Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Do końca 2008 r. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie, miał prawo do 18 albo 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Od 1 stycznia 2009 r. wymiar urlopu został wydłużony odpowiednio z 18 do 20, 31, 33, 35 albo 37 tygodni w zależności od liczby przyjętych na wychowanie dzieci oraz z 8 do 9 tygodni.

Autopromocja

Urlop macierzyński dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Do 31 grudnia 2008 r. pracownik, który:

  • przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub
  • przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem,

miał prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. W przypadku natomiast dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, urlop przysługiwał nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Nowelizacja Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r., która weszła w życie od 1 stycznia 2009 r., zamiast 18-tygodniowego urlopu wprowadziła kilka wymiarów urlopu, których długość zależy od liczby przyjętych na wychowanie dzieci.

Obecnie rodzicom zastępczym przysługuje urlop w wymiarze:

  • 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcie dwojga dzieci,
  • 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Bez zmian pozostał maksymalny termin na wykorzystanie wydłużonego urlopu, tj. nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia. Wydłużony z 8 do 9 tygodni został również urlop dla pracownika, który przyjął dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia. Zmianie nie uległy również przepisy o możliwości wcześniejszej rezygnacji z wykorzystania urlopu (art. 180 § 5-7 k.p.).


WAŻNE!

Wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dla pracowników przyjmujących dzieci na wychowanie, w nowym zwiększonym wymiarze, przysługuje również pracownikom korzystającym z tego urlopu już 1 stycznia 2009 r., czyli w dniu wejścia w życie zmienionych przepisów.

Urlop fakultatywny

Oprócz urlopu podstawowego, w wymiarze od 20 do 37 tygodni albo 9 tygodni, pracownik przyjmujący dzieci na wychowanie będzie miał prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop przysługuje pracownikom w wymiarze do:

  • 6 tygodni - w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 8 tygodni - w przypadku przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
  • 3 tygodni - w przypadku pracownika przyjmującego dziecko w wieku do 7. albo do 10. roku życia (którego podstawowy urlop po zmianach wynosi 9 tygodni).

Urlop dodatkowy ma charakter fakultatywny, co oznacza, że pracownik może z niego skorzystać, ale nie musi. Urlop ten udzielany jest jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w podstawowym wymiarze. Ponadto do jego udzielenia konieczny jest pisemny wniosek pracownika, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o dodatkowy urlop.

Możliwe jest również łączne korzystanie przez pracownika z urlopu dodatkowego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udziela urlopu. Wymiar czasu pracy nie może być jednak wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu dodatkowego udziela się wtedy na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem pracy. We wniosku pracownik wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, w którym zamierza łączyć dodatkowy urlop z pracą. Również w tym przypadku pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.


Prawo do urlopu fakultatywnego dopiero od 2010 r.

Prawo do dodatkowego urlopu pracownicy nabędą dopiero od 1 stycznia 2010 r. Nie będzie on jednak przysługiwał od razu w pełnym ustawowym wymiarze.

Długość tego urlopu będzie stopniowo wzrastała w kolejnych latach i dla pracownika uprawnionego odpowiednio do:

  • 6 tygodni urlopu dodatkowego - urlop ten w 2010 r. i w 2011 r. będzie wynosił tylko do 2 tygodni i ulegnie zwiększeniu do 4 tygodni w 2012 r. i 2013 r.,
  • 8 tygodni urlopu dodatkowego, będzie on w 2010 r. i w 2011 r. wynosił 3 tygodnie, a w 2012 r. i w 2013 r. - 6 tygodni,
  • 3 tygodni urlopu dodatkowego - będzie on w 2010 r. i w 2011 r. wynosił 1 tydzień i wzrośnie do 2 tygodni w 2012 r. i w 2013 r.

Ponadto pracownicy, którzy 1 stycznia 2012 r. będą korzystać z dodatkowego urlopu odpowiednio w wymiarze 2, 3 i 1 tygodnia, będą mieli prawo do części dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem dodatkowego urlopu. Podobnie będzie w przypadku pracowników, którzy 1 stycznia 2014 r. będą korzystać z dodatkowego urlopu w wymiarze odpowiednio 4, 6 i 2 tygodni. Przysługującą część tego urlopu pracownik będzie mógł wykorzystać jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, ale tylko bezpośrednio po wykorzystaniu dotychczasowego urlopu dodatkowego. Do skorzystania z części tego urlopu konieczny będzie wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

Podstawa prawna:

  • art. 180, art. 183 Kodeksu pracy,
  • art. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2-3, art. 11, art. 12, art. 13 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...