Obowiązek zwrotu kosztów szkolenia. Kiedy, na jakiej podstawie prawnej?

Zwrot kosztów szkolenia przez pracowników. Na jakiej podstawie prawnej? / ShutterStock

Na jakiej podstawie może nastąpić zwrot kosztów szkolenia przez pracowników?

Zwrot kosztów szkolenia przez pracowników

PROBLEM
Czy w ramach zarządzenia Dyrektora można zobowiązać pracownika do: 
- zwrotu kosztów szkolenia oraz egzaminu za kursy kwalifikacyjne (uprawnienia na wózek widłowy, suwnicę) jeśli w krótkim terminie od uzyskania uprawnień Pracownik rozwiązuje umowę o pracę (np. w przeciągu pół roku); 
- zwrotu kosztów szkolenia/egzaminu jeśli Pracownik nie zgłosił się w wyznaczonym terminie i nie miał usprawiedliwionej nieobecności; 
- samodzielnego pokrycia kosztów kolejnych egzaminów, jeśli wynik pierwszego sfinansowanego przez Pracodawcę był negatywny?
Czy możemy wprowadzić powyższe zobowiązania jeżeli wymagamy od Pracownika takich uprawnień (zatrudniamy Pracowników bez uprawnień i organizujemy oraz finansujemy szkolenia i egzaminy)? Czy takie zobowiązania można ująć w Zarządzeniu Dyrektora, czy raczej powinniśmy wprowadzić zapis do Regulaminu Wynagradzania? Czy jeszcze inna forma byłaby bardziej odpowiednia? 

Autopromocja

RADA
Zobowiązanie do zwrotu kosztów szkoleń po ich zakończeniu, w tym egzaminów kończących szkolenia wynikać musi z zawartej z pracownikiem umowy szkoleniowej. Zobowiązanie w niej zawarte może ponadto obejmować pozostawanie w zatrudnieniu przez okres maksymalnie 3 lat po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Możliwe byłoby dochodzenie bez umowy jedynie zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów w sytuacji, w której pracownik bez uzasadnionych powodów przerwie podnoszenie kwalifikacji zawodowych (nie ukończy szkolenia itp.)

UZASADNIENIE
Przepisy art. 1031- 1035 KP regulują zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, w tym możliwość domagania się zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę.

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 KP). Przytoczona definicja zawiera dwie sytuacje, w których nauka pracownika jest podnoszeniem kwalifikacji uregulowanym w przepisach KP:

1) inicjatywa pracodawcy (pracownik zgodził się na propozycję pracodawcy w tym zakresie),

2) zgoda pracodawcy na takie podnoszenie kwalifikacji.

Świadczenia dla pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe dzielą się na:

  • obligatoryjne (płatny urlop szkoleniowy – zależnie od formy podnoszenia kwalifikacji, płatne zwolnienie z części lub całości dnia pracy – art. 1031 KP),
  • dodatkowe (np. koszty kształcenia, koszty dojazdów, opłata za podręczniki czy zakwaterowanie – art. 1033 KP).

Możliwość domagania się zwrotu kosztów świadczeń dodatkowych poniesionych prze pracodawcę (np. opłata za naukę – czesne, koszty dojazdów, koszty nabycia niezbędnych książek itp.) dotyczy jedynie sytuacji, w których (jest to katalog zamknięty – umowa szkoleniowa  nie może go rozszerzać)

  • pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
  • pracodawca rozwiąże z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata,
  • pracownik we wskazanym w umowie okresie (max 3 lata) rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 943 KP,
  • we wskazanym w umowie okresie (max 3 lata) pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 943 KP, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.

Pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe pisemną umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowy można nie zawierać wówczas, gdy pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Niemniej jednak nawet w takich przypadkach mówimy o umownych ustaleniach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem (opierając się jedynie na ustnym porozumieniu) dotyczących samego faktu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez tego ostatniego.

Zawarcie umowy z pracownikiem, który ma podnosić kwalifikacje powinno być być standardem w szczególności  wówczas, gdy zostały przyznane świadczenia dodatkowe, wykraczające poza urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy na udział w zajęciach.

Świadczenia dodatkowe przyznawane są na warunkach i w zakresie wskazanych w umowie zawieranej z pracownikiem. Skoro pracodawca godząc się na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika może wcale ich nie przyznawać, to może również zastrzec, że będą przysługiwały tylko po spełnieniu dodatkowych warunków, np. osiąganie określonych wyników nauki, uzyskiwanie ocen okresowych w pracy na wskazanym w umowie poziomie. W pełni możliwe jest także wskazanie, że finansowanie lub dofinansowanie czesnego lub innych kosztów obejmować będzie nie cały okres nauki, ale jego część zarówno wynikającą z procesu nauki, jak też określenia umownego (np. dofinansowanie tylko pierwszego semestru), jak też, że pracodawca nie ponosi kosztów egzaminów poprawkowych.

Oczywiście pracodawca może – i dobrze, by to zostało przygotowane - zarządzeniem ustalić zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych (wnioskowania, dokonywania uzgodnień itp.) ale zarządzenie nie jest podstawą do domagania się zwrotu kosztów. 

Jeżeli nauka odbywa się na podstawie polecenia pracodawcy (szkolenie, kurs) to nie znajdują zastosowania przepisy o podnoszeniu kwalifikacji – koszty takiego szkolenia pokrywa pracodawca i nie ma możliwości domagania się ich zwrotu.

Podstawa prawna:

art. 1031-1035 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510)

Marek Rotkiewicz

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

 

 

 

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...