Legalność akcji protestacyjnej

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nadaje związkom zawodowym prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu (akcje protestacyjne). Warto jednak pamiętać, że uprawnienie do obrony uzasadnionych praw pracowników winno być realizowane w oparciu o przyjęte przez ustawodawcę ramy prawne. Jakie zatem przesłanki winny być spełnione, by akcja protestacyjna była legalna?

 Aktem prawnym, który w sposób szczegółowy reguluje zasady przeprowadzania akcji protestacyjnych, jest ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Narzuca ona tryb postępowania, którym winny się kierować strony sporu zbiorowego. Jednak to praktyka wskazuje na najczęściej występujące akcje protestacyjne, jak: oflagowanie zakładu pracy, pikietowanie, obstrukcjonizm (tzw. strajk gorliwości), jak również bardziej drastyczne formy w postaci blokady dróg publicznych czy też okupacji budynków.

Autopromocja

Ustawa stanowi, iż inne niż strajk akcje protestacyjne podejmowane w obronie praw i interesów zbiorowych mogą być podjęte dopiero po kumulatywnym spełnieniu czterech przesłanek: podjęcie takiej akcji może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu rokowań z pracodawcą, akcja protestacyjna nie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzkiemu, nie może doprowadzić do przerwania pracy oraz nie może naruszać obowiązującego porządku prawnego. W konsekwencji należy uznać, iż akcja protestacyjna, która nie będzie spełniała choć jednej z wyżej wymienionych przesłanek, może zostać uznana za akcję sprzeczną z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a zatem nielegalną. Tytułem przykładu akcji protestacyjnej, która często w praktyce jest przeprowadzana z naruszeniem przepisów ustawy, jest oflagowanie zakładu pracy. Zdarza się bowiem, iż związki zawodowe sięgają do tego środka już w początkowej fazie sporu, jaką są rokowania, i stosują go przed zakończeniem tego etapu sporu zbiorowego, co w konsekwencji prowadzi do naruszenia ustawy i może skutkować uznaniem tej akcji za nielegalną.

Naruszenie wymogów ustawowych wywołuje określone konsekwencje prawne w postaci czy to odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązków określonych w ustawie (np. naruszenie trybu postępowania w przypadku innych form protestu) pod groźbą kary grzywny lub ograniczenia wolności, czy odpowiedzialności cywilnej za straty, które poniósł pracodawca w związku z nielegalną akcją protestacyjną.

W przypadku podjęcia nielegalnej akcji pracodawca może powiadomić właściwe organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie dokonane przez pracodawcę nie zawsze będzie skutkowało wszczęciem postępowania karnego, gdyż w praktyce ważnym elementem będzie wstępna ocena stopnia społecznej szkodliwości czynu przez organ ścigania, mająca wpływ na odpowiedzialność karną osób kierujących akcją protestacyjną.

Jeżeli dane zachowanie zostanie uznane za czyn o znikomej społecznej szkodliwości, postępowanie może zostać umorzone albo też organ ścigania odmówi jego wszczęcia. W mojej ocenie ryzyko to może mieć miejsce w przypadku przedwczesnego oflagowania zakładu pracy, ale już nie w przypadku jakiejkolwiek akcji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu (np. blokada dróg), gdzie trudno jest mówić o znikomym charakterze społecznej szkodliwości czynu. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na możliwość dochodzenia przez pracodawcę naprawienia szkody wywołanej nielegalną akcją protestacyjną w drodze powództwa cywilnego.

SYLWIA PUZYNOWSKA

radca prawny i partner Kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...