterze wynagrodzeniowym wypłacanych zatrudnianym osobom (w tym m.in. osobie świadczącej pracę na umowę zlecenia czy o dzieło).

Ochrona przed potrąceniami

Wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej, co do zasady, nie podlega żadnej ochronie przed potrąceniami. Do osób pracujących na umowę zlecenia lub o dzieło nie stosuje się bowiem regulacji Kodeksu pracy, lecz przepisy Kodeksu cywilnego. Ponieważ w takim przypadku nie działają przepisy ochronne, zasadniczo nie ma ustanowionych ograniczeń w postaci kwot wolnych od potrąceń lub wyznaczonych górnych granic zajęcia, gwarantujących zatrudnionemu przynajmniej minimalny poziom dochodu. Taka sytuacja dotyczy także umów cywilnych zawieranych dodatkowo z własnymi pracownikami. Oznacza to, że komornik może zająć nawet 100% należności za prace zlecone wykonane w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Potrącenia z wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Podstawa prawna:

  • art. 831, art. 833, art. 882, art. 886 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • art. 87, art. 871 Kodeksu pracy.
Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...