Zabezpieczenie wekslowe

Zabezpieczenie wekslowe – to jeden ze sposobów zabezpieczenia własnego roszczenia na przyszłość. Polega na wystawieniu (wydaniu) przez jedną ze stron stosunku prawnego drugiej stronie dokumentu w postaci weksla, który w przypadku niespełnienia świadczenia przez wystawcę będzie mógł zostać zrealizowany przez podmiot, który otrzymał weksel. Sposób realizacji weksla z reguły określa tzw. deklaracja wekslowa, która powinna być załączona do weksla.

Autopromocja

Weksel odgrywa szczególną rolę w stosunkach z zakresu prawa prywatnego, np. pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Służy przede wszystkim zabezpieczeniu roszczenia pracodawcy z tytułu wyrządzenia szkody przez pracownika.

Niedopuszczalne jest zabezpieczenie wekslem roszczeń:

  • mogących powstać na skutek czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub ciążą,
  • o zwrot nadpłaty wynagrodzenia,
  • dotyczących szkód mogących powstać w wyniku nieuzasadnionego rozwiązania stosunku pracy przez pracownika, czy jakichkolwiek innych na wypadek odejścia pracownika,
  • w kwocie wyższej niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy (np. przez rozszerzenie odpowiedzialności ustalonej w granicy 3-miesięcznego wynagrodzenia do wysokości nieograniczonej).

W praktyce służy zabezpieczeniu roszczeń odszkodowawczych za mienie powierzone (pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu, które zostało mu powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, w szczególności za pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia lub podobne przedmioty, środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze).

Wyróżniamy kilka rodzajów weksli. Najpopularniejszym z nich jest tzw. weksel własny in blanco, tzn. weksel pusty, bez podanej kwoty. Uprawnia pracodawcę do wpisania w nim dowolnej sumy (jeśli nie została do niego załączona deklaracja, która może określać limity i sposób wypełnienia weksla). Abstrakcyjny charakter zobowiązania z weksla in blanco nie zwalnia jednak sądu pracy – w razie ewentualnego sporu pracodawcy z pracownikiem – z obowiązku ustalenia, czy i w jakim zakresie pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w powierzonym mieniu, a w konsekwencji czy wypełnienie weksla jest zgodne z deklaracją. W odniesieniu do dłużnika, który cofnął zarzuty przeciwko nakazowi zapłaty, sprawę kończy wydanie postanowienia o utrzymaniu wobec niego nakazu zapłaty w mocy. Brak takiego postanowienia jest równoznaczny z zachowaniem przez cofającego zarzuty pozycji strony procesowej we wszystkich dalszych stadiach postępowania.

Weksel traci ważność w momencie jego zwrotu, zniszczenia, a także w sytuacjach, gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany (chyba że z treści deklaracji wynika co innego). Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek porzucenia pracy przez pracownika – wystawcę weksla uwalnia poręczycieli wekslowych od odpowiedzialności za kolejny niedobór spowodowany przez tego samego pracownika – wystawcę weksla zatrudnionego ponownie w ramach innego stosunku pracy, chociażby na tym samym stanowisku pracy, którego dotyczyła deklaracja wekslowa.

Egzekucja weksla następuje w postępowaniu nakazowym. Stąd skuteczność tej instytucji jest tak ważna. W postępowaniu tym rozpoznanie sprawy następuje na posiedzeniu niejawnym, bez obecności, a nawet wiedzy wystawcy weksla. Nakaz staje się natychmiast wykonalny. Dodatkowo może zostać zaopatrzony w klauzulę wykonalności i skierowany do egzekucji przed uprawomocnieniem.

Roszczenia wekslowe ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dnia płatności weksla.

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...