Czy bez konsultacji ze związkami zawodowymi można zmienić postanowienie regulaminu pracy

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Trzy tygodnie temu wprowadziliśmy regulamin pracy bez akceptacji związków zawodowych, ponieważ nie porozumiały się one między sobą co do niektórych jego zapisów. Teraz chcemy poprawić zapis w sprawie rozkładów czasu pracy. Czy możemy bez pytania związków dokonać tej zmiany?

Mimo że regulamin pracy zmienili Państwo samodzielnie, nie ma możliwości wprowadzenia do regulaminu nowego postanowienia w sprawie rozkładów czasu pracy ani żadnego innego postanowienia bez konsultacji ze związkami zawodowymi.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zmiana regulaminu pracy powinna nastąpić w tym samym trybie, jaki został zastosowany przy jego wprowadzeniu (art. 1042 Kodeksu pracy). Wprowadzenie zmian do regulaminu pracy, jeżeli w zakładzie istnieją związki zawodowe, odbywa się w kilku etapach.

Krok 1. Przekazanie projektu zmian regulaminu pracy związkom

Aby wprowadzić zmiany do regulaminu pracy, najpierw powinni Państwo przekazać działającym w zakładzie organizacjom związkowym projekt tych zmian.

Krok 2. Ustalenie terminu, do którego powinny być uzgodnione zmiany w regulaminie pracy

Po przekazaniu projektu zmian regulaminu pracy związkom powinni Państwo ustalić termin, do którego pracodawca i związki zawodowe mają czas na uzgodnienie treści zmian do regulaminu pracy (art. 1042 § 2 Kodeksu pracy). Należy zatem zaproponować zakładowym organizacjom związkowym ustalenie terminu, do którego prowadzone będą uzgodnienia treści aneksu do regulaminu pracy. Zakładowe organizacje związkowe powinny wówczas w tej sprawie przedstawić wspólnie uzgodnione stanowisko w terminie 30 dni (art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych). Gdy stanowisko to jest wspólnie uzgodnione i jest negatywne, tzn. związki nie wyrażają zgody na ustalenie terminu końcowego całej procedury uzgodnień, to nie będą Państwo mogli wprowadzić zmiany do regulaminu pracy samodzielnie. Jeżeli zaś stanowisko związków w sprawie terminu, do którego ma być uzgodniona treść zmian do regulaminu pracy, jest pozytywne, a do uzgodnienia treści aneksu regulaminu nie dojdzie, to przy braku zgody zakładowych organizacji związkowych na zmianę regulaminu mogą Państwo samodzielnie wprowadzić taką zmianę.

W sytuacji braku przedstawienia w ciągu 30 dni przez zakładowe organizacje związkowe wspólnie uzgodnionego stanowiska w sprawie terminu, do którego mają być – według Państwa wniosku – prowadzone uzgodnienia, mogą Państwo samodzielnie dokonać zmiany regulaminu pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 21 marca 2001 r. (I PKN 320/00, OSNP 2002/24/599).

Krok 3. Konsultacje zmian regulaminu pracy ze związkami

Ponieważ w Państwa zakładzie działa kilka organizacji związkowych, mają one 30 dni na przedstawienie pracodawcy wspólnie uzgodnionego stanowiska w sprawie zaproponowanej przez Państwa zmiany regulaminu pracy (art. 30 ust. 4 ustawy o związkach zawodowych).

Jeżeli wszystkie działające u Państwa organizacje związkowe przedstawią wspólnie uzgodnione stanowisko, z którego będzie wynikało, że zgadzają się bez żadnych zastrzeżeń do proponowanej zmiany, to mogą Państwo tę zmianę wprowadzić. Wówczas aneks do regulaminu pracy powinien być podpisany przez Państwa i przez związki zawodowe.


PRZYKŁAD

Zakład zaproponował związkom zawodowym wprowadzenie zapisu do regulaminu pracy w sprawie komisji antymobbingowej. Trzy działające w zakładzie związki zawodowe zgodziły się na wprowadzenie komisji, jednak pod warunkiem, że w jej skład będą powoływani także przedstawiciele związków. Prezes firmy zaakceptował pomysł związkowców i wprowadził w życie aneks do regulaminu pracy, który został podpisany przez prezesa zarządu i przedstawicieli związków zawodowych.

Jeżeli zostaną Państwo poinformowani, że organizacje związkowe nie mogą uzgodnić wspólnego stanowiska, będą Państwo mogli samodzielnie podjąć decyzję w sprawie zmiany regulaminu pracy po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych dotyczących proponowanego aneksu do regulaminu pracy (art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych). Także wtedy będą Państwo mogli wprowadzić zmianę w sprawie rozkładów czasu pracy samodzielnie, jeżeli w ustalonym ze związkami terminie nie otrzymają Państwo od związków żadnej informacji o ich stanowisku w sprawie zmiany regulaminu pracy.

Należy pamiętać, że ustalenie reprezentacji związkowej oraz sposób ustalenia i przedstawienia przez tę reprezentację wspólnego stanowiska należą wyłącznie do organizacji związkowych. Każdy aneks do regulaminu pracy musi być przedmiotem uzgodnienia między zakładem pracy a zakładową organizacją związkową bądź zakładowymi organizacjami związkowymi.

W przypadku regulaminu pracy zmiana określonych w nim warunków pracy, nawet jeżeli jest mniej korzystna dla pracowników, nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowych warunków pracy. Nie dotyczy to sytuacji, gdy warunki te były ustalone w umowie o pracę.

PRZYKŁAD

W zakładzie działają dwie zakładowe organizacje związkowe. Dyrektor przekazał im projekt aneksu do regulaminu pracy, który uchylał zapis dotyczący czasu pracy w zakładzie w godzinach od 7.00 do 15.00 i wprowadzał nowe godziny pracy, tj. od 8.00 do 16.00. Po kilkunastu dniach obie organizacje związkowe przedstawiły swoje stanowisko akceptujące wprowadzenie zmiany. Po upływie 2 tygodni od dnia umieszczenia na tablicy ogłoszeń aneksu do regulaminu pracy pracownicy zaczęli przychodzić do pracy według nowego rozkładu czasu pracy. Dwóch pracowników nie dostosowało się do zmiany, ponieważ mieli oni w swoich umowach o pracę wpisany czas pracy według starego regulaminu. Uznali też, że dotychczasowy rozkład czasu pracy jest dla nich bardziej korzystny niż nowy. W związku z tym zakład pracy wypowiedział im umowy o pracę w zakresie zmian godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Po upływie okresów wypowiedzeń pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania nowego regulaminu pracy.

Podstawa prawna

  • art. 1042 Kodeksu pracy,
  • art. 30 ust. 4 i ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

pokaż więcej
Proszę czekać...