Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Karol Łapiński
rozwiń więcej
Jesteśmy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Część zakładów, w których funkcjonuje ta organizacja, nie płaci nam za pomieszczenia i całą resztę kosztów utrzymania organizacji, ograniczając się do wynagrodzeń za pracę ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W art. 341 ustawy o związkach zawodowych nie jest dokładnie uregulowana ta kwestia. Osoby pełniące funkcję w organizacji zakładowej jednocześnie często pełnią funkcje w organizacjach międzyzakładowych. Czy należy pokrywać cały koszt utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej, tj. koszty pomieszczeń, tzw. mediów, wynagrodzeń, sprzętów, artykułów kancelaryjnych, czy tylko wynagrodzeń i składek? Czy zwolnienia z pracy w celu udziału w spotkaniach związanych z funkcją w zakładowej organizacji związkowej dają podstawę do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa?

Powinni Państwo pokrywać wspólnie z pozostałymi zakładami, które swoim działaniem obejmuje międzyzakładowa organizacja związkowa, cały koszt jej utrzymania, tj. koszty wynagrodzeń i składek za osoby zwolnione z obowiązku świadczenia pracy oraz inne wydatki związane np. z udostępnianiem organizacji pomieszczeń, sprzętów czy tzw. mediów. Zwolnienie pracownika – członka organów międzyzakładowej organizacji związkowej z obowiązku świadczenia pracy, w związku z pełnieniem funkcji w zakładowej organizacji związkowej, nie daje podstaw do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Wszyscy pracodawcy objęci zakresem działania międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty (w tym koszty wynagrodzeń za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne) związane z zatrudnianiem pracownika zwolnionego:

  • z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej,
  • od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (na podstawie art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o związkach zawodowych),

odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w stosunku do łącznej liczby członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców, objętych działaniem tej organizacji w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (art. 341 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych).

Aby koszty były proporcjonalnie rozłożone, na zarząd międzyzakładowej organizacji związkowej nałożono obowiązek przekazania informacji pracodawcy (który zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy lub od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia) o liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych zakresem jej działania oraz zatrudnionych członków u każdego pracodawcy z osobna w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty zwolnienia od pracy pracownika – związkowca, pod warunkiem otrzymania informacji niezbędnych do określenia tych kosztów.


Ustawodawca wprowadził więc mechanizm wspólnego ponoszenia kosztów funkcjonowania międzyzakładowej organizacji związkowej. Można dalej wywnioskować, że obowiązek ten dotyczy wszelkich kosztów. W przepisie wprost jest sprecyzowane, że chodzi o wynagrodzenie za pracę i składki na ubezpieczenia społeczne związane z zatrudnieniem takiego pracownika. Jednak odnosi się to również do innych wydatków składających się na ogół kosztów funkcjonowania międzyzakładowej organizacji związkowej.

Nadmierne obciążenie jednego podmiotu po stronie pracodawców stanowiłoby naruszenie zasady równości podmiotów wobec prawa i stałoby w sprzeczności z charakterem i celem unormowań zawartych w ustawie o związkach zawodowych.

W ustawie nie ma określonych zasad dotyczących rozliczeń między pracodawcami z kosztów poniesionych na działalność międzyzakładowej organizacji związkowej, w tym z tytułu zwolnień od pracy działaczy takiej organizacji. W sytuacji gdy pierwotnie obciążają one tylko jednego lub niektórych z pracodawców, warto zawrzeć porozumienie wszystkich podmiotów określające warunki zwrotu poniesionych kosztów, takich jak wynagrodzenie za pracę wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne (pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do pełnienia funkcji w międzyzakładowej organizacji związkowej otrzymuje wynagrodzenie jedynie od swojego pracodawcy), koszty wyposażenia pomieszczeń związkowych, energii elektrycznej itp.

Porozumienie to będzie stanowiło umowę o charakterze cywilnoprawnym. Może ono ułatwić uprawnionemu pracodawcy, który poniósł określone koszty, dochodzenie jego roszczeń na drodze sądowej. Jednak nawet jeżeli nie ma takiej umowy, podmiot, który poniósł koszty związane z funkcjonowaniem międzyzakładowej organizacji związkowej (w tym wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne działacza międzyzakładowej organizacji związkowej, zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy), może wystąpić do sądu cywilnego z pozwem wobec pozostałych pracodawców, uchylających się od realizacji ciążącego na nich obowiązku proporcjonalnego zwrotu poniesionych kosztów.

W związku z powyższym art. 341 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, który zobowiązuje do proporcjonalnego obciążania pracodawców kosztami funkcjonowania organizacji związkowej, odnosi się jedynie do kosztów funkcjonowania międzyzakładowej organizacji związkowej. Natomiast jeśli chodzi o wydatki związane z działaniem zakładowej organizacji związkowej, to ponosi je jedynie pracodawca, u którego taka organizacja działa (art. 31 ustawy o związkach zawodowych). Dlatego nie należy obciążać innych pracodawców kosztami zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy działacza międzyzakładowej organizacji związkowej w związku z jego udziałem w spotkaniach związanych z funkcją pełnioną w zakładowej organizacji związkowej. Pracodawcom przysługiwałoby prawo dochodzenia zwrotu wydatków, wraz z ustawowymi odsetkami, na drodze postępowania przed sądem cywilnym.

W praktyce rozgraniczenie czynności wykonywanych przez działacza zakładowej i międzyzakładowej organizacji związkowej może napotkać wiele trudności. W przypadku wątpliwości każdy taki stan faktyczny wymaga starannego wyjaśnienia z udziałem organów statutowych związków zawodowych.

Podstawa prawna:

  • art. 31, art. 341 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • O tym, jakie jednostki organizacyjne (zakłady pracy) obejmuje działaniem międzyzakładowa organizacja związkowa, rozstrzygają samorządne decyzje właściwych organów danego związku zawodowego (wyrok SN z dnia 13.03.1997 r., I PKN 41/97, OSNP z 1997 r., nr 24, poz. 493).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...